Hlavní navigace

DVB-T může přijímat 70 % obyvatel Saúdské Arábie

2. 1. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
2. 1. 2008

Saúdská Arábie byla první zemí arabského světa, která zahájila digitální zemské vysílání. Již v březnu loňského roku oznámila, že digitální vysílání bude v únoru letošního roku dostupné ve 22 saúdskoarabských městech tak, aby jej mohlo přijímat 70 % obyvatel. DVB-T vysílání bylo zahájeno v červnu 2006 a po necelých devíti měsících po startu řádného provozu Saúdská Arábie plán splnila.

Saúdská Arábie evropský standard digitálního vysílání testovala již v letech 2004 a 2005, kdy bylo také rozhodnuto, že Saúdská Arábie bude zavádět digitální vysílání v evropském standardu DVB-T. Od 11. června loňského roku je signál digitálního vysílání dostupný ve městech Rijád, Jeddah and Dammam. Pak již šlo vše velmi rychle. Do konce měsíce mohli digitální vysílání přijímat obyvatelé dalších dvou měst a v září už bylo DVB-T vysílání dostupné v jedenácti městech, mimo jiné například v Medině, Mekce nebo Khobaru. Nyní je DVB-T signálem pokryto již 28 měst.

Jeden mutliplex nabízí divákům všechny čtyři celoplošné televizní programy (Channel One, Channel Two, Arriyadiah a Al-Ekhbariya) a čtyři rozhlasové stanice (General Programme, Radio Qur’an, Second Programme a European Programme).

Majitelé digitálních přijímačů mohou také využívat interaktivní informační službu, která je šířena v rámci terestrického multiplexu. Saúdská Arábie tak získala další prvenství, je v regionu první zemí, která začala poskytovat i interaktivní služby. Zatím vláda neposkytuje žádnou podporu na pořízení digitálních přijímačů. Je ale možné, že se pro tento krok rozhodne před vypnutím analogového televizního vysílání. Termín však ještě nebyl stanoven.

Podle Riyadha Najmeho z ministerstva kultury a informací je digitalizace televizního i rozhlasového vysílání v plném proudu. V Saúdské Arábii je na 140 televizních vysílačů, 28 z nich jich konvertovalo z analogového na digitální vysílání. V příštím roce přejde na DVB-T dalších 25 vysílačů. Digitalizace je pro Saúdskou Arábii řešením problémů s analogovým vysíláním. Až do roku 2006, kdy bylo zahájeno digitální vysílání, bylo kvůli technologickým omezením možné celoplošně šířit pouze dva televizní programy ze čtyř. Problém, jak zabezpečit příjem čtyř televizních stanic všude v Saúdské Arábii, vyřešila až digitalizace.

Saúdská Arábie ale nechce usnout na vavřínech a v loňském roce proto rozhodla o zavádění televizního vysílání ve vysokém rozlišení (HDTV). Všechna nová zařízení v televizních studiích, která se pořizují, již musí být HD ready. Zatím jsou na HD technologii připravena čtyři studia, páté by mělo být dokončeno začátkem roku 2008.

KL23 hlasovani

V příštím roce bude Saúdská Arábie také testovat televizní vysílání pro mobilní telefony ve standardu DVB-H. Kromě zavádění nových technologií by Saúdská Arábie chtěla, aby diváci měli k dispozici více stanic soukromých vysilatelů.

Zdroj: ArabianBusines­s.com

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).