Hlavní navigace

Dundáčková (ODS): Výměna manželek je na hranici trestného činu

6. 2. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
6. 2. 2008

Rodiče, kteří se stali hrdiny reality show televize Nova Výměna manželek, se pohybovali na hranici trestného činu opuštění dítěte, řekla v pořadu Radiofórum rozhlasové stanice Radiožurnál poslankyně Eva Dundáčková (ODS). Sněmovní komise pro rodinu, jíž je Dundáčková členkou, poslala 31. ledna dopis Radě pro rozhlasové a televizní vysílání s žádostí, aby proti pořadu zakročila. Podle režisérky show Jany Rezkové děti s natáčením souhlasí a vše je pod kontrolou psychologů. Změny v pravidlech prý televize neplánuje.

Princip reality show spočívá v tom, že si dvě manželky vymění na deset dní místa u svých rodin s dětmi. Dění v obou rodinách poté natáčí televizní štáb. Podle režisérky může mít pořad i pozitivní vliv. U několika rodin se prý podařilo stmelit téměř rozpadlé manželství, někde se pak narodily další děti.

Podle Dundáčkové je sporné, zda velmi malé dítě dokáže pochopit, proč mu na několik dní zmizela matka, kterou nahradí někdo jiný. Pro citlivé dítě může jít podle ní o stresovou situaci. Dundáčková už dříve cítila pochybnosti a zvažovala podat trestní oznámení na konkrétní rodiče.

To, že může mít reality show negativní vliv na děti, potvrdil v rozhlasovém pořadu i sociolog médií z brněnské Masarykovy univerzity Jaromír Volek.

Ten model je postavený na vytváření stresových situací, a to v delším časovém úseku, tam už je potenciální riziko, se kterým je třeba počítat, řekl Volek. Podle odborníka nemůže rada zastavit výrobu pořadu, může ale udělit sankce. Výroba pořadu by pak nemusela být pro televizi výhodná.

Postoj Dundáčkové prý Volek chápe a dokonce by byl ještě ostřejší. Já si myslím, že by bylo vhodné se obrátit na orgány, které se zabývají péčí o dítě, aby se podívaly na ty rodiče, kteří takto „skvěle“ experimentují se svými dětmi, uvedl v rozhlase Volek.

ICTZ23

Podle Rezkové televize nadále počítá s tím, že odvysílá i čtvrtou řadu Výměny manželek. Sama prý neví, kdo se do castingu přihlásí a o čem další řada bude. Výměna manželek patřila v minulosti k nejsledovanějším pořadům televize Nova.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.