Hlavní navigace

DVB-T2: minimálně o 30 procent lepší než DVB-T

26. 4. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
26. 4. 2007

Skupina Digital Video Broadcasting (DVB) na 54. zasedání správní rady sestavila komerční požadavky na připravovanou normu DVB-T2. Pokud dnes zveřejněné požadavky shrneme, měl by nový standard zemského digitálního vysílání být o aspoň 30 procent lepší než ten předchozí, a to hned v několika ohledech. DVB plánuje uvedení normy do praxe nejpozději v roce 2009, kdy dojde v některých evropských státech k úplnému vypnutí analogového vysílání. DVB-T2 je určené především pro úspornější distribuci televize ve vysokém rozlišení (HDTV).

Mezi komerčními požadavky na DVB-T2 je zajištění minimálně o 30 procent více přenášených informací bez toho, aby se snížila účinnost statistického multiplexování. Nová norma má umožnit také lepší budování jednofrekvenčních sítí, kdy budou jednotlivé vysílače moci být od sebe nejméně o 30 procent dále než je tomu u DVB-T. Na druhou stranu nesmí dojít ke zpoždění v přepínání programů delším než 0,3 sekundy vůči dnešnímu standardu. DVB-T2 je určené především pro příjem na pevnou anténu, ale lépe bude zvládat také přenosný a mobilní příjem.

Další předností DVB-T2 bude možnost přenášet více transportních toků DVB v jednom televizním kanále. Novinka nesmí být rušivější vůči okolním signálům než je současné zemské digitální vysílání. Naopak by měla pomoci ještě lepšímu využití kmitočtového spektra.

Sdružení DVB považuje za důležitý aspekt také zpětnou kompatibilitu. Kdo si jednou už připravil anténní rozvody na DVB-T, nebude v nich muset kvůli druhé verzi dělat žádnou změnu. Počítá se také s tím, že jeden set-top-box bude umět dekódovat obě normy a postačí mu na to jediný ladicí obvod.

Ačkoli je dnešnímu standardu DVB-T už deset let, sdružení ho stále považuje ze ideální volbu pro přechod z analogového na digitální vysílání tam, kde hrají roli flexibilita, zkušenosti a cena set-top-boxů. Pro taková prostředí zůstane DVB-T ideální volbou – i když se objeví DVB-T2, píše se na webu DVB.

MM AI

Dokumenty:

Komerční požadavky na DVB-T2 [PDF, 53,1 kB]
DVB-T2 volá po technologiích [PDF, 59,1 kB]

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).