Hlavní navigace

Elon Musk a AI, identita tvůrce bitcoinu a nejlepší videoreklamy roku

13. 12. 2015
Doba čtení: 12 minut

Sdílet

 Autor: Gengiskanhg, podle licence: CC BY-SA 3.0
Francie couvá, Microsoft rovněž, kdo (ne)koupí Yahoo, chytání dronů dronem a žebříčky všeho druhu. Co přinesl právě končící #tyden.

Co lidé v roce 2015 nejvíce hledali na Pinterestu? Pohled na žebříček ve What in the world are people searching for? je zajímavý asi hlavně tím, že něco takového se hned tak nevidí. Ale bude to hodně dáno tím, že a) Pinterest stále neumí vyhledávat a b) vyhledávání na Pinterestu je zmatek založený na klíčových slovech, kde vám Pinterest vnucuje věci, které vůbec nechcete. O tom, jak silně cenzuruje a odmítá hledat různá slova, raději ani nemluvit.

Francie couvá, premiér Manuel Valls říká, že veřejné WiFi se zakazovat nebude. A také, že prý je internet „svoboda“. Nechce prý ani zakázat Tor. Viz PM rules out ban on public Wifi.

Vem si prášek … Vem si prášek … 

Microsoft také couvá, z 15 GB OneDrive nakonec prý 5 GB neudělá. Pokud tedy vlastníte 15 GB OneDrive, tak si můžete teoreticky 15 GB zachránit navštívením preview.onedrive.com/bonus a máte čas to udělat do 31. ledna 2016. Navíc to vypadá, že vám zůstane i 15 GB za případné připojení digitálního fotoaparátu.

TELEgraficky

Star Wars: The Force Awakens kousky z natáčeníJura Hlavenka jde do politiky ■ Vevo koupilo Showyou ■ Sinclair koupili Circa ■ A Santa Tracker už jede  ■ V iTunes Match/Apple Music nově až 100 tisíc písniček ■ V úterý nejel Snapchat ■ SimilarWeb koupil Quettra ■ Quartz je prý na prodej 

WEBDESIGN, INTERNET

Jak mohou být veřejná tržiště zcela kontraproduktivní a škodit? To najdete v Žilinská univerzita si kúpila v dražbe doménu za stonásobok bežnej ceny. A raději ani nemyslet na to a) proč vůbec tak divnou doménu potřebují a b) proč si za pár šupů nepořídili nějakou běžnou.

Bookmarklet pro zobrazení pravítka v prohlížeči. Šikovné. Viz RulersGuides.js: Photoshop-inspired Web Design Helper Tool, případně přímo (včetně ukázky, jak to funguje) na http://mark-rolich.github.io/RulersGuides.js/.

Verizon je jedním z možných kupců Yahoo. Zajímavé na tom je, že za 4,4 miliardy už koupil AOL. Operátor ale zdaleka není jediný, o kom se mluví – ve hře jsou prý například Comcast, Disney, AT&T a CBS. Vedle Yahoo, Yahoo News a Yahoo Mail by nejspíš u nového kupce skončil i Tumblr.

Google Analytics by brzy mělo ukončit platnost klasického měřicího kódu. Takže je vlastně asi dobré připomenout, že byste měli přejít na ten „univerzální“. Viz Why you shouldn’t forget to update your Universal Analytics tracking codes.

Možná jste si toho všimli, webdesign se hodně unifikuje a vymýšlí si věci, které možná vůbec nejsou prospěšné. V 12 good, bad and ugly web design trends for 2016 na řadu podivných trendů, které přinesl rok 2015, upozorňují. Jsem si dost jist, že při čtení velmi rychle zjistíte, jak hodně jsou trefní.

Spotlight: DuckDuckGo's Gabriel Weinberg je čtení o Duck Duck Go. Což je vyhledávací stroj nabízející soukromí.

SOFTWARE

Apple musel ubrat v PR rétorice okolo Open Source. Ze sebevědomého (a neobhájitelného) „the first major computer company to make Open Source development a key part of its ongoing software strategynakonec došli k „open source software is at the heart of Apple platforms and developer tools“. Zajímavé, jak si firmy rády přivlastňují prvenství. Zejména tam, kde žádné není.

