Hlavní navigace

EU určilo maximální cenu mobilních dat v zahraničí

12. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropský Parlament schválil na projednávání výboru návrh na představení nových cenových limitů pro používání mobilních dat v roamingu. Dle Financial Times, cena by měla být omezena na půl Eura za MB již od července tohoto roku, tedy ekvivalent asi 13,50 Kč za MB. Dnešní ceny podle mobilních operátor
Evropský Parlament schválil na projednávání výboru návrh na představení nových cenových limitů pro používání mobilních dat v roamingu. Dle Financial Times, cena by měla být omezena na půl Eura za MB již od července tohoto roku, tedy ekvivalent asi 13,50 Kč za MB. Dnešní ceny podle mobilních operátorů jsou okolo 55 Kč – 600 Kč za 1 MB, v průměru ale “jen” okolo 100 Kč za MB. Cena tedy bude dramaticky snížena až na 13,50 Kč, což je skvělé. Průměrné ceny v zahraničí jsou okolo 80 Kč za MB, většinou nejde prodatovat více. Někteří operátoři ale nemají rozdělené tarify WAP a mobilní internet, jako to má v Česku například ještě stále T-Mobile, takže cena se může vyšplahat při špatném nastavení až na oněch 600 Kč. Další dobrou zprávou je, že SMS zprávy, které jsou dnes v zahraničí běžně dostupné za 10 – 15 Kč, budou omezeny na cenu maximálně 3 Kč.

Tento stav ovšem neznamená, že by nařízení bylo právně závazné. K tomu musí ustanovení schválit ještě poslanci Evropského parlamentu na plenární schůzi 21.-24. dubna 2009, pokud by bylo ustanovení schváleno, platilo by od června.

Autor článku

Autor píše blog.hungrymobile.com a pracuje na VRuce.cz.