Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Dva důvody, proč patentový systém komplikuje inovace a je odsouzen k zániku od Ohnic - Jen bych chtěl doplnit věc, která nezazněla. Jde...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 9. 2012 9:25

  Ohnic (neregistrovaný) ---.klikva.net

  Jen bych chtěl doplnit věc, která nezazněla. Jde o to, kam jsou patenty svými "vlastníky" tlačeny. Ti se nás snaží přesvědčit, že existuje "intelektuální vlastnictví", tedy že na (patentovanou) myšlenku mají vlastnické právo. To se týká i autorského práva. Patent není potvrzení vlastnictví myšlenky - tu nelze vlastnit a žádné právo nic takového nezavádí. Patent je časově omezený monopol k využití nějaké myšlenky, který společnost poskytuje jejímu vynálezci. Asi jsem nenapsal nic překvapivého, píšu to jen proto, že mám obavu z aktuálních trendů, kdy se stále více skloňuje pojem "intelektuální vlastnictví" a já se bojím toho, že stokrát opakovaná lež se stane pravdou. To by teprve bylo něco...

 • 18. 9. 2012 11:31

  E-Ryc (neregistrovaný) 193.165.112.---

  Jenze potiz je, ze vetsina "idea" softwarovych patentu vypada takhle:

  Fuzni reaktor: velka cerna krabice, do ktere vede hadice s deuteriem, z vyfuku leze helium a z dratu elektrina.

  Vesmirny vytah: mala cerna krabice pro prepravu nakladu na obeznou drahu

 • 18. 9. 2012 8:19

  Petr Holý

  Nesmysl, podmínkou patentovatelnosti je tzv. průmyslová využitelnost... v rámci přihlašovacího řízení může Úřad průmyslového vlastnictví požadovat předvedení funkčního prototypu. Tak k tomu přistupuje celá Evropa, proto se zapisují jen převratné záležitosti, zbytek je bez šance. Teoreticky.

  To že se tam neděje v USA, kde s prominutím zapíšou kdejakou kosočtvercovinu a nikdo nezkoumá co to dělá a jestli to funguje... a že se tam můžou patentovat obchodní postupy nebo konkrétní obchodní praktiky... nedejbože dokonce softwarové patenty, které mají jen nějaký sebevzdálenější hardwarový prvek .... (např. sčítání číslem pomocí hardwarových čítačů.. a už v tom máte hardwarový prvek, přestože jde o softwarovou operaci), to je důsledek nesmyslného zbrojení a "termonukleárních válek" a la Apple proti všem, aktuálně s epizodou Samsung.

 • 18. 9. 2012 0:08

  bez přezdívky

  To bych neodsuzoval. Pan kolega má v mnoha věcech pravdu, Zejména v tom, že patenty vznikly v úplně jiném prostředí, v jiné situaci. Přetrvaly dodnes v téměř nezměněné podobě. A o tom byl i můj článek. Zda je možné věc z minulosti stále ještě úspěšně využívat v dnešní době - tím spíše v podobě, do které se dnes vyvinula, díky možnosti patentovat (v některých zemích) software a business metody. A díky explozi množství patentů.
  Nemusíme brát věci kolem nás jako dané - že tady byly, a proto tady také vždy budou. Občas je prostě vhodné se zastavit a podívat se na věc ze systémového pohledu - zda určitý mechanismus ještě pořád funguje dobře, zda přináší hodnotu nebo už ne. Jsem rád, že řada lidí to pochopila, a o to v této diskusi jde. Pokud tohle někdo pochopí, gramatiku mu odpustím (stejně za nás budou psát už brzy počítače :-), ale přemýšlet za nás nebudou...).

 • 18. 9. 2012 11:09

  Zen (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Horsi je, ze pan kolega zachazi s fakty stejne jako s cestinou. Uz jen davat N. Teslu do doby J. Watta je pekny nonsens, ze se dnes nic prelomoveho vynalezt neda - no to snad ani nebudu komentovat, ... A ve stejnem duchu to pokracuje.

  Jak rikam/pisi - cestina je jen tresnicka nadortu, ktera dokresluje celkovy obraz.

