Hlavní navigace

Firma Eolas prohrála klíčový soudní spor, web je volný

23. 7. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa
Patentový trol, pokoušející se získat peníze od řady firem a přivlastňující si základní mechanismy Internetu, definitivně přišel o hlavní část „interaktivních webových“ patentů.

Společnost Eolas definitivně prohrála definitivně klíčový soudní spor, ve kterém šlo o velké peníze. Americký odvolací soud potvrdil rozhodnutí soudu nižší instance, který zneplatnil hlavní části „interaktivních webových“ patentů. Ty Eolas, coby exemplární patentový trol, po dlouhá léta zkoušel uplatňovat proti řadě internetových společností. Prostřednictvím „patentů“, které získala do svého portfolia, se tato společnost de fakto pokoušela zpoplatnit samotné základy Internetu.

Zejména takové, které tvoří základ interaktivity – ať už jde o tak základní věc jako spuštění a přehrání videa či online nákupy. V minulosti se společnosti podařilo uzavřít dohody o placení poplatků s internetovými giganty Apple, Google, Yahoo, Amazon, Adobe či eBay. V roce 2012 se jí tímto způsobem podařilo teoreticky získat až jednu miliardu dolarů.

WT100

Podrobnosti ohledně konkrétních patentů i historie najdete v článku Eolas neuspěl s patenty na „interaktivní web“ z července loňského roku. V tomto posledním soudním sporu se dokonce u soudu objevil sám Tim Berners-Lee, jeden z otců World Wide Webu. (článek Tim Berners-Lee Takes the Stand to Keep the Web Free opravdu stojí za přečtení).

Pokud by se Eolas nepodařilo zastavit, došlo by pravděpodobně k další vlně vymáhání peněz za „interaktivní web“. V zásadě klidně od každého webu, který na Internetu najdete.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).