Hlavní navigace

Pražský dopravní podnik zvažuje WiFi v autobusech a v metru

Marek Janouš

Dopravní podnik to určitě vyzkouší, neví však, zda najde peníze na ostrý provoz.

pražském dopravním podniku zvažují, píše iDNES, že by pokryli signálem WiFi jednak vlaky metra, a také autobusy. Zatím je WiFi už od předloňska ve třech pražských tramvajích ForCity, a podle mluvčí Škody Transportation, Lubomíry Černé, se na ně připojí stovky lidí denně, podle ohlasů převážně studenti.

Dopravní podnik zatím zvažuje zkušební provoz a jedná o tom s operátory. Na pokrytí všech vozů však nemá peníze, tvrdí generální ředitel Milan Křístek. Muselo by to zaplatit město, nebo nějaký investor. Dopravní podnik zatím chystá „podrobnější analýzu nákladů“. Není jisté ani to, zda se zkušební provoz stihne ještě letos.

Marcom

Podle Milana Křístka se po WiFi často ptají ti cestující, kteří se s podobnou službou setkali v zahraničí.

V pražském metru je v podzemí prozatím dostupný jen mobilní signál ve stanicích, a to ještě jen EDGE, a lze přijímat signál v úsecích nadzemních. V podzemí se jen na výjimečně krátkých úsecích potkává signál z několika stanic. Přímé pokrytí tunelů metra označili čeští operátoři v minulosti vždy za nenávratně drahé.

Našli jste v článku chybu?
28. 2. 2013 16:14
P2010 (neregistrovaný)

A co zacit tim, co je hlavnim ucelem dopravniho podniku, tedy dopravou ? V "zahranici se lide setkali" i s jinymi vecmi, napriklad ze v hlavnim meste nekonci metro jiz o pulnoci (ja vim, podle 30 let stare statistiky by se to pry nevyplatilo).

Stejne tak ze jizdenka na jednotlivou jizdu muze byt levnejsi nez v Praze (jiste, kdyz se polovina penez rozkrade musi to zakaznik zaplatit) a dokonce platit dele nez 90 minut. Nebo kdyz se tech jizdenek koupi vic, je na ne sleva. Nebo se da taky koupit k…

28. 2. 2013 23:09
Thom (neregistrovaný)

Už jsem to dával na zive.cz, tak to postnu ještě sem:

V tramvajích možná, pokud by se to nechalo udělat za tržních podmínek (a ne jako zakázka spřátelené firmě), nemuselo by to stát extrémně moc. Ale v metru? Škoda peněz.

Spíš by bylo dobrý zatlačit na operátory a DPP, aby zkapacitnili pokrytí mobilním signálem ve stanicích (kde je jen EDGE). Jak se člověk ve špičce trochu přiblíží centru, tak hlavně na Céčku už často nestíhá ani načíst novou stránku, než se zas vlak rozjede (ani v Opeře Mini)…