Hlavní navigace

Dušan Svoboda: Nevidím důvod, proč by Gambrinus ligu nevysílaly i zahraniční televize

25. 2. 2014
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Šéf nejvyšší domácí fotbalové ligy vysvětluje, kam až by se chtěla Ligová fotbalová asociace dostat s cenou vysílacích práv Gambrinus ligy a co z toho budou mít prvoligové kluby

Co si slibujete od výměny firmy, která bude prodávat vysílací práva Gambrinus ligy jednotlivým televizím? Dosud je držela firma KPS Media, na další čtyři roky jste je prodali Pragosportu.

Hledali jsme nového partnera, oslovovali jsme firmy a nabízeli jim náš produkt. Rozhodovaly hlavně peníze. Pro firmu jako je STES je velmi složité spravovat vysílací práva napřímo, hledat partnery nejen v oblasti televizního byznysu, ale také na internetu. Pragosport nabídl zajímavé podmínky. A co si od toho slibuji? To, co se už stalo: inkasujeme za práva více peněz než v minulosti. Samozřejmě jsme mohli mít ještě větší ambice, ale pokud chceme za televizní práva inkasovat více peněz, musíme neustále pracovat na zkvalitnění Gambrinus ligy a 1. ligy. Pokud to budeme dělat dobře, hodnota těchto práv poroste. Navýšení ceny, ke kterému došlo nyní, tedy o 20 až 25 procent oproti minulému období, je v rámci aktuálních podmínek na trhu a ekonomické situaci slušné. Jsme s ním spokojeni.

Cenu jste se rozhodli nezveřejnit, nicméně se spekuluje o částce okolo 400 milionů korun. Jaká by podle vás mohla být ideální cena práv pro Gambrinus ligu?

Na světě neexistuje nic ideálního. Zástupcům médií jsem už říkal, kolik peněz platí televize za práva k fotbalu v Rakousku, Polsku a Maďarsku. Dá se na to samozřejmě namítat, že Poláků je 40 milionů a nás jen 10 milionů, že Rakušani mají silnější ekonomiku, atd. Všechno se to dá nějakým způsobem přepočíst na srovnatelnou bázi, a v tomto srovnání vycházejí Poláci a Rakušani stále lépe. Proto si představuji, že cena práv by měla být násobná oproti dnešní situaci. Výrazným procentem by se měla podílet na financování profesionálních klubů, což se dnes neděje. Ale jak říkám, nemůžeme čekat, že z ničeho nic prostě jednou zahřmí a dostaneme trojnásobek dnešní částky. Budeme ale spokojeni, když cena kontraktu jednou za čtyři roky vzroste o 20 až 25 procent, někdy možná i o 30 procent. O to bychom se měli snažit a věřím, že když budeme všechno dělat dobře, nemusí to být nereálný cíl.

Takže vaše ambice může mířit až k miliardě korun za čtyřletý kontrakt?

Byl bych z toho nadšený, ale je iluzorní se domnívat, že náhle někdo dal za práva ke Gambrinus lize dvojnásobek toho co dnes, nebo ještě víc. Jak říkám, když poroste hodnota televizních práv nebo i průměrná návštěvnost na stadionech okolo pěti procent mezi sezónami, bude to skvělé. Kdo dnes může říci, že mu roste byznys o pět procent každý rok?

Jak se moc se na aktuálním růstu ceny vysílacích práv podílel internet a možnost jejich prodeje provozovatelům inernetových streamů?

To se nedá říct, Pragosport získal vše v jednom balíku. Je to spíše otázka pro ně.

Taky jsem zaznamenal informaci, že byste byli rádi, kdyby se Gambrinus liga objevovala i na zahraničních televizích. Jak moc je podle vás atraktivní pro zahraniční vysílatele?

Není důležité, co chceme my, ale co chtějí zahraniční televize. Jsem přesvědčen o tom, že Gambrinus liga má svoji sportovní kvalitu. Kdyby ji neměla, nehrají dva naše kluby ve vyřazovací části Evropské ligy UEFA a v podstatě každý rok bychom nebyli schopni vyslat jeden, dva i tři kluby a prodat jednoho, dva, tři nebo pět hráčů do top lig. Sám vidíte, jak za poslední dobu významně narostl počet sportovních kanálů i obecně sportu v televizi. Když se podíváte, co tyto kanály vysílají, myslím si, že Gambrinus liga by se tam neztratila. Pořád se mluví o Premier League, Bundeslize, ale na mnoha sportovních kanálech narazíte na holandskou, belgickou nebo polskou ligu, tak proč by se tam nemohla vysílat i česká liga? Ale opět záleží na Pragosportu, který se podle mě bude snažit realizovat maximum výnosů.

Jak byste se tvářili na to, kdyby si práva pro Gambrinus ligu od Pragosportu koupila exkluzivně jenom jedna česká televize? Třeba Nova, která by je rozložila mezi Novu Sport a Fandu, nebo jenom Česká televize?

To už je podnikatelské riziko a otázka na obchodní strategii Pragosportu, jak k tomu přistoupí. Určitě je to jedno z témat a skoro by bylo i logické, kdyby ji měla jedna televize. Nabízí se ale víc různých modelů. Zajímavější bude sledovat, zda dojde ke kombinaci – a já si myslím, že dojde – placeného a volně šířeného kanálu.

V tiskové zprávě k prodeji práv Pragosportu píšete, že chcete zachovat minimálně dva zápasy týdně na bezplatném kanálu. Nechtěli byste jich tam mít víc?

