Hlavní navigace

DVB-T po kabelu? Rio Media ji začala nabízet v Olomouci a Prostějově

7. 10. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
7. 10. 2010

Zemskou digitální televizi (DVB-T) po kabelu mohou od konce září využívat klienti analogové kabelové televize Rio Media v Olomouci a Prostějově. Firma se tak přidala k největší tuzemské kabelové společnosti UPC, která tuto službu nabízí už od letošního léta. Kdo již má moderní televizor, vybavený DVB-T tunerem, nemusí do zkvalitnění příjmu obrazu nic investovat, vysvětluje výhodu tohoto technického řešení mluvčí Rio Media Markéta Novotná.

K TÉMATU: UPC rozšířilo počet DVB-T stanic šířených v kabelu včetně HD

Zavedení DVB-T signálu do kabelových sítí Rio Media v Olomouci a Prostějově neznamená skutečnou digitalizaci této kabelové televize. Rio Media v těchto místech nenabízí klasické kabelové digitální vysílání ve standardu DVB-C, ale pouze zemskou digitální televizi DVB-T po pevné lince. Služba může být zajímavá jak pro diváky v digitálními televizory, tak pro obyvatele domů, kteří používají společnou televizní anténu (STA), která nemá dostatečně kvalitní zdroj signálu.

ROZHOVOR: Petr Opletal: Rio Media si vedle IPTV ponechá i analogovou kabelovku

Vysílání v digitálním formátu DVB-T doplňuje stávající analogové vysílání, takže v televizoru stačí pouze přepnout zdroj signálu z AV na DTV nebo naopak. Kdo je spokojen se stávajícím analogovým vysíláním a má starší televizor pouze s analogovým tunerem, není nucen do investice do zařízení a může televizní programy přijímat jako doposud, sdělila mluvčí Rio Media. Hlavními výhodami jsou například elektronický programový průvodce EPG – informace o pořadech na týden dopředu, dále formát obrazu 16:9, charakteristický pro nové televizory, lepší obraz i zvuk a nové programy, dodal k zavedení DVB-T do sítí Rio Media generální ředitel této firmy Petr Opletal.

MM socky3

Mezi nabízenými digitálními programy v rámci programového balíčku AV Klasika se objevují o stanice ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), konkrétně pak ČT HD a Nova HD, a rovněž History Channel ve standardním rozlišení. Cena předplatného se touto změnou nijak nemění. V analogovém kabelovém vysílání hodlá Rio Media v Olomouci i Prostějově pokračovat i nadále. Jedinou výjimku tvoří prémiové filmové kanály HBO, které bude firma šířit už jen digitálně.

Ke změně dochází u prémiové nabídky AV Premium, kde jsou prémiové programy nadále plně převedeny do digitálního formátu v kódované formě, a proto jsou diváci prémiových programů HBO vybavováni na náklady společnosti Rio Media dekódovacími kartami a zařízeními, nutnými pro příjem těchto programů, dodala mluvčí Novotná.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.