Hlavní navigace

DVB-T2 v Česku už od roku 2012? Neříkají to jen České Radiokomunikace

7. 11. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 115393
TÝDENNÍ REVIZE - Ve středu a ve čtvrtek se konala v Pardubicích otevřená odborná konference Radiokomunikace 2009, která se ve velké míře věnovala také digitálním technologiím v éře televize a rozhlasu. Protože právě na toto téma padlo na akci mnoho zajímavého zejména z úst zástupců televize Nova nebo Českého telekomunikačního úřadu, přinášíme vám v dnešní revizi souhrn toho nejzajímavějšího. Řeč byla např. o technické stránce nejsledovanější zpravodajské relace u nás - Televizních novin, nebo fenoménu poslední doby - HDTV.

DVB-T2 od roku 2012 a „HDTV po česku“

Česká republika by měla po úplném vypnutí zemského analogového televizního vysílání v roce 2012 přejít na digitální vysílání v novém standardu DVB-T2. I to zaznělo na konferenci Radiokomunikace 2009 v Pardubicích, a to konkrétně z úst experta Dušana Líšky. Zástupce televize Nova zase prohlásil, že pro bezproblémový příjem televizního programu ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) stačí datový tok okolo 7 Mbit/s. Právě ale „české HDTV“ má i svá specifika. Diváci si často stěžují na vysílání HD ve formátu 4:3, které ale není technicky možné, takže zaměňují tento formát s faktem, že některé pořady jsou doplněny po stranách černými pruhy, přiblížil Martin Knejfl z oddělení telekomunikací televize Nova. Právě tato stanice plánuje postupný přechod na HD vysílání u živých vstupů do svých zpravodajských pořadů. Na stejné konferenci také Knejfl uvedl, že Nova i Nova Sport se potýkala s některými technickými problémy v satelitním vysílání. Jakými? O tom už hovoří aktuality níže.

Nova HD - Telefónica

Ukázka z Odpoledních Televizních novin na TV Nova. Foto: autor

Jan Potůček: Dušan Líška: Po vypnutí analogu bychom měli přejít na DVB-T2
Jan Potůček: Nova: pro naše HD programy stačí datový tok 7 Mbit/s
Jan Potůček: Co je „české HDTV“? Obraz oříznutý shora, zdola i ze stran
Jan Potůček: Nova chce všechny živé vstupy do zpravodajství převést do HD kvality
Jan Potůček: Nova přiznala, že se potýkala s problémy v satelitním HD vysílání

ČTÚ vypsal tendr na první celostátní digitální rozhlasovou síť

Dlouho odkládané výběrové řízení na provozovatele první sítě pro zemský digitální rozhlas vypsal ve čtvrtek Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Oproti původní představě půjde o tendr na jedinou síť s celoplošným pokrytím na kanálu LC, prohlásila Jaroslava Nováková z Odboru správy kmitočtového spektra ČTÚ. Zájemci by měli předložit přihlášky nejpozději do 16. prosince. V den následující proběhne otevírání obálek v sídle Úřadu, a nejpozději do 8. ledna 2010 chce ČTÚ provést hodnocení žádostí a provedení výběru. Zájem o toto výběrové řízení však zatím nebyl příliš velký, protože L-pásmo, na které je řízení vypsáno, je pro digitální rozhlasové vysílání ekonomicky méně výhodné než kmitočty ve III. televizním pásmu, s nimiž se pro digitální rozhlasové sítě také počítá (ale zatím je blokuje analogové televizní vysílání). Výsledek výběrového řízení by pak měl úřad oznámit v první polovině února 2010. Výběrové řízení na operátory zemských digitálních rozhlasových sítí v III. televizním pásmu by pak mělo být vypsáno pravděpodobně na jaře příštího roku.

Rádio - analogový příjem

I v digitální době bude fungovat podobná služba, jako je RDS. Foto: Karel Mikuláštík

Jan Potůček: ČTÚ ve čtvrtek vypíše tendr na první celostátní síť pro digitální rozhlas
Juraj Koiš: ČTÚ oficiálně vyhlásil výběrové řízení na digitální rozhlas
Jan Potůček: Tendr na digitální rozhlas v III. televizním pásmu vypíše ČTÚ na jaře