Chcete se ve Spotify podívat na váš „roční hudební přehled“? „Year In Music“ je web, kde se můžete, pokud tedy používáte Spotify, podívat na vaši nejčastěji přehrávanou hudbu. Dozvíte se i, kolik minut jste strávili poslechem či jaké máte nejoblíbenější hudebníky. Dostat se k výsledku je ale problém – přes „For the best experience update your brower“ a případné náhodně, různorodé serverové chyby se vám to ale nakonec možná podaří.

Minecraft míří na Wii U. Z tamního e-shopu (a jenom odtamtud) si ho budete moci získat 17. prosince (v Severní Americe a v Evropě) za 29,99 USD. Viz též MINECRAFT COMING TO NINTENDO WII U.

XCOM 2 „Retaliation“ trailer je tu:

Nejlepší aplikace a hry roku 2015 podle Applu? Viz APPS | GAMING Apple Selects Best Apps, Games of 2015. Na prvním místě je mimochodem Periscope, docela zajímavé. Nejlepší hra je Lara Croft GO. Nejvíce inovativní je Dark Echo, nejlepší hra pro iPhone 6s má být Warhammer 40,000: Freeblade.

Jak přinutit uživatele k instalaci Facebook Moments? Odstraňte synchronizaci fotek z aplikace Facebooku a přesuňte ji právě do Moments. Vypadá to, že Facebook se stále nepoučil (viz konec samostatné aplikace na správu fotek od Dropboxu). Viz Facebook Moving Photo Syncing to Moments App Jan. 10 a ano, chápete to správně, aby fotky nadále byly ukládány automaticky na váš Facebook, musíte si nainstalovat Moments. Česka (a celé Evropy) se to možná ale zatím týkat nebude, protože Moments mít prostě nemůžeme. Takže uvidíme. 

Crystal Security jde na malware přes cloud a přes jednoduchou snadno spustitelnou aplikaci, instalovatelnou i portable.

HARDWARE

Podezřelý dron prostě do sítě odchytí jiný dron. Dobrá vychytávka. Viz Tokyo police are using drones with nets to catch other drones:

MARKETING A KOMUNIKACE

Kampaň Hackněte si fén (#HackAHairDryer) se IBM nepovedla, po stížnostech na sexismus i nějaké té omluvě kampaň končí. Definitivní špatný směr kampaň nabrala po pátečním tweetu od IBM v podobě „join the #HackAHairDryer experiment to reengineer what matters in #science.“. Tweet byl nakonec smazán, stejně jako web kampaně i videa ukazující, jak je možné inovovat fény.  Viz IBM Pulls the Plug on #HackAHairDryer Campaign After Sexism Complaints.

Deset nejlepších videoreklam roku 2015 podle YouTube. Najdete je v And the top ads of 2015 on YouTube are… a ten na prvním místě je na Clash of Clans.

Mark Zuckerberg úspěšně pokračuje ve vytěžování svého čerstvě narozeného dítěte pro PR aktivity. Média už to moc nebaví, třeba poslední titulek je Mark Zuckerberg shares photo of himself changing daughter's diaper, officially becoming cliche Facebook dad a vyplatí se dočíst až do konce. „Congratulations Mark, you're an inspiration to us all — and exactly the type of person we all hate to follow in our Facebook feeds“ je dost výstižné. Smutný vývoj.

Marissa Mayer má mimochodem dvojčátka, a rozhodně z nich – jako Mark – nedělá nástroj marketingu a PR. V USA je ale téma mateřských dovolených důležité, doposud totiž nic takového (placenou mateřskou už vůbec)  v Americe neměli. A řadě firem nyní dochází, že by pro jejich zaměstnance mohla být důležitá. Viz WHAT MARISSA MAYER'S MATERNITY LEAVE DECISION MEANS FOR WORKING PARENTS AT YAHOO, kde zjistíte, jak složité to je – není to zákonný požadavek, pokud už něco takového je, tak jde o 16 týdnů pro matky, 8 týdnů pro otce a jde o neplacenou mateřskou… Ano, neplacenou.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Účetní skandál bude Toshibu stát rekordní pokutu od regulátorů ve výši 59 milionů dolarů (7,3 miliardy yenů). V porovnání s kreativní úpravou zisku o 1,9 miliardy dolarů za období sedmi let je to ale maličkost. Viz Toshiba Accounting Scandal Draws Record Fine From Regulators.

