Hlavní navigace

Dvojka HD se objeví dočasně ve slovenském DVB-T, RTVS by ji rád zařadil na trvalo

8. 5. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Už od konce minulého týdne jsou slovenské programy Jednotka HD a Dvojka HD dočasně dostupné také zákazníkům satelitní služby od UPC s programovou nabídkou freeSAT medium.

Příjemný dárek připravil pro své diváky během probíhajícího hokejového šampionátu ve Finsku a Švédsku Rozhlas a televize Slovenska (RTVS). Od čtvrtka 9. do neděle 19. května bude v rámci prvního tamního zemského multiplexu šířeno spolu s kanály Wau, Fooor a Dajto také vysílání veřejnoprávní Dvojky ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Ten je v současné době dostupný pro 81 % obyvatel Slovenska. Přesah multiplexu je i na české území, a to díky vysílači Nové Mesto nad Váhom – Velká Javorina. Digitální síť je odtud šířena na 55. kanálu výkonem 80 kW s vertikální polarizací.

NEPŘEHLÉDNĚTE: HD programy v pozemním vysílání v Česku? Lídrem se stala Česká televize

RTVS se netají tím, že by chtěla signál Dvojky HD dostat do DVB-T trvale, zařazení do veřejnoprávního multiplexu ale v současné době brání kapacita této sítě. Jsou v ní už šířeny programy Jednotka a Dvojka (první také v HD kvalitě) a okruhy Slovenského rozhlasu. RTVS v tomto roce vysílá poprvé Dvojku (stejně jako Jednotku HD) v rozlišení 1080i. Novou stanici budou moci sledovat ti diváci, kteří mají televizor s terestrickým tunerem, případně set-top-box, který umí dekódovat standard MPEG-4/AVC. Velikost datového toku Dvojky HD by se měla pohybovat okolo 7 Mbps.

ČTĚTE TAKÉ: Slovenský rozhlas bude přenášet MS v hokeji na zastávkách MHD v Bratislavě

KL22 hlasovani

Překvapení pro své zákazníky si během hokejového šampionátu přichystal i satelitní operátor freeSAT by UPC Direct, jehož provozovatelem je lucemburská společnost UPC DTH. Ta zprostředkovala během této významné sportovní události přístup ke kanálům Jednotka HD a Dvojka HD nejen klientům ze Slovenska, ale také v České republice. Podmínkou je, aby měl zájemce aktivovanou minimálně nabídku freeSAT medium a vlastnil pochopitelně HD box. Programové pozice jsou označené jako Ice Hockey WC 2013 – 1 a Ice Hockey WC 2013 – 2. Na většině přijímačů je naladíte pouze během hokejových duelů. Mimo přenosy nejsou tyto pozice aktivní.

Parametry příjmu: Thor 6 (1 stupeň západně), 12034/V, SR 30000, FEC 3/4, norma DVB-S2/8PSK

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.