Britský Telegraph přinesl informaci, že Brusel podporuje řádově miliony liber Project Indect. Jde o počítačový software pro sledování dění na Internetu a hledající „abnormální chování“. Dokáže prý monitorovat webové stránky, diskusní fóra, souborové servery, výměnné sítě a klidně i jednotlivé počítače za účelem automatické detekce hrozeb a abnormálního chování či násilí. Teoreticky by tedy mohl hledat stopy teroristů nebo pedofilů. Objevují se ovšem pochybnosti, někteří odborníci se bojí o soukromí občanů.
Shami Chakrabarti, tedy šéf skupiny Liberty na ochranu lidských práv, vidí v projektu Indect podporovaným prostředky Evropské unie zlověstný krok. Proti se staví také Stephen Booth z think tanku Open Europe, podle kterého tento orwellovský projekt vyvolává vážné otázky o ochraně svobody jednotlivce. Project Indect se totiž vynořuje v době, kdy z různých koutů Evropy přicházejí zprávy o pokusech o tvrdou regulaci Internetu ať už ze strany zákonodárců, různých zájmových skupin v čele se zábavním průmyslem nebo dokonce samotných poskytovatelů připojení k Internetu.
Regulace Internetu je horkým tématem i u nás. Několik tuzemských ISP svévolně a netransparentně blokuje přístup na údajně nelegální stránky, někteří senátoři se pokusili očistit Internet od stránek pro dospělé a nad online videem by měla bdít Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, ovšem objevují se pochybnosti o její kompetentnosti pro tuto oblast. Větší pravomoci v oblasti telekomunikací chce i BIS s tím, že potřebné informace si už dnes prý stejně obstará alternativními metodami.