Policejní zásahovka vyrazila v Sydney do domu jednoho z možných tvůrců bitcoinu. Tentokrát jde o Craiga Stevena Wrighta, kterého jako možného tvůrce bitcoinu označili nedávno ve Wired. Zásah policie prý ale s bitcoinem nemá nic společného. Wright by měl být oním mýtickým Satoshim Nakamotem.

V Japonsku možná budou mít také Právo na zapomnění, tamní soud nařídil Yahoo a Googlu, aby odstranily záznamy o odsouzených kriminálnících. Prý to porušuje jejich právo na ochranu soukromí. Zajímavé. Viz Japan Courts Order Removal Of Criminal Activity From Search As Privacy Violation.

Jeden ze tří pirátských webů obsahuje malware a snadno ho chytnete i přes torrenty. Říká to výzkum (PDF) od Digital Citizen Alliance a RiskIQ. Což není nic nového, stahovat software z internetu je dnes zásadním problémem i pokud jde o weby s sharewarem či freewarem (ty obalují software crapwarem a spoustou i mnohem problematičtějších věcí). Malware je z 54 % tvořen trojany, 29 % je adware. Ve zbytku najdete toolbary (5 %), botnety (3 %) a spoustu dalších vymyšleností.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Twitter končí s ořezáváním obrázků v toku tweetů, naležato je zobrazí v plné šíři, na výšku ale ořízne do čtverce. Změna se dotkne i zobrazení více fotek připojených k tweetu (jdou připojit až čtyři). Viz A new look for your twitter.com photos. A pokud si nepamatujete, co dělal, tak zobrazoval vše v poměru 2:1 a zpravidla vybral výřez ze střední části obrázku.

If Websites Started Dating aneb jak by to vypadalo, pokud byste se vydali na rande či schůzku se svojí sociální sítí či seznamovacím webem:

Twitter opět zkouší měnit zobrazování tweetů zrušením sestupné chronologické posloupnosti. Uživatelům Twitteru se to pochopitelně nelíbí, navíc Twitter je jednou z posledních sítí, která nefiltruje příspěvky. Viz Twitter is experimenting with showing tweets out of order — and people aren't happy.

Google doplnil sdílená alba do Google Photos. Staví to pochopitelně na sdílení vzpomínek, narozeninách a všech těch rodinných hodnotách, což je taková trochu zvláštní mánie posledního roku či dvou. Ale budiž. Osobně mám s tím vším jiný problém, s uvedením Google Photos jsem tuhle část Google přestal zcela používat. A nejspíš se to už nezmění, protože Fotky Google od května žádnou pozitivní změnu v použitelnosti nepřinesly.

MOBILNÍ APLIKACE

Android 6.0.1 přidává další emoji, takže se můžete těšit na ještě větší zmatek a ještě více čtverečků. Emoji se řeší přes Unicode znaky, ale každá platforma (Windows, iOS/MAC, Android, atd) si je přidává živelně a po svém. Viz Android 6.0.1 adds a ton of new emoji, and we’ve got the full list.

RIP Facebook Creative Labs a s tím i Slingshot, Rooms a Riff. Creative Labs byla iniciativa umožňující zaměstnancům uvádět do světa inovativní a nevšední mobilní software. Viz Facebook shuts down Creative Labs, apps, a pokud jste o těchto aplikacích nikdy neslyšeli, není na tom nic zvláštního. Slingshot měl být konkurencí Snapchatu, Rooms měly sloužit k posílání zpráv ve skupinách a Riff k vytváření krátkých tematických videí.

Chrome pro Android nově používá Safe Browsing stejně jako jeho větší kolega. Technologie varuje před vstupem na phishingové weby a weby s hrozbou infikovaní malwarem. Na Androidu to ale není úplně nové, pokud jste si v Chrome zapnul kompresi přenášených dat, fungovalo to také.

Apple Mapy jsou prý na iOS zařízení třikrát používanější, než Google Mapy. Vážně? Není to ale nakonec třeba o tom, že Google Mapy se na iOSu konečně z mizivého užívání dostaly na jednu třetinu téhož, co mapy od Applu? Protože nějakou tu dobu měly „cizí“ mapy prostě smůlu. A nezapomeňme, že řeč je hlavně o USA. A taky na to, že v Apple Maps, once a laughingstock, now dominates iPhones ten trojnásobek vztahují k počtu vyhledání. Není řeč o tom, kolik uživatelů je používá, což by byla podstatně lepší metrika.

