Hlavní navigace

Drew Garner (Accolade): Inženýrský titul v Česku stále ještě něco znamená

1. 7. 2016
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
Americká společnost Accolade v Praze otevírá vývojovou centrálu. Její šéf v rozhovoru mluví o plánech, důvodech i nutnosti českého e-governmentu.

Drew Garner je viceprezident a šéf nového pražského vývojového centra společnosti Accolade Inc. Ta české hlavní město bere jako důležitou součást budované platformy pro elektronizaci zdravotnictví. Garner v rozhovoru pro Lupu vzpomíná, jak se do Česka dostal díky rozjezdu vývoje firmy Concur.

Proč jste si pro vývojové centrum vybrali Prahu?

Žiju zde zhruba sedm let. Do Prahy jsem přišel v roce 2008 do vývoje firmy Concur (tu koupil SAP za 8,4 miliardy dolarů a vývoj stěhuje do společného nového sídla – poznámka), pomáhal jsem založit celou pobočku, začínali jsme asi v deseti lidech. Zůstal jsem a pomáhal s růstem části společnosti na asi 360 lidí. Praha byla jedno z nejlepších center, které jsme měli. Takže jsem věděl, že je zde spousta talentů a šikovných lidí. Lidé mají dobrý takzvaný mindset a vážně se zde bere také vzdělávání.

Vzdělávání? Opravdu? Slýcháme spíše, že jsou třeba velké změny.

Opravdu. Je to koncept, kdy je škola zdarma, ale zároveň musíte projít testy, aby bylo možné pokračovat dále. Musíte být určitým seriózním studentem, aby bylo možné na škole zůstat. Ve Spojených státech je to tak, že můžete jít na univerzitu, a dokud platíte, můžete zůstat, i když máte samé známky F. V Česku je mentalita nastavená pro učení se a neustálé vzdělávání se ve světě, který jde rychle dopředu. Nad tím se dobře staví firmy, lze rychle růst.

Navíc je zde stejná legislativa, ať už jste malá či obří firma. Splníte pravidla a ta jsou stejná v případě, že vás je ve firmě deset nebo tisíc. To po Evropě nebývá zvykem a mnoho amerických firem je z toho nervózních.

A co se týče vzdělávání, je tu ještě jedna věc. Inženýrský titul zde stále ještě něco znamená. Je to stále ještě součástí určité hrdosti, když ho získáte. Ve Státech je to součást nějakého profesního vývoje, ale jinak se s titulem nechlubíte, nedáváte si ho na vizitky…

Nebo třeba na zvonek od dveří.

Přesně (smích). Hodně jsem se smál, když jsem tady dokonce titul Ing. viděl na náhrobní desce (smích). Je zde prostě kultura učit se, něco to znamená.

Šéf pražského vývoje Accolade Drew Garner.
Autor: Jan Sedlák

Šéf pražského vývoje Accolade Drew Garner.

Zmiňoval jste český mindset v pozitivním slova smyslu. U nás se obecně bere, že tento mindset máme nastavený spíše při zemi, nemyslíme příliš ve velkém a pozitivně. Takže co tím přesně myslíte?

Ono je to jiné, když jste ve firmě, kde do vás neinvestují, nezajímají se o vás a tak dále. Když do lidí investujete, nabídnete jim možnosti, učíte je nové věci, jdete nějakým směrem a za nějakým cílem, funguje to. Také je dobré, když o výsledku rozhodují lidé a také data, ne jenom lídr. Takže si myslím, že Češi nejsou negativní, když tohle získají. Musíte lidem něco dát, být konstruktivní a v něco věřit. Tuhle kulturu chci vytvořit i teď v Accolade.

Proč jste opustil Concur?

Nová zajímavá práce. Když jsem nastupoval do Concuru, byl v takové velikosti, ve které je Accolade dnes. Něco jsme vybudovali. Když SAP koupil Concur, nastaly změny ve vedení. Kultura se příliš nezměnila, ale všechno bylo větší.

Tak je to SAP.

Přesně, je to velký SAP. Je těžké dělat rozhodnutí bez zapojení více lidí a podobně. A ještě k tomu přestupu – dostal jsem příležitost znovu pracovat s Rajem Singhem a Mikem Hiltonem, kteří zakládali a rozjížděli Concur a dnes pomáhají rozjet i Accolade.

Takže jste se vydal za stejnými lidmi do další firmy.

Accolade funguje asi sedm nebo osm let a zpočátku to byla především společnost zaměřená na služby ve zdravotnictví. Nyní se z ní ale buduje softwarový podnik a Raj a Mike přišli jako CEO a šéf produktu, aby s tím pomohli. Takže teď stavíme firmu postavenou na službách a technologiích. To je ostatně ten důvod, proč potřebujeme pobočku v Praze. Teď potřebujeme velice dobré lidi na technologie.

