Hlavní navigace

Dreamsky DSR-7500: Satelitní SD přijímač s ethernetem a modulátorem

31. 12. 2008
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Tento model set-top-boxu Dreamsky na první pohled zaujme svým designem, který působí velmi moderně a hezky, a to je především jeho hlavní plus, díky kterému by mohl mnohé budoucí uživatele zaujmout. To je ale možná tak všechno. Je sice pravda, že má ethernetové rozhraní a umožňuje i sdílení, ale díky nepropracovanému českému manuálu, kde narazíte na minimum obrázků a popis funkcí je opravdu jen v kostce, se vám může jednoduše stát, že některé vůbec neodhalíte. Aby byl tuzemský uživatel spokojený, hodně práce bude ještě i na firmwaru.

Přední a zadní panel

Přední panel set-top-boxu Dreamsky obsahuje ovládací tlačítka Standby pro zapnutí/vypnutí přijímače, Menu pro vyvolání stejnojmenné položky, kterým se zároveň volby potvrzují, Exit pro opuštění položky a také volby Ch+/Ch- pro přepínání kanálů a Vol+/Vol- pro hlasitost. Tlačítka můžete zároveň také použít pro pohyb v menu. Displej, který se nachází mezi volbami Channel a Volume, je čtyřmístný, zeleně podsvícený. Nezobrazují se zde názvy kanálů, ale pouze jejich pozice. Pod krytem je pak schovaná univerzální čtečka karet a šachta pro libovolný CI modul.

Dreamsky 7500 - přední panel

Na zadním panelu je standardní výbava anténních konektorů, která bývá společná pro všechny typy kombinovaných přijímačů, to ale Dreamsky není. Jsou tu jak satelitní vstup a výstup (LNB IN, LOOP OUT), tak i terestrické ANT IN a TV/VCR. Tentokrát jsou tu poslední dva jmenované konektory pro potřeby RF modulátoru. Pro připojení k televizoru poslouží buď SCART konektor nebo žlutý cinch označený jako VIDEO. Pro připojení k PC poslouží rozhraní RS-232, přes které je možné aktualizovat např. firmware přijímače. Nechybí tu ani USB port 2.0, který ze set-top-boxu udělá Personal Video Recorder (PVR) po připojení externího disku. Dále nechybí ani S-Video, cinche pro audio nebo 0/12 V, který můžete využít např. v terénu. Připojení k internetu zajistí ethernetové rozhraní a druhý SCART slouží pro připojení k rekordéru. Audio můžete vyvést také optikou přes S/PDIF. Přítomen je také spínač zdroje.

Dreamsky 7500 - Instalace

Instalace

Set-top-box nemá žádného průvodce instalací, takže bylo nutné vše nastavit manuálně. Po stisknutí Menu se objeví položky Installation, Service Organizing, About STB a další. Instalaci tedy provedeme pomocí první z nich. Nejprve ale v záložce Systém Setting nastavíme češtinu. Tu je možné přiřadit nejen k jazyku menu, ale i k audiu kanálu. Poté už je první položka v úvodním menu označena jako Instalace. Pod Nastavením antény je možné zadat parametry družice, kterou chcete sledovat. V našem případě šlo o Astry na pozici 23.5 st. vých. Trochu neobvykle zde byly rozděleny do dvou řádků, a to na 1D a 3A. Pohyb mezi položkami je ale pomalý. Je ho sice možné urychlit listováním pomocí tlačítka Page, ale uživatelsky moc příjemně nepůsobí. Dále můžete nastavit také transpondér, hodnoty pro LNB nebo parametry motoru. Dreamsky podporuje DiSEqC 1.0/1.1/1.2 a 1.3 (USALS). V pravé části tabulky se objevují podpoložky jednotlivých možností. Pro Hledání je to např. Transpondér, Síť, Satelit nebo Blind Scan. Samotné prohledávání, kdy nebylo možné si vybrat kanály volné či kódované, trvalo na Astře 3A okolo jedné minuty.

Dreamsky 7500 - ruční hledání

V případě, že chcete prohledávat pouze volně šířené, tedy nekódované programy, ta možnost tady pochopitelně je. Bohužel ale ne pro všechny televizní stanice najednou. Musíte vstoupit do položky Ruční hledání dle TP, kde máte možnost „Volné pouze?“ Zde si můžete nastavit také symbol rate (SR), polarizaci nebo PID. Pokud budete hledat nastavení USALS, nachází se pod stejnojmennou položkou. Doplnit pak stačí klasické hodnoty, jako jsou longitude, latitude a méně obvyklá je položka Rotating Speed. Určitě se vám bude hodit také třetí záložka menu, kterou je Nastavení STB. Pod ni si totiž můžete nastavit jazyk menu, audio u sledovaného kanálu nebo třeba rodičovský zámek. Dost nešikovně sem schoval výrobce také hry. Tato položka nám ale určitě bude chybět v seznamu nejméně.

