Hlavní navigace

Evropský parlament naléhá na členské země, aby včas digitalizovaly

16. 11. 2005
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

16. 11. 2005

Členské země Evropské unie by měly do konce letošního roku předložit plány přechodu z analogového na digitální rozhlasové a televizní vysílání a dát tím jasný signál a jistotu spotřebitelům a provozovatelům tohoto vysílání. Na svém dnešním zasedání ve Štrasburku se na tom shodli poslanci Evropského parlamentu (EP). Evropská komise už dříve navrhla ukončit analogové vysílání v celé Evropské unii do roku 2012.

USA plánují ukončit pozemní analogové vysílání do roku 2009, Jižní Korea do roku 2010 a Japonsko do roku 2012, upozornil EP. Pro EU z toho vyplývá, že je naprosto nezbytné, aby nezaostávala za svými soupeři. Aby se neprohlubovalo digitální rozdělení společnosti, mají členské státy ještě před přechodem na digitální vysílání zajistit patřičná opatření, včetně zmírnění nákladů na pořízení nového vybavení.

Europoslanci se shodli, že souběžné analogové a digitální vysílání by mělo být co nejkratší, aby se neprodražilo. Přechod na DVB-T má být podle EP řízen trhem, provozovatele je ale třeba koordinovat. Státy by měly podporovat jen externí digitální přijímače, tedy set-top-boxy včetně otevřených standardů, jako je platforma MHP pro interaktivní služby. Státní podpora přechodu na DVB-T by ale neměla znevýhodnit provozovatele jiných typů vysílání, kabelových rozvodů a satelitů.

cif-tip-téma-foto

Evropská komise má zajistit jasné rozlišování mezi regulací vysílání elektronických signálů a infrastruktury a regulací obsahu (včetně audiovizuálního obsahu). „Většina nebo významná část nových vysílacích možností nebo provozovatelů vysílání se nemá dostat pod výhradní kontrolu či rozhodující vliv mezinárodních mediálních koncernů, aby se zachovala pluralita a rozmanitost vysílání, stojí v prohlášení poslanců EP.“

Dokument: Tisková zpráva Evropského parlamentu

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.