Kolik teď máte v Praze lidí?

Zrovna je to 16 zaměstnanců. Kancelář jsme otevřeli asi před měsícem, lidi nabírám od března. Takže to jde celkem rychle.

V Česku už je o ajťáky dost nouze, jak se vám daří místa plnit?

Myslím, že máme co nabídnout. Celý produkt stavíme na veřejném cloudu, konkrétně na Amazon Web Services. Public cloud je něco, co nám má pomoci vyrůst v něco hodně velkého. To, co Amazon udělal v internetovém nakupování a Facebook v sociálních sítích, my chceme udělat ve zdravotnictví. Máme velkou vizi a zajímavý produkt. Neděláme na nějakém dalším vylepšení reklamní technologie, zachraňujeme lidem životy. Chcete psát kusy kódu, které obsluhují nějaké věci v bance, nebo chcete mít skutečný dopad?

Šéf pražského vývoje Accolade Drew Garner.
Autor: Jan Sedlák

Šéf pražského vývoje Accolade Drew Garner.

A tak peníze jsou také zajímavá věc.

Jsme firma, která je v před-IPO fázi, jednou půjdeme na burzu. Máme vedení, které už v jiných firmách vstupy na burzu realizovalo.

Takže jako nový zaměstnanec v Praze mohu očekávat opce na akcie?

Nyní nabízíme myslím velice zajímavé platy a stavíme také na bonusech. Cílem každopádně je, aby lidé vlastnili část společnosti. To na zdejším trhu zase není tak časté.

Platí, že je Praha stále výrazně levnější oproti západním zemím?

Řekl bych, že je to zde stále zajímavé. Mimo jiné i díky daňovým úlevám a podobně. Třeba některé věci, se kterými pomáhá CzechInvest, jsou skvělé. Praha je každopádně oproti místům typu Francie, Anglie nebo Německo stále levnější. Ale kdyby to bylo jenom o ceně, šli bychom někam do Indie a spol. Je to o tom, co za peníze dostanete, a ten poměr je v Česku dobrý.

Pro lidi je zde navíc vysoká kvalita života. Řekněme, že žijete v Londýně a máte v IT praxi pět let. Jaký byt si ve městě můžete dovolit bez toho, aniž byste ho sdíleli s dalšími patnácti lidmi? V Praze klidně můžete žít přímo ve městě sami. Můžete tady žít velice dobrý život.

Mohl byste více rozvést tu roli CzechInvestu?

CzechInvest se nyní hodně snaží přilákat investice mimo Prahu. Ale i v hlavním městě se snaží pomoci. Velice ulehčuje třeba navigaci v daňovém systému. CzechInvest pro nás byl velice užitečný. Když jsem v roce 2008 přišel do Česka, nikdy jsem zde nebyl. Konzultant z CzechInvestu nám skutečně pomohl zde rozjet byznys. Zvažovali jsme asi sedm měst, kam jít, a velkým důvodem, proč jsme vzali Prahu, je i CzechInvest. Kdyby zde tento program nebyl, pravděpodobně bychom byli někde v Maďarsku nebo Amsterdamu.

A CzechInvest je také užitečný v tom, že česká ekonomika má svá specifika. Hodně musíte znát lidi, kteří znají lidi a kteří se vyznají v tom a tom. CzechInvest umí na tyto lidi napojit a dát nějakou mapu. Když se zde nevyznáte, může vám rozjetí byznysu zabrat třeba osm měsíců.

A nebylo by spíše lepší, abychom měli lepší a jednodušší prostředí pro podnikání?

Být podnikatel v Česku je občas dost složité. Vidím to na sobě i na startupech, kterým občas pomáhám. Vláda to tady příliš neusnadňuje.

A co by tedy měla udělat?

Měla by se zabývat tím, jak věci přesunout online a automatizovat je. Nesmí být tak složité, když chci do země přinést práci a dobře placená místa, vše zařídit a vyjednat.

Takže mluvíte o fungujícím e-governmentu.

Přesně tak. Teď jen obcházíme úřady s papíry a razítky. Procesy jsou strašně komplikované. Vše se tady dělá na papíře. Vláda by se tomu měla věnovat a řešit i s mladými firmami, co přesně potřebují a jak to změnit. Mladé a menší firmy by měly být v přední linii zájmu. To jsou subjekty, na kterých se má stavět ekonomika.

Jak důležité a strategické pro Accolade pražské centrum je a bude? Je to nějaká zásadní investice, nebo půjde o jeden z mnoha fragmentů z celého světa?