Prokletí Androidu jménem fragmentace není jediný problém, který tuto nejrozšířenější platformu trápí. Více viz Android is the world's largest mobile platform — but it has to overcome these massive hurdles to keep the lead, kde zjistíte, že 83 % telefonů za druhé čtvrtletí tohoto roku jsou telefony s Androidem (jde o 282,5 milionu telefonů, těch s iOSem bylo pouze 47,3 milionu).

STARTUPY A EKONOMIKA

Malý přehled historie Yahoo a hlavně šéfů Yahoo je k nalezení v Yahoo is stuck in a never ending drama vortex. Pamatujete si ještě tahle jména? Jerry Yang, Carl Icahn, Carol Bartz, Scott Thompson? Momentálně je to, ale to snad víte, Marissa Mayer.

Airbnb má problém, jejich vlastní data ukazují, že se sdílená ekonomika moc nekoná. Nejvíc peněz (v New Yorku) přes Airbnb získá pouze několik lidí a je to samozřejmě tím, že pronajímají vysoké množství bytů. Takové menší hotely založené na Airbnb, kterých se tam možná skrývá mnohem více, protože někteří „lidé“ pronajímají řadu bytů, ale skrývají to pod rozdílnými identitami. Viz Airbnb’s worst problems are confirmed by its own data.

Google Life Sciences přejmenováno na Verily. To aby Alphabet mělo hezky písmenka popořadě. Jinak jde o část Googlu, která se věnuje projektům týkajícím se zdraví a života (začali s kontaktní čočkou pro měření glukózy).

Elon Musk a Sam Altman založili OpenAI. Neziskovku zaměřenou na výzkum umělé inteligence, věnující se tomu, aby AI sloužila lidstvu jako celku a nedocházelo k omezování s ohledem na finanční návratnost.

President Redboxu, Mark Horak, opouští společnost. Zajímavé na tom je hlavně to, že Redbox je jeden z pozůstatků minulé éry – pronajímají DVD. Nebo spíše pronajímali, protože v Kanadě už to zavřeli a v USA mají čím dál tím méně obratu. Vstup do streamingu videí se jim nevyvedl. Viz Redbox President Mark Horak stepping down as DVD business continues to shrink, stock takes a dive.

Kickstarter najal investigativního novináře, aby prověřil kampaň, která selhala. Viz Kickstarter hires a journo to investigate a failed campaign, kde zjistíte, že jde o kampaň na Zano mini-drone, jednu z nejvíce financovaných kampaní v Evropě. Podařilo se získat 3 miliony dolarů, ale v listopadu CEO náhle rezignoval a je otázka, kam tedy 3 miliony dolarů šly.

INFOGRAFIKA

Guide to social media image sizes [infographic] je samozřejmě jeden z mnoha zdrojů informací o tom, jak velké mají být obrázky na sociálních sítích. Třeba 851×315 pro fotku v záhlaví profilu/stránky na Facebooku. Ale neberte to zcela nutně jako absolutně nevyhnutelné, třeba 1200×630 u obrázku pro příspěvek/odkaz na Facebooku se vyhnout můžete. Může být výrazně menší. Jediné, co je hodně podstatné je, že zachováte poměr, ale šířka může být klidně i tak 850. Třeba na @365tipu dobře funguje 825×330 (825 protože to sedí na šířku sloupce pro text v šabloně). Viz ostatně tamní Jaké jsou rozměry všech těch různých obrázků na Facebooku?

E-KNIHY

Flipkart končí s e-knihami, zákazníky předá Kobo. Končí pochopitelně i tři roky fungující e-knižní obchod. U Kobo se ocitnou kompletní účty, včetně všech knih. Aplikace Flipkartu bude fungovat, ale někdy v únory Flipkart kompletně vypne své servery a tím skončí zcela.

Kobo má novou aplikaci pro Windows 10 a je univerzální. Třeba se vám to bude hodit.

KL24

Za 15 let se délka knih zvětšila o 25 %. Prý to má něco společného s tím, že vydavatelé chtějí delší knihy, aby kupující měli pocit, že kupují něco více hodnotného s ohledem na vysokou cenu knih. Viz Books have increased in length by over 25% in the last 15 years, kde se dočtete, že v roce 1999 byla průměrná délka 320 stránek, dnes je to 400 stránek.

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. Vzniká průběžně celý týden.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).