Hlavní navigace

EK potrestá Berlín a vymezuje podmínky státní podpory digitalizace

10. 11. 2005
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
10. 11. 2005

Evropská komise (EK) rozhodla, že státní podpora poskytnutá v německé spolkové zemi Berlín-Brandenburg komerčním televizím na provozování digitálního pozemního vysílání DVB-T odporuje Dohodě EK ve věci pravidel pro udílení státních dotací (článek 87). Komise se také usnesla, že všechny jí neoznámené dotace na podporu digitalizace musí být vráceny zpět, a to bez ohledu na fakt, že mohly být už vyplaceny vysilatelům (viz oficiální komuniké EK – PDF, 80kB). Neelie Kroes, komisař pro volnou soutěž, uvedl: Komise je pevně odhodlána podporovat přechod na digitální televizní vysílání, které nabízí řadu inovací a výhod pro diváky. Státní pomoc musí být ale založena na objektivních podmínkách, zaměřit se na problémy, pro které trh nenabízí řešení, a vyvarovat se narušování obchodní soutěže, v tomto případě mezi pozemní, kabelovou a satelitní vysílací platformou.

MM socky3

Německá mediální rada pro oblast Berlín-Brandenburg zaplatila komerčním vysílatelům, např. RTL nebo ProSiebenSat.1, přibližně čtyři miliony euro (120 milionů korun) jako příspěvek na pokrytí nákladů pro přenos jejich signálu v síti DVB-T. Berlínské vysílání začalo v listopadu 2002 a místní rada na dotaci EK nikterak neupozornila. Provozovatelé pozemního vysílání se výměnou za podporu zavázali využívat přenosovou síť společnosti T-Systems minimálně na pět let. Po stížnostech kabelových provozovatelů se případem začala EK oficiálně zabývat v červenci 2004. Berlín je v současnosti už zcela bez analogového terestrického vysílání.

Komise uznává, že přechod na digitální platformu může být pomalý, pokud budou jeho otěže pouze v rukou trhu. Veřejný zásah může být prospěšný v regulaci, finanční podpoře koncovým uživatelům, ve formě informačních kampaní nebo státních podpor na překonání trhem nepřeskočitelných zábran. Nejvíce se EK líbí dotace na rozjezd přenosových sítí tam, kde by jinak nebylo dostatečné pokrytí signálem, dále peněžité kompenzace veřejnoprávním vysilatelům za náklady spojené se současným provozem analogového i digitálního vysílání a finanční vyrovnání s těmi, kteří nebudou moci dále vysílat ještě před skončením jejich analogové licence. Komise příznivě vnímá také příspěvky na nákup set-top-boxů pro sociálně slabé, ovšem jen do doby, kdy budou zařízení technologicky neutrální a stát tak nebude porušovat volnou soutěž.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.