Zrušení koncesionářských poplatků se zatím nekoná

Koncesionářské poplatky pro Českou televizi a Český rozhlas zatím zůstávají beze změny. Senátoři ve čtvrtek vrátili předlohu, která se zabývala rušením poplatků, k doplnění výborům. Navrhli to zástupci ODS, kteří zrušení neúspěšně prosazovali. Zástupci ostatních frakcí zrušení poplatku odmítli podpořit. Většinou používali stejných argumentů jako obě veřejnoprávní média, která změnu financování odmítla. Informoval o tom zpravodajský server ČT24.cz. Občanští demokraté zrušení poplatků zdůvodňovali mimo jiné tím, že systém jejich výběru je přežitý a nákladný. Každá domácnost by jejich zrušením mohla ušetřit ročně přes 2 000 korun. Poplatky přitom nerozlišují, kolik členů domácnost má, občanští demokraté je proto považují za asociální a za další daň, uvedla redakce ČT, která sledovala čtvrteční jednání. Někteří senátoři se však obávali, ze zrušení poplatků by vedlo ke ztrátě nezávislosti médií veřejné služby a tím k faktickému „zestátnění“ České televize a Českého rozhlasu.

ČT24 budova

Česká televize ani Český rozhlas se o koncesionářské poplatky zatím bát nemusejí. Foto: autor

Juraj Koiš: Senát vrátil návrh na zrušení koncesionářských poplatků

Stručně

Společnosti UPC a Skylink zveřejnily tento týden počet svých zákazníků. Druhý jmenovaný operátor, který je co do počtu abonentů nejúspěšnější, má v České republice 580 tisíc aktivních abonentských satelitních karet a na Slovensku 220 tisíc. UPC může být v tuzemsku spokojená s počtem zákazníků digitální kabelové televize. Jejich počet se dostal na 361 600. Analogový kabel má je v současné době 171 500 lidí a satelit od UPC má 107 600 zákazníků.

Lukáš Polák: Počet zákazníků satelitní televize zveřejnil i Skylink: 580 tisíc karet
Lukáš Polák: Vlastník UPC dnes zveřejnil počet zákazníků za třetí kvartál
Lukáš Polák: Společnost UPC zveřejnila na webu novou programovou nabídku

Společnost FTV Prima získala na posledním zasedání Rady pro rozhlasové a televizní (RRTV) satelitní licenci pro kanál R1. Ten vysílá v současné době v terestrickém digitálním multiplexu 2 na pozici stanice Prima Cool, která šíří svůj signál ve všední dny pouze v odpoledních hodinách, o víkendech i dopoledne. Šíření televizního signálu prostřednictvím družice bylo uděleno klasicky na dobu dvanácti let.

Lukáš Polák: Regionální televize R1 získala satelitní licenci

Server DigiZone.cz změnil po čtyřech letech existence partnera svého eshopu. Od 1. listopadu 2009 spolupracuje na internetovém obchodu, který funguje na adrese http://obchod­.digizone.cz, s brněnskou společností Omko Digital. Dosavadním partnerem eshopu na DigiZone.cz byla společnost Digitální televize z Lanškrouna.

Redakce: Společnost Omko se stala novým partnerem eshopu na DigiZone.cz

Milan Fridrich 500

Události pětkrát denně – jedna z novinek ředitele zpravodajství České televize Milana Fridricha pro příští rok. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Události jednou denně? To už bude od příštího roku minulostí. Česká televize na to upozornila na svém zpravodajském webu ČT24.cz. Právě tento kanál nabídne Události pětkrát denně. Události, komentáře se pak přesunou z ČT 2 právě na tento zpravodajský kanál. Ředitel zpravodajství ČT Milan Fridrich o tom informoval ve středu radní televize na jejich zasedání.

Lukáš Polák: Události na České televizi od příštího roku pětkrát denně

Kabeloví a IPTV operátoři Mattes AD, CL-Net, Metropolitní síť Olomouc a Antény 2H+B už neexistují. Od 1. listopadu je fakticky pohltila společnost RIO Media. Jak zjistil server DigiZone.cz, stalo se tak bez likvidace a veškeré jejich jmění bylo převedeno právě na již jmenovanou firmu. Tímto krokem vstoupila také společnost RIO Media do všech platných a účinných smluv těchto firem.

Lukáš Polák: Čtyři čeští operátoři jsou minulostí, pohltila je RIO Media

Cloud23

Filmový kanál Nostalgia ukončil své vysílání. Na jeho místo nastoupilo od neděle Kino CS. Přesto, že vizuálně se jedná o změnu výraznou, co se programu týká, diváci v něm najdou všechno, na co byli u původní Nostalgie zvyklí. Kromě starších filmů chce kanál v nové podobě nabídnout i některé současné snímky české a slovenské kinematografie. K 1. listopadu došlo i ke změně internetové stránky, která funguje nyní na doméně www.kinocs.cz.

Lukáš Polák: Filmový kanál Nostalgia je minulostí, odstartovalo Kino CS
Lukáš Polák: Stanice Kino CS už má nový web

Nejzásadnější událost toho týdne byla:

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).