Hlavní navigace

Velký třesk je tu. Česká televize končí s DVB-T na šesti velkých vysílačích

27. 8. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Česká televize
Bydlíte ve Slezsku, východních Čechách nebo na Vysočině? Česká televize dnes ukončí digitální vysílání v DVB-T hned z několika velkých vysílačů. Od pátku už na nich bude k dispozici jen v DVB-T2.

Vypínání digitálního vysílání veřejnoprávního multiplexu v DVB-T dnes postoupí do velmi rozsáhlé oblasti. Týká se totiž šesti velkých vysílačů a 24 místních převaděčů. Manažer Českých Radiokomunikací Marcel Procházka proto mluví o „velkém třesku“. „Česká televize ukončí DVB-T vysílání na 25 % velkých vysílačů, které pokrývají televizním signálem více než třetinu obyvatel České republiky,“ uvedl Procházka. Jedná se o stanoviště ve východních Čechách, na Jihlavsku nebo celé severní Moravě.

Oblast, kde se 27. srpna vypínají DVB-T vysílače
Autor: České radiokomunikace

Oblast, kde se 27. srpna vypínají DVB-T vysílače

Finální DVB-T2 síť, která dosavadní multiplex nahrazuje, už vysílá dlouho. Všechny programy České televize jsou v ní dostupné ve vysokém rozlišení. Podle průzkumů je naprostá většina domácností už vybavená potřebnými přijímači, diváci investovali buď do set-top boxů, nebo si koupili nové televizory. Bytová družstva, sdružení vlastníků a obce také od Českých Radiokomunikací opakovaně dostaly informace o nutných úpravách společných televizních antén.

DVB-T signál České televize bude vypnut na vysílačích Ostrava-Hošťálkovice (54. kanál), Ostrava – Slezská Ostrava, vodárna (54. kanál), Lysá hora (54. kanál), Praděd (36. kanál), Pardubice-Krásné (32. kanál) a Jihlava-Javořice (33. kanál).

V případě místních převaděčů se jedná o následující lokality:

Název

Stanoviště

Vypínaný kanál DVB-T

Třinec

Lidická 795

54

Valašské Meziříčí

Radhošť

54

Velké Karlovice

Na Kyčerce

36

Jablunkov

Bezručova 497

36

Mosty u Jablunkova

Zápověď

33

Valašská Bystřice

Búřov

43

Horní Lipová

U nádraží

40

Hradec nad Moravicí

Na Tylovách

29

Jablůnka

Pálenisko

43

Jeseník

Zlatý Chlum

36

Zlaté hory

Biskupská kupa

36

Žamberk

Na Rozálce

36

Žulová

Hlavní 154

54

Kopřivná

Kopřivná

54

Hanušovice

Škola

54

Vrbno pod Pradědem

Náměstí sv. Michala

33

Vsetín

Bečevná

54

Havlíčkův Brod

Centrum

32

Letohrad

Letohrad

54

Svitavy

Kamenná Horka

32

Ústí nad Orlicí

Kubincův kopec

54

Brtnice

Rokštejnská ulice

33

Velké Meziříčí

Fajtův vrch

34

Okrouhlice

Vadín

54

Ukončení vysílání České televize v DVB-T automaticky nezbavuje domácnosti povinnosti hradit televizní poplatky. Povinnost uložená zákonem o rozhlasových a televizních poplatcích z roku 2005 nesouvisí s konkrétním způsobem distribuce signálu. Netýká se ani možnosti přijímat programy České televize. Poplatky se hradí, pokud je zařízení technicky způsobilé k individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání – a je jedno, že k němu není ani připojená anténa nebo jeho majitel sleduje jen VOD služby.

Osvobození od poplatků je možné jen z důvodů vyjmenovaných v zákoně. Fyzické osoby mohou být osvobozeny ze zdravotních nebo ze sociálních důvodů. V praxi se to týká osob s úplnou nebo praktickou slepotou obou očí a osob s oboustrannou úplnou nebo praktickou hluchotou, pokud jsou osaměle žijící. Osvobozeny jsou tyto osoby rovněž v případě, kdy žijí společně v domácnosti s jinou osobou splňující podmínky osvobození ze zdravotních důvodů.

BRAND23 Workshop

V případě sociálních důvodů musí jít o jednotlivce, jehož čistý příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima. Životní minimum jednotlivce je od dubna 2020 stanoveno na 3860 korun za měsíc. Sociálními důvody u domácností se myslí, když osoba žije v téže domácnosti s dalšími osobami a součet jejího čistého příjmu a čistých příjmů těchto osob za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima osob žijících v této domácnosti.

Domácnosti platí pouze jeden televizní poplatek bez ohledu na to, kolik přijímačů mají.

Autor článku

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).