Začali jsme budovat vývoj a brzy v něm budeme mít asi sto lidí. V Praze v první fázi chystáme 22 lidí. To asi o něčem vypovídá. Naše platforma nebude schopná běžet bez Prahy. Takže pozice je velice strategická. Lidi, které jsem zatím najal, jsou zejména hodně seniorní.

Kolik teď máte R&D center?

Jsou tři. Jedno ve Filadelfii, to je mateřská pobočka, kde byla firma založena a kde se děje dost věcí kolem zdravotnictví, a pak máme Seattle a nyní i Prahu. Seattle odstartoval jenom chvilku před Prahou.

A co jsem pochopil, chcete u nás najmout až 60 lidí?

Prostory máme až pro 75 lidí. Budeme růst a chceme něco vybudovat. Takže uvidíme.

O jakém časovém horizontu pro další rozšiřování se bavíme?

Zatím těžko říct. Budujeme platformu, která musí rychle růst a získat hromadu uživatelů. Zároveň kompletně přestavujeme náš obchod a marketing. Ten by měl pak pro to, co my postavíme, přinést nové a nové klienty. Software stavíme na onom cloudu a budeme připraveni vše rychle rozšiřovat. Když plány vyjdou, chceme se v Praze zdvojnásobit každý rok.

Jaké další technologie kromě AWS využíváte?

Celá platforma běží na AWS. Máme ještě nějaké legacy servery, ale velice aktivně vše přesouváme do cloudu. Díky cloudu můžeme být velice flexibilní a rychle jít dopředu.

A přemýšlíte i o tom, že vyrostete tak, že by pro vás naopak mohlo být zajímavé postavit si vlastní hardware? Když tedy chcete být něco jako Amazon nebo Facebook ve svém oboru, ty firmy už při své velikosti takové věci dělají.

AWS, Azure a další cloudy neustále snižují ceny. Možná něco takového přijde, ale zatím moc nevidím důvod. Nejsme firma zaměřená na datacentra a servery, ale na zdravotnictví. Když se podíváte třeba na Salesforce.com, ten hodně investuje do AWS. Nikdy nebude mít nejlepší datacentra na světě. Stejně tak je nutné přemýšlet třeba nad tím, že na AWS běží řada dalších firem ze zdravotnické branže, což pomůže v budování ekosystému.

Zpět k těm dalším technologiím, jaké u vás lidi musí umět?

Hodně věříme v open source. A hodně používáme Docker kontejnery.

Z Dockeru se postupně stává velká věc, ale stále je to docela mladá technologie. Jste v Česku schopní na něj najít lidi?

Je to stejné, jako s každou jinou mladší technologií. Není na trhu mnoho lidí, co umí Docker, stejně jako není mnoho lidí, kteří skutečně do hloubky rozumí AWS. Lidi si musíme zaučit. Je zde hodně lidí, co umí privátní cloudy a veřejné znají spíše obecně. Prostě hledáme talenty, kteří jsou schopní se učit. Trénink trvá několik měsíců po nástupu.

Vy se snažíte udělat revoluci ve zdravotnictví a zapojit do něj technologie a data. O tom se teď hodně mluví. Nedávno jsem například viděl zajímavé projekty Microsoftu a nemocnic, které do procesu léčby a komunikace zapojují Cortana Analytics Suite a tedy i nějaký ten machine learning a AI.

Ano, to je velké téma. Musíme vzít obří zdravotnické poznatky, které máme od našich klientů, a vše co nejvíce zautomatizovat. Hodně se soustředíme na datové vědy, děláme dashboardy, analyzujeme rizika. Buduje se kolem toho ekosystém doktorů, pojišťoven a dalších subjektů. Využíváme data science a hledáme v informacích důležitá fakta a propojení. Chceme dávat správné odpovědi na otázky ohledně zdraví. Věříme v zapojení mobilních aplikací u klientů, věříme i ve věci typu Cortana.

WT100

Accolade už na investicích získal přes 108 milionů dolarů. Jak jste na tom s tržbami a financemi obecně?

Tržby rozhodně rostou. Mezi zákazníky už máme skoro milion lidí. Tvoříme nový trh a musíme teď začít přidávat více a více technologií. A také hodně vysvětlovat, co jsme zač a co děláme. Naši zákazníci nejsou early adopters, chtějí zdravotnickou péči. Americký zdravotnický trh masivně roste a jsou zde velké příležitosti. Zároveň se v této oblasti hodně plýtvá a firmy chtějí vědět, za co přesně svým zaměstnancům v rámci zdravotnictví platí. K tomu jsou data dobrá.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).