 • 19. 9. 2012 9:26

  Zen (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Ach Boze, takova naivita!

  Byl parni stroj prevratny? Byl. Byl J. Watt prvni, kdo ho sestrojil? Nebyl. Vymyslel "jen" vylepseni, ktere podstatne zvysilo ucinnost. A dokazal to prodat - i z toho duvodu, ze byl spravny cas (byla poptavka po zdroji energie).

  A lehnout si pod strom etc etc. - ne nahodou pravil I. Newton, ze "Videl jsem dal nez ostatni, protoze jsem stal na ramenou obru". Samozrejme vychazel ze stavu poznani, ktery tehdy byl. Newtonovy zakony se daji prevest na Kopernikovy et vice cersa.

  A na zaver: Tymovou praci v oboru vyzkumu a vyvoje zavedl jisty T. A. Edison. ve sve "tovarne na vynalezy". Takze ani to neni zadana horka novinka. BTW: Treba N. Teslovi se toto reseni vubec nelibilo, takze se Edisonem rozesel ve zlem.

 • 20. 9. 2012 9:51

  Zen (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Vemte si stroj casu a bezte si popovidat s tim sefem patentoveho uradu, ktery se vzdal mista s tim, ze nic noveho se neda vynalezt. S tim si urcite budete rozumet.

  Druha moznost je ta, ze se pokusite zamyslet nad tim, proc Vase genialni myslenky nikdo nechape - pokud mozno s pripustenim moznosti, ze ta genialita absentuje. Ale to by asi bylo prilis prevratne, ze?

 • 17. 9. 2012 15:32

  Jára (neregistrovaný) ---.kthostinne.star-mont.cz

  Patenty vznikli d době průmyslové revoluce,kdy dávali smysl.Technologické firmy teprve vznikali a hledali jsi svojí (obchodní) cestu.Plno vynálezu vznikalo na "koleni" přímo od vědců/fandu jako Tesla atd.,kteří byly někdy financovaný a podporovaný těmito vznikajícími firmičkami.V té době vzniklo hodně přelomových věci jako parní stroj atd.
  Ale doba se změnila.Dnes je už průmysl v jedné symbióze se spotřební zbožím,nic přelomové se už vynalézt nedá(jako byl parní stroj se své době,nebo ele. energie) jen se vylepšuje to co už existuje,z těch firmiček se stali obři,kteří vědí kam co investují a mají už svoje výzmuné centra.Vývoj jde tak rychle kupředu,že není problém novou technogii zaprimentovat do roka do nového výrobku a ihned na něm tuto investici vracet zpět do firmy.

  Patenty ano,ale hodně zpřísnit pravidla.Pokud někdo příjde opravdu s nečím revolučním,něco co ještě NIKDO nepoužil.Ať předvede minimáně fungujcí prototyp a je mu dáno právo s tímto nákladat,ale pro menší dobu,cca 2 roky.Poté pokud to bude komerčně úspěšné,muže se rozhodnout zdá si právo ponechá a budu dál SÁM tento výrobek dál PRODÁVAT nebo ho prodám někomu jinému.A budu se dál věnovat nové činnosti.

 • 18. 9. 2012 16:40

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  Ale ono se nic prevratneho opravdu vynalezt neda ...

  Vysvetlim - prakticky veskery soudoby vyvoj je otazkou desitek, spise stovek osob, kde kazda prispiva nejakymi "svymi" napady, podnety ... a cim dal casteji jde v pripade ruznych objevu spise o nahodu, kdy se zjisti nejaka zajimava vlastnost neceho, co bylo zkoumano z uplne jinych duvodu.

  Tudiz ani nelze rict, ze nekdo neco "vynalezl", protoze k tomu pouziva ("kopiruje/krade") praci spousty jinych lidi.

  Uz davno to neni o tom, ze by si nekdo lehnul pod strom, spadlo mu na hlavu jablko a on prisel na genialni myslenku.

 • 19. 9. 2012 18:06

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  Cece, vy ste negramot nebo ste uplne blbej?

