Hlavní navigace

E-shopy: Nový občanský zákoník z nás dělá půjčovny

Autor: Isifa
Redakce

S novinkami, které přinesl na e-commerce scénu nový občanský zákoník, bojují především menší e-shopy, tvrdí APEK. Stěžuje si hlavně na špatnou implementaci evropské směrnice.

Online obchody se podle průzkumu serveru Podnikatel.cz víceméně shodují na tom, že se obchodnická scéna s novými podmínkami, které přinesl občanský zákoník, celkem dobře sžila. 

To ale neznamená, že by s ním byla úplně spokojená. Nejkritizovanější novinkou je špatná implementace směrnice EU, která e-shopy v českých podmínkách částečně proměňuje na půjčovny.

Nový občanský zákoník totiž nastavil benevolentnější pravidla pro vracení zboží v klasické čtrnáctidenní lhůtě. 

Content 2017 - tip Footshop

„Autoři nepřesně implementovali směrnici EU. Jde o způsob používání versus použití zboží před odstoupením od smlouvy a následným vrácením. Správně to má být tak, že spotřebitel si může vyzkoušet vlastnosti zboží, tedy jej použít, ale neměl by ho používat. Ovšem teď je toto implementováno špatně, teoreticky totiž může spotřebitel používat zboží bez omezení,“ řekl serveru Podnikatel.cz šéf APEK Jan Vetyška.

Občanský zákoník narazil i v jiných oborech, a tak už se připravuje balíček změn, který má na svědomí ministerstvo spravedlnosti. V něm už se tato možná komplikace řeší.  

Našli jste v článku chybu?
10. 10. 2014 9:29
fd (neregistrovaný)

Kazdy prodejce je povinen zbozi predvest, je dokonce povinen mit obchod zarizen tak, aby zbozi predvest v chodu mohl => musi jej rozbalit, a uvest do provozu. A to nikoli nejaky predvadeci vzorek, ale kazdy jeden kus o ktery zakaznik projevi zajem.

Pokud to delat nechce, je tu ta moznost zbozi zakaznikovi dat s tim, ze jej muze vratit. Nevidim v tom zadny problem. Pokud se nekomu nelibi, ze zakaznici zbozi vraci, necht jim jej neposila.

Zaruka se kupodivu nevztahuje na to, ze prodejce uvadi…

10. 10. 2014 13:11

„Na druhou stranu se e-shopum vubec nedivim kdyz vycurani cechacci funguji tak jak funguji.“

Problém je, že obchodníci jsou také vyčůraní Čecháčci. A rozhodně nejsou svatí.

Kolikrát už jsem psal na Českou obchodní inspekci. Dokonce jsem se i soudil.

Je zvláštní, že ty Čecháčci jsou vyčůraní, ale najednou přesnou takoví být, jakmile se stanou obchodníky podle vás. Tomu snad nevěříte a na pohádky už jste asi starý ne?