Hlavní navigace

Vývoj Accolade v Praze, Dell prodává divizi, Red Hat kupuje konkurenci Apiary

24. 6. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
Symantec nakupoval za 4,5 miliardy dolarů. Na nákupech i Twitter a gigant Tencent. Výběr zpráv ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Americká společnost Accolade v půlce července otevře vývojové centrum v Praze v Karlíně. Do budoucna se počítá s nabráním až 60 lidí, aktuálně jsou otevřeny čtyři pozice. Accolade vyvíjí cloudové technologie pro zdravotnictví.

Dell prodává další svojí část, tentokrát softwarovou divizi. Její součástí jsou i dřívější akvizice SonicWall a Quest Software. Prodej se tak přímo dotkne i Česka, Quest má totiž v Ostravě vývojovou pobočku (dřívější akvizice Charonware). Kupujícími jsou fondy Francisco Partners a Elliott Management, cena dvě miliardy dolarů. Dell skrze rozprodej chce z části financovat nákup EMC.

Symantec za 4,65 miliardy dolarů kupuje společnost Blue Coat. Je to součást snahy Symantecu více zakořenit v enterprise sféře. Blue Coat má do kyberbezpečnostního portfolia firmy doplnit ochranu webových gatewayí a podobně. S nákupem Blue Coat už do Symantecu poteče 62 procent tržeb z enterprise. Společnost už se nějakou dobu snaží transformovat. V lednu prodala hardwarovou divizi Veritas za 7,4 miliardy dolarů.

Bývalý Charonware, nyní vývojová pobočka Dellu v Ostravě.
Autor: Jan Sedlák

Bývalý Charonware, nyní vývojová pobočka Dellu v Ostravě

Twitter kupuje firmu Magic Pony Technology. Ta dělá na machine learningu a zpracování videa a obrázků. Twitter technologii začlení mezi další akvizice a projekty postavené na umělé inteligenci a funkce bude chtít využívat i svého videa a živého streamování.

Red Hat kupuje společnost 3scale, jistou konkurenci českých Apiary. 3scale dělá nástroje pro správu a popis API, což Red Hat mimo jiné využije ve svém middlewaru. Firma zároveň oznámila výsledky za první kvartál – tržby meziročně narostly o 18 procent na 568 milionů dolarů. Red Hat se v loňském roce stal první firmou postavenou na open source, která překonala tržby dvou miliard dolarů.

Výsledky BlackBerry jsou stále stejná story – v prvním kvartálu firma vykázala ztrátu ve výši 670 milionů dolarů. Promítly se do toho ale také historické odpisy. Prodeje telefonů klesají, stále nicméně mírně roste softwarová sekce, tentokrát si polepšila na 166 milionů dolarů.

Čínský gigant Tencent za 8,6 miliardy dolarů kupuje finskou společnost Supercell, která stojí za mobilním herním hitem Clash of Clans a dalšími. Číňané konkrétně získávají 84procentní podíl od japonských SoftBank. Celková hodnota Supercellu je tak 10,2 miliardy dolarů. Tencent loni vygeneroval tržby ve výši 15 miliard dolarů, půlka z toho je z her. Supercell nyní získá přístup do velmi populárních aplikací typu WeChat. V Číně jsou mobilní hry vysoce etablované.

Tržby Oraclu z cloudu ve čtvrtém kvartálu: PaaS a SaaS meziročně narostly o 66 procent na 690 milionů dolarů, IaaS si připsal dvě procenta a 169 milionů. Prodej nových tradičních softwarových licencí klesl o 12 procent na 2,8 miliardy dolarů. Oracle proto do cloudu hodně investuje a i v Česku na něj nabírá řady nových lidí.

Twilio konečně vstoupilo na burzu. IPO bylo úspěšné, firma získala 150 milionů dolarů, tedy více, než se čekalo. Akcie od úpisu narostly o více než 70 procent. Twilio nabízí API platformu pro komunikaci. Jde prozatím o jedno z mála letošních technologických IPO.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).