Dreamsky 7500 - EPG

Sledování kanálů, EPG, teletext

Umí dobře česky - pečeť

Pro bezproblémové sledování kanálů doporučuji nahrát nejnovější firmware. Ten, který jsme používali my, byl verze 2.02 a pocházel z AB-fóra (nutnost přihlášení). Využívá se stejný jako pro model 7000. Tou zásadní změnou je oprava některých znaků u EPG, takže se již v tuto chvíli zobrazuje čeština bez problémů. U starších verzí FW byl problém např. se znaky Č a Ř, kdy se místo nich zobrazovalo É a Φ. Od doby, kdy bylo EPG úplně bez podpory českých znaků, to však byl rozhodně pokrok a jak je vidět, v dalších verzích už by tento nešvar měl být odstraněn úplně. Přepínání mezi kanály probíhá bez problémů, a to ať už jsou kódované nebo šířené volně. Bohužel se mi však nepodařilo přijít na to, jak vypnout funkci roztmívání a stmívání při přechodu mezi dvěma kanály. U teletextu se dříve objevoval problém s Ř a Ž, místo nich se zobrazil shodný znak, a to II, Š pak bylo nahrazeno za . Stránky se naštěstí načítají do paměti přijímače, tzn., že mezi nimi můžete bleskově listovat. Výrobce garantuje uložení až šesti tisíc kanálů v rozsahu SR 1 – 45 Msymb/s.

Dreamsky 7500 - LAN

Ethernet

Nastavení komunikace přijímače do/z internetu je schováno velmi nesmyslně, pod časovačem. To však platí pro model 7000. Konkrétně jde o položku Menu – Časovač – IP setting. Jak je tomu u modelu 7500, nám zůstalo skryto, protože ať jsme hledali, jak jsme chtěli, tuto položku jsme tu zkrátka nenašli. Hlavně, že pod časovačem byla stejnojmenná položka hned dvakrát, a k tomu ještě budíček. Podrobnější informace o LAN sharingu naleznete např. na AB-fóru v sekci Dreamsky.

Dreamsky 7500 - nahrávání

Práce s pevným diskem

K set-top-boxu Dreamsky se mi podařilo bez problémů připojit přes USB rozhraní pětisetgigový disk Maxtor zformátovaný na FAT32. To bylo ale tak celé, co bylo v pořádku. Záznamy na nekódovaných kanálech sice byly bez problémů, ale ty, které vyžadovaly abonentskou kartu, se nezaznamenaly. Zajímavé bylo, že zatím co u volně šířených programů při spuštění nahrávání obraz nezamrzl, u kryptovaných tomu tak bylo. Při přehrávání záznamu tedy byl u nekódovaných kanálů obraz v pořádku, kdežto místo pořadu zaznamenaného z televize vyžadující kartu, byla jen černá obrazovka. Obraz se zaznamenává s koncovkou TS, pro jehož následnou práci není problém nalézt na internetu software. Dále jsme při recenzi narazili také na skutečnost, že při záznamu na přenosný flash disk byl obraz sekaný a nedalo se na něj dívat. Při přehrání pořadu ze záznamu však byl obraz bez problémů. Pro bezproblémové sledování i během záznamu bude pravděpodobně nutné využít tzv. rychlé flash disky. Pokud velikost záznamu překročí 4 GB, přijímač ho automaticky rozdělí do další nahrávky. Tyto dvě je pak nutné např. pro zpracování v PC spojit do jednoho.

MM socky3

Dreamsky 7500 - upgrade

Práce s PC

Firmware v přijímači je možné upgradovat pomocí utilitky nazvané Upgrade Tool V1.22. Aktualizace probíhá bez kolizí po připojení na patřičný COM port a nalezení souboru v PC pomocí tlačítka Open. Nutné je mít program nastavený na Download Main S/W. Poté stačí zapnout set-top-box tlačítkem STANDBY a v programu stisknout tlačítko Start. Software pak začne „ládovat“ firmware do přijímače. V jaké fázi operace je, uvidíte v pravém sloupci, který se plní modrou barvou, set-top-box pro změnu loading firmwaru odpočítává. Pomocí rozhraní RS232 je možné provádět i další funkce, jejichž popis najdete např. na AB-fóru.

Za zapůjčení přijímače děkujeme firmě IPON spol. s r.o.
Web: http://www.tvdi­gitalne.cz/
Orientační cena: 2550 Kč vč. DPH
Foto: Lenka Poláková; screenshoty: autor

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.