Hlavní navigace

EU bude pokutovat Philips, Samsung a Infineon za fixování cen čipů

25. 6. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropská komise chce firmy potrestat za kartelovou dohodu. Ta umožnila fixování cen čipů, které se používají v SIM kartách, kreditkách či pasech. Případ se táhne od roku 2008.

Informaci přinesla agentura Reuters s odvoláním na dobře informované zdroje. Evropská komise (EK) řeší případ již šest let. Trojici firem zástupci EK loni obvinili z kartelové dohody, která jim měla umožnit držet ceny čipů na domluvené výši. Představitelé společnosti Philips už dříve uvedli, že obvinění se týká období 2003 a 2004 a souvisí s výrobou polovodičových součástek, kterou firma ale mezitím prodala. Konečný verdikt o pokutě bude s největší pravděpodobností vynesen koncem července.

Pokutě se nejspíše vyhne společnost Renesas Technology, společný podnik firem Hitachi a Mitsubishi, který v roce 2010 koupila společnost Renesas Electronics. Podle zdrojů, na které se Reuters odvolává, to byli totiž právě Japonci, kdo si u EK na chování svých konkurentů stěžoval.

ICTZ23

EK může udělit pokutu až do výše 10 % obratu firmy. Například Philips v roce 2013 dosáhl příjmů 23,3 miliard eur (639 miliard Kč). Výrobci čipů zpočátku chtěli spor s EK urovnat. Jednali o tom, že by přiznali svoji vinu výměnou za desetiprocentní snížení pokuty. V loňském roce ale od této taktiky upustili.

Zdroj: Reuters

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.