Hlavní navigace

EU financuje Project Indect: přichází skutečný Big Brother?

23. 9. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Britský Telegraph přinesl informaci, že Brusel podporuje řádově miliony liber Project Indect. Jde o počítačový software pro sledování dění na Internetu a hledající „abnormální chování“. Dokáže prý monitorovat webové stránky, diskusní fóra, souborové servery, výměnné sítě a klidně i jednotlivé počítače za účelem automatické detekce hrozeb a abnormálního chování či násilí. Teoreticky by tedy mohl hledat stopy teroristů nebo pedofilů. Objevují se ovšem pochybnosti, někteří odborníci se bojí o…

Britský Telegraph přinesl informaci, že Brusel podporuje řádově miliony liber Project Indect. Jde o počítačový software pro sledování dění na Internetu a hledající „abnormální chování“. Dokáže prý monitorovat webové stránky, diskusní fóra, souborové servery, výměnné sítě a klidně i jednotlivé počítače za účelem automatické detekce hrozeb a abnormálního chování či násilí. Teoreticky by tedy mohl hledat stopy teroristů nebo pedofilů. Objevují se ovšem pochybnosti, někteří odborníci se bojí o soukromí občanů.

BRAND

Shami Chakrabarti, tedy šéf skupiny Liberty na ochranu lidských práv, vidí v projektu Indect podporovaným prostředky Evropské unie zlověstný krok. Proti se staví také Stephen Booth z think tanku Open Europe, podle kterého tento orwellovský projekt vyvolává vážné otázky o ochraně svobody jednotlivce. Project Indect se totiž vynořuje v době, kdy z různých koutů Evropy přicházejí zprávy o pokusech o tvrdou regulaci Internetu ať už ze strany zákonodárců, různých zájmových skupin v čele se zábavním průmyslem nebo dokonce samotných poskytovatelů připojení k Internetu.

Regulace Internetu je horkým tématem i u nás. Několik tuzemských ISP svévolně a netransparentně blokuje přístup na údajně nelegální stránky, někteří senátoři se pokusili očistit Internet od stránek pro dospělé a nad online videem by měla bdít Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, ovšem objevují se pochybnosti o její kompetentnosti pro tuto oblast. Větší pravomoci v oblasti telekomunikací chce i BIS s tím, že potřebné informace si už dnes prý stejně obstará alternativními metodami.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).