Hlavní navigace

E-shopy: Nový občanský zákoník z nás dělá půjčovny

9. 10. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa
S novinkami, které přinesl na e-commerce scénu nový občanský zákoník, bojují především menší e-shopy, tvrdí APEK. Stěžuje si hlavně na špatnou implementaci evropské směrnice.

Online obchody se podle průzkumu serveru Podnikatel.cz víceméně shodují na tom, že se obchodnická scéna s novými podmínkami, které přinesl občanský zákoník, celkem dobře sžila. 

To ale neznamená, že by s ním byla úplně spokojená. Nejkritizovanější novinkou je špatná implementace směrnice EU, která e-shopy v českých podmínkách částečně proměňuje na půjčovny.

Nový občanský zákoník totiž nastavil benevolentnější pravidla pro vracení zboží v klasické čtrnáctidenní lhůtě. 

ICTZ23

„Autoři nepřesně implementovali směrnici EU. Jde o způsob používání versus použití zboží před odstoupením od smlouvy a následným vrácením. Správně to má být tak, že spotřebitel si může vyzkoušet vlastnosti zboží, tedy jej použít, ale neměl by ho používat. Ovšem teď je toto implementováno špatně, teoreticky totiž může spotřebitel používat zboží bez omezení,“ řekl serveru Podnikatel.cz šéf APEK Jan Vetyška.

Občanský zákoník narazil i v jiných oborech, a tak už se připravuje balíček změn, který má na svědomí ministerstvo spravedlnosti. V něm už se tato možná komplikace řeší.