Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Dva důvody, proč patentový systém komplikuje inovace a je odsouzen k zániku od anonym - Jenom technická poznámka: zrovna asijská konkurence se patenty...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 9. 2012 0:20

  bez přezdívky

  Jenom technická poznámka: zrovna asijská konkurence se patenty nikdy příliš netrápila :-).
  Položil jste ale dobrou otázku: jaký je možný scénář pro zánik patentů. Jednou z reálných možností je skutečně cesta přes velké firmy, ale opačně, než to uvádíte. Velké firmy se stávají stále častěji obětí patentových trollů, a jen menšina z nich se tak chová. Mají tedy stále menší zájem na zachování patentového systému. Mohly by proto lobovat za zrušení patentů v nejvíce sporných oblastech. Osobně to ale považuji za velmi nepravděpodobné.
  Mnohem pravděpodobnějším scénářem je prostě eskalace dnešních problémů patentového systému do zcela neudržitelné podoby, například další expanze množství patentů a množství patentových sporů. Pak může dojít k zahlcení soudů a k situaci, kdy nebude patenty možné efektivně vynucovat.

 • 18. 9. 2012 7:46

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  Podle me to zas tak nepravdepodobne neni, je to jen otazka casu. Ony se o to nemusi zaslouzit ty firmy ani primo, ale neprimo - prostrednicvim svych sporu. Ostatne uz tu mame nekolik rozhodnuti ruznych soudu, kdy poslal soud obe strany da se rict dopr..le, s tim, ze takova blbost napadne maly dite, v nekterych pripadech to dokonce pojal jako pohrdani soudem (asi jako kdyby se mala decka zacla soudit o lopaticky na piskovisti).

  Takze pokud to dojde dost daleko, a trebas 10+% provozu soudu budou generovat patentovy spory, tak to muze byt impulsem ke zruseni patentu.

 • 17. 9. 2012 19:07

  Medvídek PÚ (neregistrovaný) ---.101.broadband7.iol.cz

  Základním motorem kapitalismu nejsou inovace, ale zisk. Nezáleží na tom, jestli ten zisk zajistí právníci nebo projektanti.

  Patentový systém je pro velké a zavedené firmy v podstatě výhodný, takže k jeho zániku není v současné době žádný objektivní důvod. Kdyby to v USA zrušili, převálcuje je asijská konkurence. To by museli být padlí na hlavu.