Hlavní navigace

Dopisy z Islandu

Jan Handl

Internetoví podvodníci mají díky výbuchu sopky na Islandu další bič na důvěřivce. Nabízejí jim zprostředkování náhrady způsobené škody, samozřejmě za poplatek. Z nigerijských dopisů se v posledních dnech staly dopisy islandské. Co na to dotčený úřad civilního letectví? Samozřejmě s tím nemá nic společného.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

BBC upozornila na novou kratochvíli internetových podvodníků. Místo nigerijských dopisů (přesněji řečeno e-mailů) posílají nyní dopisy islandské. Ano, správně, souvisí to s výbuchem sopky a následným omezením letecké dopravy nad Evropou. E-mail se tváří jako oficiální dopis od Civil Aviation Authority a slibuje náhradu škody v podobě dvou tisíc liber. Jediné, co musí postižený udělat, je zaplacení administrativního poplatku. Koncept je tedy stejný jako u zmíněných nigerijských dopisů, pouze o mnoho důvěryhodnější. Nejedná se o tolik peněz a celá kauza vypadá docela důvěryhodně.

Podvodný e-mail zveřejnili Scam Detectives. Výše zmíněný úřad ihned prohlásil, že s celou akcí nemá nic společného a že jde o evidentní podvod. Abychom se pomalu začali bát toho, že nás někdo napálí. Kdo má myslet na to, že když mu někdo oznámí příslib peněz, může jít o podvod. Podvodníci jsou čím dál tím víc vynalézavější, o čemž svědčí třeba i dopisy z Islandu. Dokáží se rychle přizpůsobit aktuálním událostem, a to je velmi nebezpečné. Pokud se e-mail tváří důvěryhodně a informace do sebe zapadají (v tomto případě byli jistě osloveni i ti, kteří skutečně díky sopce zůstali uvězněni někde, kde se jim to vůbec nehodilo), na lep se skáče velmi jednoduše. O sopce věděli snad všichni, takže nebyl důvod nevěřit. Úřad, který je pod dokumentem podepsán, skutečně existuje a kdo by si chtěl ověřovat, zda člověk z úřadu je reálný. Informace o tom, kolik lidí naletělo ani kolik jich bylo e-mailem zasaženo, bohužel nebyly zveřejněny. Škoda, docela by mě zajímalo, jaká byla konverze. Asi docela slušná…

KL17_hlasovani

Představte si, že budete osloveni podobným scamem zasazeným do našich reálií. Vše bude mistrovsky připraveno a provedeno, jenom v tom bude maličkatý háček v podobě zanedbatelného poplatku na vyřízení. Určitě by mnozí neodolali a nalétli. Tedy podle mého názoru. Je ještě pořád dost internetových uživatelů, kteří věří všemu, co se na Internetu a v e-mailu píše. Vzpomínám na to, když se před skoro dvaceti lety stará teta skoro rozbrečela nad reklamou na „bundu amerických pilotů“. Naříkala, co s ní bude dělat, výraz reklama a jeho význam neznala, myslela si, že když leták do schránky dostala, musí si prostě bundu koupit.

Pokud vám to přijde vtipné, chápu. I já jsem se při poslechu této historky docela nasmál. Co se ale může stát, když se neznalí setkají s podvodným e-mailem? Pravděpodobně naletí. Mám tedy prosbu – zkuste vzdělávat své rodiče a prarodiče v tom smyslu, aby nevěřili všemu, co jim někdo napíše do e-mailu. Mohlo by se jim to totiž šeredně nevyplatit a zavání to i krádeží celoživotních úspor. Vlastně, ani to není krádež v pravém slova smyslu, když někdo díky neznalosti nebo hlouposti pošle svoje peníze podvodníkům…

Našli jste v článku chybu?