Hlavní navigace

DSL.cz: Internet Expres se rozjíždí vždy v sobotu

7. 7. 2004
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Český Telecom investoval i v průběhu měsíce června do reklamní kampaně na službu Internet Expres desítky milionů korun. Mimořádná investice přinesla několik tisícovek nových uživatelů ADSL. Podle tiskových prohlášení je Český Telecom s výsledky kampaně spokojen. Dnešní výsledky měření ADSL napoví, zda jsou spokojeni i všichni zákazníci.

Pro ADSL od Českého Telecomu znamená masivnější rozšíření služby Internet Expres nižší dosahované rychlosti. Jedná se o očekávaný výsledek, protože uplatnění Fair User Policy, která dosahované rychlosti aktivním uživatelům snižuje, provádí Český Telecom až od květnového zahájení prodeje služby Internet Expres. Průměrné rychlosti ADSL, naměřené na serveru DSL.cz u všech významných poskytovatelů, uvádí následující tabulka.

Průměrné rychlosti ADSL s agregací 1:50, červen 2004

 

512/128

1024/256

Contactel

360

N/A

Czech On Line (Volný)

295

465

České radiokomunikace

374

N/A

Český Bezdrát

343

741

Český Telecom (IOL)

308

553

GTS

209

409

PEX

261

N/A

Nextra

458

486

Poda

165

N/A

SkyNet

283

522

Tiscali

290

445

průměr všech měření

309

499

procenta z obj. rychlosti

60

49

Pokud proběhlo méně než 50 měření u dané služby a ISP, nejsou výsledky vzhledem k malému vzorku dat uvedeny.

Největší překvapení přinesly v minulém měsíci rychlosti ADSL od Nextry s deklarovanou rychlostí 512/128 kbit/s a agregací 1:50. Průměrně dosahované rychlosti se více než zdvojnásobily, protože ve výsledcích se objevilo velké množství měření, kde rychlost přesahovala 512 kbit/s. Důvodem byla změna parametrů pro službu ADSLink Basic 512/128 kbit/s, u které Nextra zákazníkům objednala z velkoobchodní nabídky Českého Telecomu rychlost 1024/256 kbit/s. Z velkých poskytovatelů stojí za upozornění stabilně slušné rychlosti Contactelu. Je to způsobeno tím, že společnost nikdy nenabízela zcela bezlimitované ADSL s agregací 1:50, a proto doposud nebyla nucena uplatňovat na žádné uživatele Fair User Policy.

Protože se žalostně nízký počet ADSL přípojek s agregací 1:20 významně nemění, nemáme stále dostatečný vzorek dat, aby se dala věrohodně sledovat a porovnávat jednotlivá měření. Pro malou vypovídací schopnost nebudeme výsledky měření ADSL s agregací 1:20 nadále zveřejňovat. V okamžiku, kdy se na trhu objeví dostatečně atraktivní nabídka, která menší firmy motivuje k pořízení ADSL s agregačním poměrem 1:20 ve větším počtu, budou naše data přesnější a rádi je opět zveřejníme.

V našem přehledu se dnes poprvé objevily rychlosti ADSL od Českých radiokomunikací. Do budoucna se dá předpokládat, že přibudou i další poskytovatelé. Jak přibývají jednotliví poskytovatelé, mění se struktura menších poskytovatelů zahrnutých v kategorii Ostatní. To vede k malé vypovídací schopnosti čísla o vývoji rychlosti takto zařazených poskytovatelů. Vzhledem k tomu, že se většinou jedná o malé ADSL poskytovatele s řádově desítkami klientů, nebudeme nadále udávat ani jejich rychlosti.

Následující tabulka uvádí meziměsíční změny rychlostí pro jednotlivé služby a poskytovatele. Na tomto místě připomínáme, že v posledním řádku uváděné průměrné hodnoty nejsou průměry rychlostí jednotlivých poskytovatelů, ale průměrné hodnoty ze všech měření. Na celkové výsledky tak mají největší vliv velcí poskytovatelé.

