Hlavní navigace

Druhý dech pro Internet Explorer

11. 12. 2006
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 29
O vylepšování Firefoxu se píše tak často, až se zdá, že nové funkce lze doplňovat jen do něj. Opak je pravdou. Praktické nové funkce můžete doplnit i do Internet Exploreru. V tomto článku si představíme několik užitečných bezplatných doplňků pro nejrozšířenější webový prohlížeč současnosti.

Před časem jsem se v článku K čemu jsou dobré toolbary pro prohlížeče? zabýval přínosem nástrojových lišt pro Internet Explorer, které nabízejí přední portály a vyhledávače. Některé jsou velmi užitečné (např. Seznam Lištička nebo Windows Live Toolbar), ale nové funkce do Internet Exploreru doplňují i jiné nástrojové lišty nebo postranní panely než ty od předních vyhledávačů nebo portálů.

RSS čtečka už i pro „šestku“

Plnohodnotná RSS čtečka je jednou z hlavních inovací v novém Internet Exploreru 7, ale nejpoužívanější Internet Explorer 6 tuto funkci nenabízí. Vzhledem k roku jeho vydání není divu. Naštěstí nepředstavuje žádný problém RSS čtečku do „šestky“ doplnit.

Stačí sáhnout po bezplatném toolbaru Built-in RSS Client, který je dostupný pro Internet Explorer 5 a vyšší. Po jeho instalaci uvidíte ve svém prohlížeči vedle nového toolbaru také nový panel rozdělující okno na dvě části. Internet Explorer tak připomíná některé desktopové RSS čtečky. Pokud by vám tento panel překážel, můžete jej zmenšit nebo zavřít.

Built-in RSS Client

Zdroji můžete tuto RSS čtečku nakrmit buď ručně přidáváním jednotlivých RSS kanálů nebo importem z OPML souboru, což oceníte, pokud přecházíte z jiné čtečky a kanálů v ní máte už více než dost. Můžete také jedním kliknutím přidat RSS kanál aktuálně prohlížené stránky, je-li tedy dostupný a správně přilinkovaný. Je tu také možnost spojení s uživatelským účtem na Live Journal.

Čtečka Built-in RSS Client si během mého testování poradila se všemi validními RSS 0.91 i RSS 2.0. Horší už to bylo s těmi nevalidními. Přestože ani ty některým RSS čtečkám nedělají problémy, Built-in RSS Client si s nimi prostě neporadí.

Built-in RSS Client se chová jako klasická RSS čtečka včetně volitelné automatické aktualizace kanálů s možností nastavení specifického intervalu aktualizace pro každý z nich. Je tu také možnost použití vlastní CSS šablony v náhledovém okně. Naopak chybí podpora řazení kanálů do složek nebo nějaký propracovanější způsob notifikace.

Z mého pohledu je podstatně zajímavější Pluck RSS Reader, jenže možnost jeho provozu bude 5. ledna 2007 ukončena, jelikož výrobce má jiné cíle. Tak to bohužel u části doplňků pro Internet Explorer občas chodí. Buď jsou poměrně drahé, časem zpoplatněné či pohřbené, nebo v nejhorším případě zamoří váš systém spywarem nebo adwarem.

Konečně toolbar pro webdevelopery

Vývojáři a designeři webových stránek mohli donedávna jen tiše závidět, jaké šikovné pomůcky mají uživatelé Opery či Firefoxu. Microsoft však letos v březnu uvolnil Internet Explorer Developer Toolbar, jehož funkce se podobají velmi oblíbenému rozšíření WebDeveloper pro Firefox, SeaMonkey, Flock nebo starou dobrou Mozillu.

Internet Explorer Developer Toolbar samozřejmě nabízí validaci (X)HTML a CSS, a to i v případě souborů uložených na vašem pevném disku. K dispozici je též kontrola RSS kanálu. Můžete si také nechat zkontrolovat platnost odkazů nebo vygenerovat jednoduchý report o přístupnosti stránek.

S pomocí Internet Explorer Developer Toolbaru lze dvěma kliknutími vypnout zobrazování obrázků, deaktivovat podporu cookies, zakázat klientské skripty, vypnout kaskádové styly, vyřadit z činnosti blokování vyskakovacích oken a podobně. Díky tomu lze snadno nastolit různé podmínky a otestovat si stránky, aniž byste museli zacházet někam hluboko do nepříliš přehledného nastavení Internet Exploreru. Můžete rovněž měnit velikost okna prohlížeče a simulovat tak různá rozlišení obrazovky.

Této praktické nástrojové liště nechybí ani funkce pro práci s obrázky. Kromě jejich vypnutí si můžete nechat zobrazit alternativní texty, jejich rozměry, adresy či datovou velikost nebo je zvýraznit barevným ohraničením.

Internet Explorer Developer Toolbar

Je také možné zobrazit cílové adresy odkazů, barevně zvýraznit tabulky a DIV (či jiné vybrané elementy) nebo označit objekty, které jsou pozicovány fixně, relativně či absolutně.

