Hlavní navigace

E15 komentuje dění kolem licence TV Nova

20. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 115393
20. 3. 2009

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání minulý týden za minimální pozornosti rozhodla, že prodlouží licenci TV Nova o osm let do roku 2025. Souhlas největší komerční televize s přechodem na digitální vysílání tak státní erár přišel dost draho, obzvláště za situace, kdy šéf Českého radiokomunikačního úřadu Pavel Dvořák prohlašoval, že kmitočty Novy až tak úplně nejsou potřeba, konstatuje ve svém komentáři redaktor ekonomického deníku E15 Aleš Borovan a zamýšlí se nad tím, kolik peněz z veřejných prostředků šlo do Novy nepřímo jen díky její přítomnosti na trhu.

Nejenže CET 21 získala jednu kompenzační licenci zcela zdarma (Nova Cinema), ale ještě i prodloužení licence pro hlavní Novu. Opět zdarma. To vše v situaci, kdy se digitalizace pro Novu stává velkou obchodní příležitostí zvýraznit svůj náskok na trhu. Člověk má pocit nějakého zvrhlého déja vu – kdykoliv se kolem „novácké“ licence něco šustne, stát krvácí,“ konstatuje deník E15 a připomíná i původní projekt televize Nova obsažený v licenčních podmínkách z roku 1993.

ebf - partner 1

"Že se výsledná podoba televize od původních licenčních podmínek značně lišila (dokument je dostupný na stránkách RRTV, zábavné počtení), nikdo jaksi neřešil. Licence se následně vysílání přizpůsobovala také zdarma. Při prodloužení licence v roce 2002 se opět jako náhodou pozapomnělo na odstavec o odevzdání analogových kmitočtů při přechodu na digitál. Třešničkou na dortu je pak desetimiliardová sekera, kterou licence v roce 2003 zaťala do státního rozpočtu při válce o Novu,“ píše dále Borovan.

Televize Nova 4. února 2009 oslavila 15. výročí zahájení vysílání. V roce 1994 se stala základem vznikající mezinárodní skupiny Central European Media Enterprises (CME) amerického podnikatele Ronalda Laudera. K původně jednomu programu společnosti CET 21 se připojil druhý pozemně vysílaný kanál Nova Cinema. Společnost vlastní i licenci pro kabelový a satelitní kanál Nova sport a českou mutaci hudební stanice MTV. Stoprocentně ovládá i slovenskou televizi Markíza přes dceřinou společnost CME Slovak Holdings.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).