Meziměsíční změny dosahovaných rychlostí ADSL s agregací 1:50 (červen/květen 2004)

 

512/128

1024/256

Contactel

7 %

N/A

Czech On Line

–9 %

–23 %

České radiokomunikace

N/A

N/A

Český Bezdrát

5 %

6 %

Český Telecom (IOL)

–14 %

–13 %

GTS

27 %

32 %

IPEX

–4 %

N/A

Nextra

108 %

28 %

Poda

–30 %

N/A

SkyNet

–5 %

20 %

Tiscali

–5 %

–2 %

průměr všech měření

21 %

10 %

Podrobnější tabulky a grafy lze získat zde [XLS, 34kB].

Nyní se podrobněji vrátíme k vývoji rychlostí ADSL od Českého Telecomu. V minulém měsíci byl počet instalací Internetu Expres oproti všem ostatním ADSL službám nabízeným Českým Telecomem zanedbatelný, a proto výsledky rychlostí žádné významné změny neukázaly. V měsíci červnu se však jednoznačně ukázaly dva trendy. Průměrná rychlost ADSL u Českého Telecomu klesala a navíc tato rychlost postupně stále více záležela na dni v týdnu. Pravidla Českého Telecomu pro Fair User Policy spočívají v sedmidenním cyklu, kdy každý pátek dochází k „vynulování“ naměřeného objemu přenesených dat. Po překročení objemu přenesených dat ve výši 0,5 GB klesne maximální rychlost uživatelů Internetu Expres s rychlostí 512 kbit/s na polovinu a při překročení limitu 1 GB klesne maximální rychlost na 64 kbit/s. Pro objednanou rychlost 1024 kbit/s jsou datové limity, při kterých dochází k poklesu rychlostí, dvojnásobné. Podle popisu Fair User Policy od Českého Telecomu začíná tento sedmidenní cyklus v pátek. Z výsledků našich měření prokazatelně vyplývá, že zvýšení rychlosti se reálně projevuje až v sobotu. Největší rozdíl byl zaznamenán v sobotu 26. června, kdy námi naměřené rychlosti ADSL od Českého Telecomu byly o 43 procenta vyšší než v předcházející den. Je to určitá daň za to, že Český Telecom přesně popsal parametry Fair User Policy, a proto se mnoho uživatelů chová racionálně. V posledních pracovních dnech týdne je tak pravděpodobně datový provoz nejvyšší. Bude zajímavé sledovat, zda Český Telecom do budoucna nepřistoupí k nějakým úpravám parametrů Fair User Policy (například změna počátku sedmidenního cyklu, změna datových limitů nebo změna výše omezovaných rychlostí) tak, aby byl provoz v síti rovnoměrnější. Vliv Fair User Policy u ADSL od Českého Telecomu názorně ukazuje následující graf, který obsahuje i vývoj rychlostí u Nextry.

Marketing Meeting balicek

1238

V prázdninových měsících poskytovatelé jakýchkoliv služeb většinou očekávají pokles prodejů, a proto se jim často nevyplatí připravovat pro nové uživatele akční nabídky a raději s nimi čekají na počátek záři. Poskytovatelé ADSL však letošní prázdniny neodepsali. V portfoliu jejich služeb najdeme několik akčních nabídek, z nichž některé stručně popíšeme s cenami bez DPH. České radiokomunikace do 31. srpna 2004 nabízejí pro službu Bluetone ADSL zřizovací poplatek zdarma a pronájem modemu za jednu korunu. Český Bezdrát nabízí pro smlouvy uzavřené o prázdninách první dva měsíce zdarma. U Českého Telecomu lze do 11. července získat pro první dva měsíce provozu Internet Expres 512/128 za 999 korun namísto ceníkových 1 149 korun. GTS přišla s prázdninovými balíčky GTS ADSL Foto a GTS ADSL Game s modemem za jednu korunu a s nabídkou pro fanoušky fotografování nebo her. Nextra nabízí odpuštění zřizovacího poplatku pro nové služby ADSLink Plus a ADSLink Professional poskytované v síti Telenor Networks na pronajatých telefonních přípojkách od Českého Telecomu. Na rozdíl od minulosti již poskytovatelé ve svých akčních nabídkách nelákají zákazníky na neomezené datové přenosy za relativně nízkou cenu, protože taková nabídka kvůli principům agregace ADSL často vedla ke zklamání zákazníků.

Jste spokojeni s rychlostí svého ADSL?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor se v současné době věnuje projektům provozovaným společností ASPA, a.s. (např. server www.DSL.cz, internetový obchod WiFi.ASPA.cz).
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).