Hlavní navigace

Eurotel neposkytuje informace nevhodným uživatelům

27. 1. 2003
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Mobilní operátor Eurotel před několika dny rozeslal na mobilní telefony Go svých zákazníků stručnou textovou zprávu o změně tarifů. Jedinou relevantní informací přitom byl odkaz "Více informací na www.mobilgo.cz". Když se však na tyto - pro uživatele nadmíru důležité - informace chcete podívat, máte často prostě smůlu.

Společnost Eurotel se totiž rozhodla poskytovat informace striktně pouze uživatelům operačního systému společnosti Microsoft (Windows), a to pouze těm, kteří používají prohlížeč této firmy (MSIE).

Zdá se to příliš silné tvrzení? Nikoli. Lze to snadno dokázat. Následující body vysvětlují jednotlivé kroky postupné eliminace „nevhodných“ uživatelů, tak jak je Eurotel používá na svém webu.

1. Zablokování prohlížečů bez Javascriptu


Stránky MobilGo neobsahují odkazy na podstránky obsahující hlavní informace. Tyto odkazy jsou do stránek zapsány pomocí Javascriptu až během načítání. Tím je znemožněno použití prohlížečům, které Javascript nemají, nebo uživatelům, kteří jej v prohlížeči vypnou. To je důležitá informace, protože Javascript dále hraje důležitou roli.

Důkaz: např. obrázek z MSIE s vypnutým Javascriptem (viz níže). V levém sloupci je prázdný prostor, kam Javascript odkazy umístí. Bez Javascriptu odkazy prostě neexistují. Velmi účinné.

2. Zablokování nepovolených prohlížečů


Protože různých prohlížečů na trhu je veliké množství, Javascript omezí povolená zařízení na prohlížeče MSIE a Netscape 4. Dělá to tak, že testuje, zda prohlížeč podporuje jednu z nestandardních vlastností Javascriptu: document.all (podporován pouze v MSIE) nebo document.layers (podporován pouze v Netscapu do verze 4.x, novější verze již ji nepodporují). Mnoho klíčových funkcí je potom vázáno právě na test  if (document.all || document.layers).

Důkaz: např. následující ukázky kódu převzaté z www.mobilgo.cz:

function openModul(url) {
   if (document.layers || document.all) {
   ....
   }
}
...
function openSMSaVyhraj()
{
if (document.layers || document.all) {
   ...
   }
}

Blok else (alternativa, pokud podmínka if nebyla splněna) není zásadně nikde použit, takže v jiných prohlížečích se tyto funkce nemohou nikdy spustit.

3. Zablokování Nestcape 4


Nakonec je zablokován i prohlížeč Netscape – kód je však příliš složitý, takže je těžké vysledovat všechny prováděné operace. Na vině může být např. funkce volaná po načtení stránky, obsahující syntaktické chyby, které nevadí MSIE, ale Netscape na nich zkolabuje a provede pouze část příkazů. Ale možná je příčina jiná. Každopádně to „funguje“:

803
Takto vypadá MobilGo po načtení do NN 4 ve Windows 95.

4. Zablokování jiných platforem


Nyní již jsou stránky použitelné pouze v MSIE. Tento prohlížeč ale neexistuje pouze ve Windows, např. na MacOS se používá jeho varianta. I tento případ „hlídá“ v kódu několik zbraní. Např. styly pro zobrazení (CSS) předepisují pouze písmo „Verdana“ (bez dalších alternativ, dokonce bez náhradního obecného písma!) – což může celkem účinně zamezit zobrazení všech českých znaků (připomínám, že písmo Verdana je vlastní systému Windows a jinde se prakticky nevyskytuje). Další metody už jsou poněkud složitější a sofistikovanější, a spočívají především v použití funkcí Javascriptu, které fungují pouze pod Windows. Například zpracování událostí je patrně vytvořeno takovýmto způsobem – takže i když nelze zabránit tomu, aby v MSIE/MacOS Javascript zobrazil odkazy na podstránky, kliknutí na ně je již ignorováno, a na stránky se tak spolehlivě nedostanete.