Když budeme chtít víc zápasů na bezplatných kanálech, utrží Pragosport méně na vysílacích právech. Musíme hledat balanc mezi penězi, které chcete, a mezi tím, aby byl fotbal nějakým způsobem adekvátně prezentovaný. Je velmi obtížné najít takovou balanci, ale dnešní nastavení je podle mě dobré. Fotbal je standardní produkt zábavy a fanoušci musí být připraveni za něj platit. Už dnes za něj platí, když na něj chodí na stadiony, tak nevidím důvod, proč by atraktivní zápasy nemohly být na placeném kanále. Ale zase je to o podnikatelském rozhodnutí Pragosportu, to už je jaksi mimo nás. Tuto možnost tam samozřejmě má.

Co všechno kromě Gambrinus ligy je součástí balíku práv, který jste prodali Pragosportu?

Jsou tam samozřejmě zápasy Poháru České pošty, Superpohár.

A třeba možnost vysílat fotbalové ankety? Fotbalistu roku a nyní nově i Galavečer Gambrinus ligy, který si odbude premiéru letos 1. června?

Ano. Vysílací práva na Galavečer Gambrinus ligy i Fotbalisty roku jsou předmětem této smlouvy.

Pojďme k samotnému vysílání Gambrinus ligy. V sobotu se podařilo sjednotit časy začátku zápasů, byl byste rád za takové sjednocení i v ostatních hracích dnech, aby fanoušek věděl, že třeba v pátek půjde fotbal vždycky od osmi večer?

Stoprocentně ano, je to jedna z věcí, kde si musí fotbal sáhnout do svědomí, protože častokrát jsou tyto změny a posuny zápasů požadavkem samotných klubů, které s nimi přicházejí za našimi partnery a uvádějí je do situace, kdy po nich v podstatě chtějí, aby jim vyhověli. V tom budeme muet být přísnější sami na sebe: je to o nastavení jasných parametrů v situacích, kdy někdo ve čtvrtek hraje Evropský pohár, v jaké situaci může hned poté hrát ligový zápas a kdy ji hrát musí. A když je v pondělí reprezentační sraz, kdy se ještě může hrát liga, a kdy se už hrát musí. Jsem příznivcem toho, aby se tato pravidla nastavila striktně dopředu – tak, aby tam už nehrály roli nějaké individuální žádosti o výjimky. Chci, abychom na sebe byli v tomto smyslu přísnější. Jiná věc jsou situace, kdy je olympiáda, finále mistrovství světa v hokeji nebo Davis cupu, kdy hledáme způsob, jak vyjít televizím vstříc. Takové akce vnímám jako určitou vyšší moc a servis pro fanoušky, ale jiné případy jsou zbytečné.

Fanoušci většinou negativně reagují na páteční večerní zápas v televizi. V tu dobu existuje spousta jiných lákadel než vysedávání u televize. Neuvažovali jste o jejich přesunu?

To už se bavíme o tom, co bylo dřív: jestli slepice nebo vejce. Protože třeba Ivo Lubas by zase byl úplně nejradši, kdyby se zrušil pondělní televizní zápas. Na to říkám, že fotbal je zábava a fanoušek má možnost jít v pátek večer na fotbal a po zápase s kamarády do hospody, protože v sobotu nemusí jít do práce. Když si to vezmeme z pohledu televizního diváka, tak v pátek večer chce jít do hospody, v sobotu chce odjet na chalupu, a v neděli se už musí chystat, protože v pondělí jde do práce – tak to bychom ten zápas nemohli odehrát nikdy. Prvoligový fotbal je zkrátka zábava, entertainment pro lidi, a my musíme udělat všechno pro to, aby pro ně bylo lákavější a zajímavější jít na fotbal v pátek a do hospody třeba ve čtvrtek nebo v pondělí, když se nehraje.

Na jarní 3. kolo Gambrinus ligy plánujete spuštění nových statistik. Objeví se tam ještě něco nového? Většinou jste tam mívali různé charitativní akce.

Hlavním tahákem 3. kola bude prezentace statistik a šlágr jara, zápas Sparta – Plzeň. Tyto projekty budeme chystat na další kolo. Věřím, že potom ke konci ligy bude každé kolo hodně zajímavé a exponované.

Ohledně těch statistik, v nichž budete třeba měřit, kolik fotbalista naběhal při zápase kilometrů, jste se s dodavatelem dat domluvili na jaké období? Budete je mít na zkoušku a teprve potom s ním podepíšete dlouhodobější smlouvu?

Jednání ještě probíhají, detailní podobu smlouvy finalizujeme. V zásadě bereme letošní jaro jako takové testovací období. Je to poměrně složitý projekt, na všech stadionech musí být nějaké technické zajištění. Musíme také proškolit jednotlivé kluby a jejich trenéry, aby mohli se statistikami pracovat „in house“. Jde o poměrně sofistikovaný, složitý systém. Je to podobné jako u chytrých telefonů, které obsahují funkce, o kterých my sami ani nevíme, a pak, když nám je někdo ukáže, si říkáme, že jsou fajn a že kdybychom o nich věděli dříve, používáme je už dávno. U nových statistik Gambrinus ligy to bude podobné. Jaro je tedy takovou náběhovou křivkou, kdy se s nimi budou všichni učit zacházet – i média a fanoušci.

A čistě technicky: když budete měřit, kolik toho jednotliví hráči naběhají na hřišti, budou muset mít na sobě nějaký čip nebo kód pro snímání speciální kamerou?

MM socky3

Ne, hráče tím rozhodně nebudeme nijak obtěžovat. Jde o snímání obrazových bodů prostřednictvím počítačové technologie a vyhodnocování záznamu. Nejsem ale IT specialista, abych vysvětlil princip, jak to funguje v praxi.

Foto: Národní fotbalová liga

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.