Hlavní navigace

EBU: Na konferenci WRC-15 vládne podpora televiznímu vysílání do 49. kanálu

10. 11. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: T-Mobile
„Na rozdíl od toho, o čem se nás snaží přesvědčit mobilní lobby, je pozemní digitální televize nejpopulárnější televizní platformou v Evropě,“ uvedl ředitel pro technologie a inovace v EBU Simon Fell.

Zástupci vysílatelů napříč několika kontinenty se shodují na tom, že televizní vysílání by i v budoucnu mělo být zachováno ve frekvenčním pásmu 470 až 694 MHz, respektive 698 MHz (49. kanál). V tiskové zprávě vydané při příležitosti zakončení prvního týdne světové konference WRC-15 to uvedli zástupci Evropské vysílací unie (EBU), do níž patří Česká televize i Rozhlas a televize Slovenska (RTVS). Určité hlasy, že pásmo by se mělo do budoucna uvolnit pro potřeby mobilních operátorů, je podle EBU voláním menšin.

K TÉMATU: Začala očekávaná konference WRC 2015, rozhodne o budoucnosti pozemní televize

V oficiálním dokumentu vysílací unie uvedla, že podporu pro zachování dominantního postavení terestrické televize vyjádřily nejen země evropské, ale i africké a arabské státy, Společenství nezávislých států a také telekomunikační unie pro oblast asijsko-pacifickou. Proti významnému narušení tohoto stavu je i čtrnáct jihoamerických zemí. EBU a její sesterské organizace aktuálně hovoří za 630 televizních stanic ze všech částí světa. Spíše než přes mobilní sítě se tak videoobsah k divákům dostává nejen prostřednictvím televize, ale i klasický internet a Wi-Fi.

Cloud 22 temata

NEPŘEHLÉDNĚTE: Měsíc do světové radiokomunikační konference WRC 2015 v Ženevě: rozhodne o osudu DVB-T?

Na rozdíl od toho, o čem se nás snaží přesvědčit mobilní lobby, je pozemní digitální televize nejpopulárnější televizní platformou v Evropě a řadě dalších zemí po celém světě. Nesmíme pochopitelně zapomínat ani na její nezpochybnitelnou sociální a ekonomickou hodnotu, a to zejména z toho pohledu, že poskytuje bezplatnou nabídku služeb a přínos inovací, uvedl ředitel pro technologie a inovace v EBU Simon Fell, který dále doplnil, že je velmi pozitivní, že tento postoj zaujímá většina zemských vlád. Vyzýváme, aby se tyto většiny nadále držely svého názoru proti menšinám, které se snaží prezentovat svůj názor i zbytku světa, uvedl.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.