Viz obrázek MobilGo v MSIE na MacOS níže. Odkazy vlevo nejsou aktivní.

A výsledek?


Bez dlouhých komentářů představím na různé varianty stránek MobilGo, které může vidět například uživatel MacOS. Na ostatních platformách je výsledek obdobný.

804 805 810
Prohlížeč MSIE, nejnovější verze. Vlevo s běžným nastavením (odkazy nejsou aktivní), uprostřed s vypnutým JS, vpravo s vypnutým JS i styly CSS. Do prázdného místa Javascript umísťuje odkazy na podstránky.

806
Prohlížeč Mozilla (totéž Netscape 6 a novější).

807
Prohlížeč Chimera, jeden z nejlepších na MacOS (založený na jádře Mozilly).

808
Prohlížeč Safari, nejnovější prohlížeč Apple (založený na KHTML Konqueroru).

Ale přece jen zbyla jedna jediná cestička, jak jsem se na stránky dostal a ověřil si, že přese všechno skrývání skutečně existují. Prohlížeč Opera je poněkud zvláštní program, tu se tváří a chová jako MSIE, ondy jako Netscape, jindy úplně jinak. S určitým nastavením se mi podařilo v Opeře zobrazit aspoň viditelné a aktivní odkazy na podstránky. I tak byla nepoužitelnost zajištěna alespoň zobrazením černého textu na tmavomodrém pozadí:

MMF23 tip3

809
MobilGo po načtení do Opery. Nepříliš použitelné, ale jediné dostupné zobrazení.

Závěrečná otázka. Proč?


Z předchozích faktů nacházím jako vysvětlení pouze jediné dvě alternativy:
  • Eurotel zaměstnává zcela nekompetentní webdesignery a programátory. Jisté části kódu by tomu mohly napovídat a mnohé by to vysvětlovalo. Na druhé straně se rozum vzpírá uvěřit, že by firma se 3,7 miliony klientů a mnohamilionovým ziskem mohla zaměstnávat a nechat se prezentovat před světem naprostými amatéry. Či dokonce měla zaměstnance, kteří zcela ignorují několikanásobné upozornění na tyto neuvěřitelné chyby – jak na stránkách MobilGo, tak na samotném webu Eurotel.cz (ano, i tento nový web má podobné problémy; ano, kontaktoval jsem Eurotel již několikrát – bez jakékoli odezvy). Nelze uvěřit, že by takováto firma nepořídila svým zaměstnancům alespoň jeden počítač s jinou platformou než Windows pro účely testování jejich prezentací.
  • Zbývá snad jen druhá možnost. Eurotel (z jakýchkoli důvodů) úmyslně nutí své zákazníky používat výhradně software firmy Microsoft a zabraňuje jim v používání jakýchkoli alternativních produktů. To už by ovšem byl poněkud vážnější problém, který by měl zajímat Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Když nic jiného, rozhodně nevím o tom, že by Eurotel při prodeji telefonu / podpisu smlouvy upozorňoval své zákazníky, že jim bude poskytovat další služby a informace, pouze pokud budou používat počítačové vybavení jedné konkrétní značky. Nevím o tom, že by různé vyhlášené promoakce a soutěže (např. xGenGo) měly v propozicích, že se jich smí zúčastnit pouze uživatelé produktů Microsoftu. Realita však je přesně taková – s jinými produkty nic z výše uvedeného používat nelze.

Jiná možnost mne nenapadá. Nevím, která z obou výše uvedených alternativ platí – ani jedna však není příliš lichotivá. Jako dlouholetý klient Eurotelu z toho dvakrát radost nemám. Na druhé straně, i tento pohled na vztah k zákazníkům je jistě podstatným argumentem při budoucím výběru mobilního operátora.

Je chování Eurotelu správné?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je UX/UI analytik a designér. Kromě svých stránek provozuje i dílnu webdesignu WellStyled.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).