Hlavní navigace

eŠopák: Lidé jsou ve skladech jen dočasně. Roboti už si brousí zuby

5. 8. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Amazon
Logistika je v e-commerce momentálně téma číslo jedna. A jak ukazuje Amazon v Americe, roznášení věcí po regálech zvládají roboti stejně dobře jako lidé. A levněji.

A největší tuzemské e-shopy už si své sklady staví tak, aby byly na nástup automatů připraveny. Systém náhodného ukládání je už běžná věc – a to je jen začátek. Vzhledem k současnému přetahování o skladníky nebo o jejich pracovní povolení napadl nápad s roboty nejednoho logistika. 

Podívejte se: logistické centrum Alza.cz v Horních Počernicích:

Nově to zkouší Makro, které ve svém novém distribučním centru na okraji Prahy chce právě roboty nasadit. Slibují si od toho zrychlení distribuce tak, že by mohli vozit jídlo a zboží do hotelů a restaurací mnohem rychleji. Firma se tím pochlubila Hospodářským novinám

V automatizaci je ale mistrem Amazon, který však zatím v tuzemsku drží lidské zaměstnance. A to tak, že už pomalu ovlivňuje výši mezd v Severních Čechách, kde firmy radši přidávají svým lidem, aby jim neutekli do skladu v Dobrovízi. Alespoň podle kolegů z iDNES

Podívejte se: Logistické centrum Amazonu v Dobrovízi

Firma ale na robotizaci skladů pracuje. A stejně jako třeba pro vysokoškoláky pořádá soutěže v umělé inteligenci každoročně probíhá i putovní robotická soutěž Amazon Picking Challenge. Ta letos zavítala do Japonska.

Z domova…

DámeJídlo půjčí studentům skútr. Musí si ho ale odpracovat. Rozvážková služba se otevírá nejflexibilnějším brigádníkům – studentům. Ti, kteří přežijí 24 směn, nafasují na zbytek pěkného počasí skútr. Slibuje šéf firmy Jan Matějů

Cashbackové Tipli.cz si po Slovensku bere větší sousto. Zkouší Polsko. V první fázi nabídne Tipli.pl cashback z nákupu ve více než 200 e-shopech působících v Polsku. Do konce roku by rádi chtěli další stovku obchodů přidat. 

Pneumatiky.cz se stěhují do města. Po šesti letech existence se e-shop přesouvá z rodných Ostopovic do brněnského Vienna Pointu. 

Aukro definitivně přeťalo polské okovy a už se starým systémem nemá nic společného. Systém to ale stálo pár dní mimo provoz. A podle prvních ohlasů se nová verze stále potýká s mírnými porodními bolestmi. Mírně řečeno.

„JeZeDácký“ trh i na webu? Proč ne. Rozjelo se internetové tržiště Z vaší zahrádky. Tržiště, za kterým stojí trojice ve složení Tomáš Slíva a bratři Pláteníkovi, má volně sdružovat farmáře a jejich zákazníky. Zboží lze nakoupit přímo na farmě nebo si ho nechat dovézt domů. Informoval o tom server Retailek

Z ciziny…

Uniqlo zkouší automaty na oblečení. Módní řetězec chce na velkých amerických letištích prodávat své prostorově úsporné péřovky. Japonci svou posedlost automaty na cokoliv posouvají zase o kousek dál. Na domovském souostroví totiž provozují automaty na pití, jídlo, ale třeba i na použité oblečení. To spodní.

Němci loni na webu utratili za nábytek 3,7 miliardy eur. Rostou tak rychle, že si jich už všímá analýza společnosti Statista, která Německo pasuje do první pětky globálního on-line trhu s nábytkem. Trh si mezi sebou rozdělili Otto.de, Amazon, IKEA, Tchibo a Home24.de. 


Zdroj: Statista

Posedlost Rumunskem už tu několikrát byla. Tentokrát jí propadl platební systém GoPay. Ten dokonce vyrobil infografiku jen proto, aby vysvětlil, proč začal přijímat rumunské lei. 


Autor: GoPay

– Amazon rozjel vlastní módní značku. A zase po svém. Nové kolekce chce uvádět každý měsíc, a ne podle sezón, jak je to ve světě Dereka Zoolandera běžné. A mimochodem, jmenuje se Fix. The Fix

Izraelští CommonSense Robotics posbírali v prvním investičním kole šest milionů dolarů. Zaměřují se na on-demand logistiku pro e-shopy. Jejich mikro-fulfillmentová centra kombinují roboty s umělou inteligencí. Držíme palce. 

– Amazon roztahuje křídla na Blízkém Východě. Dokončil akvizici dubajské e-commerce platformy Souq. Ta bývala také často označovaná za „regionální Amazon“. Teď už je to Amazon doslova. Stačilo málo – 580 milionů dolarů

A nakonec něco z Afriky. Safaricom, který se dosud profiloval hlavně jako prostředník pro posílání peněz prostřednictvím mobilních telefonů, chce naskočit na keňskou e-commerce vlnu v kombinaci s mobily. Jen za první čtvrtletí naposílali Keňané přes mobily v přepočtu 6 miliard dolarů.  

Personálie

Alza má nového šéfa logistiky. Třicetiletý Jan Klička střídá Rudolfa Žůrka. Ten po devíti letech ve službách zeleného mimozemšťana odchází do DPD. 

KL23 hlasovani

Pilulka shání účetního. Bratři Kasové to zkouší i na Facebooku, a tak jim pomůžeme i tady. „Potřebuji tip na dobrého/dobrou senior účetní,“ hlásí Martin Kasa

eŠopák je pravidelným sobotním výběrem zajímavých a důležitých zpráv ze světa e-commerce.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).