Málokteré bezpečnostní chybě se dostalo tak velké mediální odezvy, jako bugu Heartbleed. V polovině dubna jste na zprávy o bezprecedentním ohrožení bezpečnosti na internetu mohli narazit i v mainstreamových médiích.
Déle než dva měsíce poté ale více než polovina chybou postižených serverů stále zůstává zranitelná. Americká bezpečnostní firma Errata Security v dubnu našla skenováním portu 443 na 600 tisíc zranitelných serverů. A dnes ve světě stále zůstává přes 300 tisíc serverů, jejichž správci nenainstalovali potřebné opravy, napsala firma na svém blogu.
Souvislosti:
Za poslední měsíc se přitom jejich počet změnil jen velmi mírně. Dá se předpokládat, že v první vlně chybu opravili hlavně provozovatelé velkých služeb. A ti, kteří příslušné patche OpenSSL nenainstalovali ani dva měsíce poté, o zranitelnosti svých serverů možná vůbec netuší, nebo je jim jedno. A to není dobrá zpráva, i vzhledem k tomu, že bezpečnostní problémy OpenSSL Heartbleedem zdaleka nekončí.
Podobná situace bude zřejmě i v České republice. Počet zranitelných českých IP adres tu do konce května zobrazoval projekt We Bleed. I z jeho grafu je vidět, jak tempo oprav po prvním skoku rychle kleslo. Z původních 6655 zranitelných IP adres (k 15. dubnu) jich k 24. květnu bylo stále zranitelných 3570. Novější data bohužel projekt nenabízí.
Heartbleed prostě zůstává naživu, byť už se o něm tolik nepíše. Server Techcrunch k tomu dodává, že se asi budeme muset smířit s faktem, že řada serverů prostě zůstane zranitelná.
Pro uživatele to není dobrá zpráva. Proti případným následkům se mohou bránit hlavně tím, že se nebudou přihlašovat k serverům, které nepotvrdily, že chybou Heartbleed netrpí, a tím, že budou pro každou službu používat jiné heslo.