Hlavní navigace

EuroTel: Je libo trochu juice?

1. 3. 2000
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Mobilní operátoři nepatří do skupiny témat, kterým se na Lupě obvykle věnujeme. S nástupem nejrůznějších technologií, které spojují mobilní telefony a Internet, tedy zejména WAPu, však operátoři vystrčili růžky i do naší oblasti zájmu. Zajímavé novinky včera uvedl EuroTel.

EuroTel včera pořádal večerní akci, na které uvedl několik novinek a také svoji novou značku. Pravda, novinky to byly už mírně staršího data, ale abych se přiznal, sám jsem teprve včera pochopil, jaký význam jim EuroTel přikládá; a to je vzhledem k jejich obsahu velmi zajímavé.

Celý včerejšek se točil kolem WAPu v podání EuroTelu. Je poměrně dobře známo, že EuroTel jako první u nás začal s poskytováním přístupu přes WAP rychlostí 14,4 kb/s, což je oproti standardní rychlosti 9,6 kb/s o polovinu více. Tím však jeho usilování patrně nekončí a hodlá se zaměřit především na budování obsahu pro WAP. Podle toho, co bylo včera prezentováno, má zatím dohody s ČTK a CNN, pracuje se však i na dalších. Určitá jednání údajně probíhají i s AltaVistou, která by měla pro zákazníky EuroTelu připravit upravený vyhledávač.

EuroTel si na tuto řadu produktů dokonce vymyslel novou značku, kterou zřejmě hodlá výrazně podporovat. Na první pohled působí poněkud překvapivě, ale jak se ujme, je zatím ve hvězdách: Juice. Soudě podle včerejší prezentace ji hodlá propagovat v poněkud agresivním stylu, který byl doposud především doménou Paegasu, zatímco EuroTel se prezentoval tak trochu jako „klidná síla“. To se nyní zřejmě změní.

Silná podpora WAPu ze strany alespoň jednoho operátora, a touto podporou mám na mysli zejména tvorbu obsahu, by mohla rozšíření tohoto protokolu výrazně pomoci. K dosavadnímu vývoji, kdy do WAPu na českém Internetu řada serverů dává věci, pro které tato cesta vůbec není (typicky dlouhé komentáře ze zpravodajských serverů), jsem mírně řečeno skeptický. WAP ovšem skutečně není špatná věc, pokud se nabídne odpovídající obsah; a to nyní EuroTel slibuje.

EuroTel v poslední době ztrácí: stále je sice největším mobilním operátorem, ale v nových aktivacích vede Paegas, kterému se tak daří výrazně stahovat náskok EuroTelu. WAP podle mého názoru dává EuroTelu příležitost ukázat, že je technologickou jedničkou a přestože je dražší (a to čím dál výrazněji), zákazníci u něj za své peníze dostanou kvalitu a služby navíc. Je ovšem otázkou, kolik klasických uživatelů mobilních telefonů WAP vůbec využije; většina lidí ani dnes nevyužije více než deset procent funkcí svého telefonu a o ostatních raději ani neví. To ovšem neznamená, že by si tímto způsobem nemohl EuroTel vylepšit svůj technologický i­mage.

Někteří WAP-optimisté tvrdí, že Internet bude díky tomuto protokolu převrácen vzhůru nohama. Osobně jsem v tomto ohledu spíše skeptik: Internet i WAP mají své využití, které se však vzájemně příliš nepřekrývá. A to je nakonec i důvod k optimismu: jeden druhému mohou jedině prospět.

UXD

Marek Antoš


Starší, související články:

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.