K dalším funkcím patří nástroj na zjišťování RGB kódu barev, prohlížeč cookies souvisejících s danou stránkou nebo prohlížeč zdrojového kódu. Podrobnější popis všech funkcí by vydal na samostatný článek, ale pokud se zabýváte vývojem webových stránek, určitě neváhejte Internet Explorer Developer Toolbar prostudovat.

Phishing vás na švestkách nenachytá

Internet Explorer 7 přinesl jako jednu z hlavních novinek v oblasti bezpečnosti phishingový filtr. Kdo ale ochrání uživatele starších verzí, kteří nemohou či z nějakého důvodu nechtějí přejít na novou verzi, kterou každý nevítá zrovna s otevřenou náručí?

Řešením může být poměrně populární Netcraft Toolbar, který je mimochodem dostupný i pro Firefox, jenž však od verze 2.0 také disponuje ochranou proti phishingu.

Netcraft Toolbar analyzuje aktuálně prohlíženou stránku a zobrazuje míru její potenciální nebezpečnosti pomocí jednoduchého grafického ukazatele („teploměru“). Vodítkem při odhalování podvodných stránek mohou být informace o serveru, na kterém jsou hostovány vč. země jeho umístění a přibližného stáří stránek (tento údaj však není vždy úplně spolehlivý, je spíše orientační). Například o Lupě vám Netcraft Toolbar řekne, že potenciální riziko je nulové, stránky jsou v provozu od února 1998 a nachází se na serveru společnosti Internet Info umístěném v České republice. Můžete si zobrazit i detailnější informace.

Podezřelé stránky mohou nahlásit sami uživatelé. Odborníci společnosti Netcraft je časem zanalyzují a rozhodnou, zda je zařadí na dlouhý seznam nebezpečných stránek či nikoliv.

Netcraft Toolbar 2

Netcraft Toolbar dále umí blokovat automaticky otevřená vyskakovací okna (jistě ocení uživatelé Windows 2000) a uzamknout vybrané uživatelské prvky Internet Exploreru tak, aby byly za všech okolností zobrazené. Jde například o posuvník nebo stavový řádek.

Skype vždy na dosah myši

Oblíbenou VoIP službu Skype jistě není potřeba čtenářům Lupy představovat. Pokud patříte mezi časté uživatele Skypu, mohl by vás zajímat Skype Toolbar pro Internet Explorer, který je k dispozici dokonce i v češtině.

Skype Toolbar nezastává funkci standardního klientského programu, ale usnadňuje k němu přístup přímo z okna Internet Exploreru. Pro dostupnost funkcí je nutné mít Skype spuštěný, což můžete udělat přímo z této nástrojové lišty. Pak můžete otevřít v okně prohlížeče postranní panel s vašimi kontakty. Odsud pak samozřejmě lze vybranému uživateli zavolat, poslat SMS zprávu nebo odeslat soubor. Přímo v tomto panelu je možné zahájit konferenci, zobrazit si váš kredit nebo vyhledat další kontakty. Překvapující je absence klávesnice pro manuální vytočení čísla nebo prohlížení historie komunikace.

Skype Toolbar ovšem není jen „prodlužovačkou“ ke Skypu. Nabízí také funkce pro vyhledávání přes Yahoo nebo Google. Z pohledu českého uživatele bude ovšem vadou na kráse fakt, že u Googlu je používána jeho verze v angličtině, a to i přesto, že používáte českou verzi Skype Toolbaru a Česká republika je zvolena jako „vaše země“.

Za zmínku stojí funkce pro vyznačování telefonních čísel začínajících vybranou mezinárodní předvolbou na aktuálně prohlížené stránce. Jedním kliknutím můžete přes Skype zahájit hovor. Bohužel tato funkce má dva základní nedostatky. Prvním je, že si neporadí s čísly, která nejsou uváděna v mezinárodním formátu. Druhým pak to, že za telefonní číslo může být označeno prakticky jakékoliv číslo, včetně počtu nalezených výsledků při použití vyhledávače.

Na závěr pasáže o Skype Toolbaru ještě dodávám, že je také dostupný ve verzi pro konkurenční Firefox nebo pro vybrané e-mailové klienty.

Content First 2022_tip temata

A další …

V předešlých odstavcích jsem psal o několika zajímavých doplňcích, ale pro Internet Explorer jich samozřejmě existuje mnohem více. Spoustu různých doplňků naleznete na webu Windows Marketplace.

Na druhou stranu nemá příliš smysl instalovat jich větší množství, protože mezi některými z nich může nastat konflikt a navíc Internet Explorer s více toolbary nevypadá zrovna esteticky, natož uživatelsky přívětivě. Pokud chcete v prohlížeči spoustu funkcí, potřebujete či preferujete z nějakého důvodu vykreslovací jádro Trident použité v Internet Exploreru a nový MSIE 7 vaše očekávání nenaplňuje, raději se porozhlédněte po některé z tzv. nadstaveb, jako je třeba vynikající Maxthon. Ale to už je téma pro nějaký jiný článek…

Anketa

Jak řešíte nedostatek funkcí v Internet Exploreru?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.