Hlavní navigace

EuroNews chce licenci pro zemské digitální vysílání v Česku

27. 6. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
27. 6. 2007

Celoevropský zpravodajský kanál EuroNews by rád získal licenci pro zemské digitální vysíláníČeské republice. Hospodářským novinám to řekl prezident stanice Philippe Cayla. Ale i kdyby prostor v některém z plánovaných multiplexů nezískal, chystá EuroNews spustit čtyřiadvaceti­hodinové vysílání prostřednictvím kabelů, satelitu a IPTV.

Rádi bychom rozjeli terestrické vysílání v jednom z českých digitálních multiplexů. Ovšem ne jako součást jiného programu, ale jako standardní celodenní vysílání. V Česku se poměrně jasně rýsuje veřejnoprávní multiplex, který je již plný. My bychom chtěli být v dalším multiplexu, řekl HN Cayla. EuroNews se podle jeho slov nelíbí nová smlouva s Českou televizí, která snížila podíl vysílání této stanice na programech ČT.

Problém, se kterým se ale potýkáme i v dalších zemích, byl čas, ve kterém se zpravodajství na ČT 2 vysílalo. Navíc ČT se soustřeďuje na vlastní zpravodajský kanál ČT 24. Je to trošku škoda, protože EuroNews je jediný kanál, který propaguje evropskou myšlenku, říká prezident stanice. Cílem EuroNews je proto zvýšit jeho podíl v českých kabelech, ať již v analogovém, nebo digitálním vysílání.

Jsme připraveni spustit i satelitní vysílání a zvažujeme projekt vysílání IPTV v mobilních telefonech ve spolupráci s Telefónikou O2. To však záleží na rozvoji 3G mobilní sítě v Česku, prozradil Cayla. Žádost o udělení licence pro zemské digitální vysílání v Česku zatím EuroNews nepodal. Učiníme tak, zatím ale nevíme kdy. V tuto chvíli mapujeme terén, setkáváme se s příslušnými lidmi. Proces digitalizace v Česku je zatím na startu a my jsme trpěliví, uvedl Philippe Cayla.

Určitou nevýhodou stanice je ale fakt, že nepočítá s vysíláním v češtině. Podle prezidenta EuroNews by program nabídnul servis v sedmi jazycích: německy, anglicky, španělsky, rusky, portugalsky, francouzsky a italsky. Kouzlo digitálního vysílání spočívá v tom, že umožní nabídnout sedm jazykových mutací najednou, zatímco při analogovém jsme limitováni pouze na jednu, říká Cayla. Vysílání v češtině by podle něj nemělo smysl, protože čeští diváci EuroNews ovládají některých z těchto světových jazyků.

cif - debata 2

Snaha EuroNews o rozšiřování vlastního vysílání v České republice souvisí podle jejího prezidenta s rozhodnutím veřejnoprávní ČT věnovat se spíše vlastnímu zpravodajskému kanálu ČT 24. Philippe Cayla se kvůli tomu dokonce sešel s generálním ředitelem ČT Jiřím Janečkem, ovšem bez úspěchu. ČT sice prodloužila smlouvu na přebírání vysílání EuroNews, ale v menší míře než v minulých letech.

Pokud EuroNews skutečně zahájí stálé čtyřiadvaceti­hodinové vysílání v České republice, nepočítá s tím, že by zde zřídila místo stálého korespondenta. Je to velmi nákladné. Stálého zpravodaje nemáme ani v Londýně nebo v Paříži, vysvětluje Cayla. Zástupcem EuroNews v Česku je ale reportér ČT Zdeněk Velíšek jako představitel menšinového akcionáře tohoto kanálu, kterým je právě ČT. V případě příspěvků o České republice můžeme využít práci grafiků nebo obrázky z ČT, říká Cayla.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).