Hlavní navigace

EPG je pro některé set-top-boxy problém, stěžuje si Karel Moulík z ČT

22. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
22. 12. 2008

Řada funkcí elektronického programového průvodce (EPG) u veřejnoprávního multiplexu České televize je pro většinu set-top-boxů na českém trhu nečitelná a nezobrazí je. ČT je bude přesto dál nabízet a doufá, že výrobci digitálních přijímačů se časem zaměří také vylepšení firmware pro tuto část digitálního vysílání. Serveru DigiZone.cz to řekl systémový inženýr ČT Karel Moulík.

EPG je na přijímačích takovou „popelkou““, že ho v podstatě nikdy nedokáží zobrazit v plném rozsahu tak, jak je ČT vysílá. Název pořadu a jeho krátký popis je přenášen v deskriptoru Short a rozšířený popis je umístěn v deskriptoru Extended. Některé přijímače se například chovají tak, že když deskriptor Extended není přítomen, tak zobrazí název i krátký popis, ale když se objeví deskriptor Extended, tak krátký popis už nezobrazí. Čili podle přijímače se dá někdy jen těžko odhadnout, zda je EPG vysílán dobrě nebo špatně, postěžoval si Moulík.

Z informací, které ČT nabízí prostřednictvím EPG, ale ne každý set-top-box je dokáže rozluštit, Moulík zmínil dvojúrovňovou identifikaci žánru pořadu, kódy pro nahrávání digitálního vysílání, které nahrazují kódy VPS u analogového signálu, informaci o vhodnosti pořadu pro děti včetně doporučeného věku, o formátu obrazu, zvuku a přítomnosti skrytých titulků.

MM socky3

Pro výrobce tu je ještě velké pole působnosti, jak zlepšit přijímače. Teď je období, kdy se snaží uvést technologii na určitou úroveň technologických možností, které se nabízejí při zobrazování obrazu a zvuku, a až se zřejmě dostanou na dostatečnou úroveň, začnou se snad zabývat korektní a úplnou podporou všech možností EPG. Rozsah všech informací, které poskytujeme prostřednictvím EPG, diváci najdou na webu www.digict.cz, dodal Moulík.

Více o EPG v zemských digitálních sítích se dozvíte v zítřejším rozhovoru DigiZone.cz se zástupci operátorů multiplexů 1, 2 a 3

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.