 • 17. 9. 2012 16:35

  Jára (neregistrovaný) ---.kthostinne.star-mont.cz

  Moje představa změny patentové práva by takto:

  Patentovat jen funkční prototypu,nikoliv jen nákres
  .Např. Až Samsung dotáhne do konce ohebný display a přinese ho před komisi dostane razítko.Dnes velké korporace mají na to,aby daný projekt,pokud to myslí vážně dotáhli do min. do funkšního prototypu..Do té doby smůla.

  Zakázat dodateční patentování již prodávaného výrobku s danou novou technologií.Žá­dost,která příjde po uvedení produktu na trh se automaticky zamítá a bere jako promlčená lhůta.Nebyl zájem v době uvedení o ochranu.Máš smolíčka.

  Dobu platnosti zkrátit na 2 roky,poté zasedne komise s původní majitel práv a zájemce o koupě či sdílení.Pokud se nedohodnou na finačních podmínkách.Nebudeli druhá strana akceptovat tutu sumu,protože jí asi za to nestojí,právo na další 2 roky má pořád původní majitel.Poté opět bude možnost.

  Myslím,že takto rozumné nastolené podmínky by tuto dnešní situaci vyřešili.

 • 17. 9. 2012 20:15

  Jára (neregistrovaný) ---.kthostinne.star-mont.cz

  To je,ale ten problém.
  Při vzniku patentu bylo plno nápadu a ideálu,ale nebyly prostředky na jejich realizaci.Peníze a ani kdo by to vyrobil zkrátka nebyl.Proto se myšlenka musela nejprve chránit a poté složitě shánět peníze a po různých firmách na zakázku nechat vyrábět součástky.Viz. Tesla

  Dnes je situace opačná.Pokud máš nápad můžeš si peníze obstarat sám,nebo požádat firmu o dotaci,či jít do už zaběhnéto týmu větší korporace a pomoct vylepšit daný nápad tam.
  Těch možnosti na hotovou realizaci svého nápadu jsou dnes úplně jiné,než před 100lety.Proto si myslím,že patenty by se proto měli týkat už realizovaných produktu a ne náčrtku,které nikdy stejně nemusí vzniknout a jen budou strašit někoho jiného,protože ty se s ním (záměrně)nedo­hodneš.To není pokrok.

 • 18. 9. 2012 16:34

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  Eee ... idealni je patentovat si cosi s cimsi delajici kdovico - zcela univerzlani patent na cokoli. Spousta tech soucasnych nevypada o moc jinak.

 • 17. 9. 2012 19:00

  honzasl (neregistrovaný) ---.ueen.feec.vutbr.cz

  "Patentovat jen funkční prototypu,nikoliv jen nákres"

  To je přece hloupost. Smyslem patendu je chránit nápad, ideu, nikoli předvést schopnost něco vyrábět. Viz. A.C. Clarke a vynález televizních družic.

 • 18. 9. 2012 7:11

  Pavel (neregistrovaný) 62.216.147.---

  No, hloupost. Zrovna Apple si patentoval nápad nalepit elektronický papír na LCD display a tím zkombinovat výhody obojího - věc, která napadne jako první každého, kdo bude podobný problém řešit. Jenže jak realizovat tento nápad nemají ani páru. Takže výsledek je, že ten, kdo přijde na to, jak to provést, na svém (skutečně novám a užitečném nápadu) nic nevydělá, protože tím poruší tento blokační patent Apple. A takto (patentováním triviálních nápadů bez předvedení prototypu) se blokují celé větve možného vývoje.

 • 18. 9. 2012 7:40

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  To prave smyslem patentu vubec neni, Smyslem patentu je dat !verejne! k dispozici konkretni realizaci (patent si muze precist kdokoli) a prave za to zverejneni patri tomu kdo patent podal ta ochrana. Zverejnovat napad, ktery neumim realizovat je kravina, protoze ho nebude umet zrealizovat nikdo.

 • 18. 9. 2012 10:45

  NA (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  A jak si mám představit prototyp fuzního reaktoru, nebo kosmického výtahu?
  Patenty vývoj zdražují do té míry, že patentové rešerše stojí mnohdy víc než vývoj.