Hlavní navigace

eBay se dohodl s ruskou poštou, ta urychlí dodání balíků ze zahraničí

31. 7. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: A.Savin, podle licence: GNU FDL
Ruská pošta od srpna zrychlí dodávky zásilek objednaných přes eBay z Číny. Stane se tak měsíc před otevření aukčního portálu ruským obchodníkům.

Partnerství americké firmy a ruské státní pošty (Почта России) přichází v době, kdy Spojené státy a Evropská unie uvalují na Rusko kvůli rusko-ukrajinské krizi další sankce. Dohoda, na jejímž základě začne pošta nabízet nový produkt ePacket, zahrnuje propojení informačních systémů obou společností, které umožní lépe sledovat pohyb zásilky během přepravy.

Právě kvůli absenci sledování pohybu zásilky někteří zahraniční prodejci odmítají zboží nabízené přes eBay do Ruska posílat. V minulosti se totiž objevily případy, kdy zákazníci tvrdili, že objednané zboží nedostali a požadovali vrácení peněz. Ověřit, zda mluví pravdu či nikoliv, ale nebylo dosud možné.

Kromě propojení systémů se pošta také zavázala výrazně zrychlit dodávky zásilek z Číny, které v současné době putují do Ruska běžně i měsíc. Nově by měla být potřebná doba zkrácena na devět dní. V budoucnu by měla být podobně urychleno i doručování zásilek z Velké Británie a Spojených států. 

Kvůli velmi dlouhým dodacím lhůtám se pošta, která byla mimo jiné loni v březnu dekretem ruského prezidenta Vladimira Putina zařazena mezi strategické státní podniky, stala terčem kritiky i z nejvyšších politických míst. V listopadu se do ní opřel například premiér Dmitrij Medvěděv, když konstatoval, že lidé čekají na své zásilky měsíce. „Občas je to opravdu šílené. Balíky a dopisy se mnohdy někam zašantročí a nejsou nikdy doručeny,“ uvedl Medvěděv s tím, že služeb ruské státní pošty využívá pouze třetina obyvatel Ruska a dvě třetiny se jí snaží vyhnout.

Pro eBay, který se chystá v září oficiálně otevřít svůj aukční portál ruským obchodníkům, je zkrácení dodávek zásilek z Číny klíčovou záležitostí. Z Ruska registruje eBay každoročně zhruba 90 tisíc objednávek, přičemž v roce 2012 polovina z nich mířila za čínskými obchodníky. Podobně je na tom i ruská pošta. Loni doručila na území Ruské federace ze zahraničí 28 milionů zásilek se zbožím, z toho 60 % zamířilo do Ruska z Číny.

eBay v roce 2012 zaznamenal v Rusku příjmy přesahující 400 milionů dolarů a podle šéfa firmy Johna Donahoe má eBay aktuálně v Rusku milion aktivních uživatelů.

Zajímavé je, že současně s oznámením dohody mezi eBay a poštou, přinesla ruská média informaci o pozastavení platnosti zákona, který zpřísňoval osvobozování zásilek ze zahraničí od cla. Před platností zákona, který v květnu podepsal prezident Putin, měli Rusové možnost si ze zahraničí nechat každý měsíc poslat zboží v celkové hodnotě do 1000 eur, aniž by museli platit clo. Podle schválené normy ale clu ve výši 30 % začaly podléhat všechny zásilky v hodnotě vyšší než 150 eur.

BRAND23 Workshop

Snížení limitu s sebou přineslo i zostřenější kontroly celníků a zpožďování zásilek ze zahraničí. DHL či FedEx v reakci na tento krok přestaly zásilky pro soukromé osoby do Ruska doručovat.

Zdroj: Russia Beyond the Headlines

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).