Hlavní navigace

EUnet zvyšuje rychlost a snižuje ceny?

8. 10. 1998
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Včera byla oznámena horká zpráva od EUnetu Czechia - již potřetí během zhruba jednoho měsíce došlo k upgrade připojení do zahraničí, tentokrát o 2 Mb/s pozemní linku. Současně s tím však klesají ceny za připojení, což je u EUnetu překvapení.

Zastavím se ještě u samotného názvu. EUnet trpěl dlouhou dobu určitou názvovou schizofrenií. Původní název COnet byl nahrazen Internetem CZ, ale sotva jsme po nějaké chvíli přestali psát „Internet CZ (dříve COnet)“, museli jsme zase říkat „Internet CZ (budoucí EUnet Czechia)“. Internet CZ totiž poté, co se stal majetkem hodingu EUnet International, změnil značku, ale staré obchodní jméno zůstalo. Teprve nyní, respektive podle zástupců EUnetu už koncem září, došlo konečně k tomu, že se v obchodním rejstříku objevil EUnet Czechia, s.r.o. Nyní tak už s veselou myslí můžeme pro změnu psát „EUnet Czechia (dříve Internet CZ)“ – a když příroda dá, dříve jak za rok se EUnet nepřejmenuje na Qwest Czechia (jen pro přesnost – nic takového se nepředpokládá). Jak vidíte, EUnet to s názvem nemá lehké a když mu tedy někdy někdo nemůže přijít na jméno, nemusí to ještě znamenat žádné antipatie.

Ale zpátky k tomu podstatnějšímu, co se u EUnetu odhrálo a odehrává. Především je to neustále posilování zahraničních linek, jejichž souhrnná kapacita dnes dostoupala již na 14 Mb/s. EUnet tak disponuje nejvyšší „tloušťkou“ zahraničních linek ze všech tuzemských komerčních poskytovatelů připojení. Pravda, Ebone má 34 Mb/s (stejně jako akademický TEN-34 CZ), ale nedá se označit za klasického poskytovatele připojení, protože nepřipojuje koncové zákazníky.

EUnet navíc disponuje čtyřmi nezávislými cestami do zahraničí od tří dodavatelů. Od SPT Telecomu má dvě pozemní linky, jednu o kapacitě 2 Mb/s a druhou 1 Mb/s. Ještě horkou novinkou je další pozemní linka 2 Mb/s od Global One. Zbylých 9 Mb/s, kterými se EUnet chlubí, vede vzduchem; jedná se o satelitní linku. EUnet Czechia ji navíc sdílí s dalšími poskytovateli z okolních zemí, takže i když zřejmě obsadil podstatnou část, nepatří mu celých 9 Mb/s.

Domníval jsem se, že takto významné posilování je předzvěstí nějaké nové aktivity EUnetu například v oblasti Internetových multimédií. Leč není tomu tak, podle zástupců EUnetu se prostě rapidně zvyšují potřeby stále vyššího počtu zákazníků. S tím jistě souvisí také změna cenové politiky, kterou EUnet dílem oznamuje a dílem naznačuje.

Zatímco ostatní poskytovatelé spolu v poslední době vedou cenové války a poplatky za připojení klesají, EUnet dlouhou dobu stál na svých pečlivě opevněných pozicích. Nyní se však věci mění – EUnet sice i nadále nebojuje cenami a rozhodně se nechystá dávat nejnižší nabídky, nicméně všeobecný pokles cen nemohl nechat bez povšimutí. V průběhu Invexu (a vlastně až do konce října) tak za 64 kb/s linku zaplatíte namísto původních 49 000 jen 36 000. Jde tedy o více než dvacetiprocentní pokles. Oproti cenovým nabídkám jiných poskytovatelů (například Telenor ČR po dobu Invexu 17 000) je to sice i tak dost, ale představitelé EUnetu vysvětlují, že poměr cena/výkon je i tak na jejich straně. I po skončení Invexu se navíc dá předpokládat zachování současné cenové hladiny, konkrétně za 64 kb/s si bude EUnet od 1. listopadu účtovat 37 650, za 128 kb/s pak 72 500 Kč.

Zajímavá je i nová peeringová politika EUnetu, po řadě let popraskaly ledy a podle dostupných informací má dnes EUnet peeringové smlouvy se všemi členy NIXu vyjma Mopos a Oasu. Do NIXu dnes z EUnetu vedou dvě linky, dohromady o kapacitě 2,5 Mb/s a kromě toho má s PVT, CESNETem a TEN-34 CZ přímé propojení mimo NIX. Co k tomu dodat? Snad jen: „Konečně.“

Jak se zdá, není to ještě letos naposledy, co od EUnetu uslyšíme o nějakých novinkách. Jako určitou vizi totiž zástupci EUnetu vyslovili svou představu, že by do konce roku mohl mít EUnet zahraniční připojení o kapacitě 34 Mb/s po zemi a když to půjde dobře, ještě jednou tolik satelitně. Na první pohled je to ohromující až neskutečné číslo, ale faktem je, že podobná čísla padají v kuloárech i v souvislosti s jinými společnostmi, byť v poněkud delším horizontu. Uvídíme. Kdyby mi před dvěma lety někdo řekl, že v roce 1999 budeme mít z českého Internetu ven linky dejme tomu o kapacitě 200 Mb/s, asi bych si ťukal na čelo. Dnes je to ale celkem reálná vize.

Marek Antoš

CIF23


Starší, související články:

* Dvě krátké novinky: EUnet a CZCOM posilují
* EUnet/Internet CZ do zahraničí třikrát rychleji
* S kým peeruje EUnet?
* EUnet a peering už nejsou antošonyma!

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).