Zatímco testovaný box Evolveo Android Box Q5 4K je postaven na OS Android 5.1 a díky dodávanému dálkovému ovladači míří především na video, resp. IPTV/VoD, verze Q5 4K RX nabídne v podstatě počítač. Je už bez dálkového ovladače, ale zato s „tlačítkem Start“ à la klasické Windows a také s běžnou pracovní plochou. Právě na ní opět instalujete aplikace, včetně například herních a multimediálních.
Operační systém Android 5.1 vystřídal Remix OS, který je v podstatě jeho nadstavbou a dělá z drobné krabičky o rozměrech 120 × 120 × 20 mm s hmotnosti 220 gramů prý regulérní náhradu PC. Ovšem s multimediálními a herními ambicemi (samostatná grafika) a obvyklým přístupem do tržiště Google Play. A také s možností instalovat nejrůznější on-line videotéky a aplikace pro IPTV, což právě společnost Evolveo zdůrazňuje. Mj. mluví i o HBO GO, O2 TV, Netflixu či aplikacích České televize a třeba i slovenské JOJ.
K TÉMATU: Evolveo Android Box Q5 4K nabídne Ultra HD a velice dobrou výbavu
Test Evolveo Android Box Q5 4K s českými a slovenskými IPTV/VoD (streamovací box pro každého)
Novinka přijde na trh ještě tento měsíc a má být prodávána za stejnou cenu jako Q5 4K, tj. 2590 Kč. Proti obdobným řešením může mít výhodu v digitálním optickém audiovýstupu a výrobce mluví i o podpoře externího USB disku. Pokud by se to potvrdilo, bylo by to určitě zajímavé, protože právě s ním je u Androidu potíž. A ještě jedna věc by mohla být výhodou: samostatný pětijádrový grafický procesor, který také není zcela obvyklý.
Připomeňme si v krátkosti základní parametry. Více najdete v aktualitě k původnímu Evolveo Android Box Q5 4K výše nebo v placené části, kde je mj. i test s většinou českých a částí slovenských videoték.
Android Box Q5 4K RX má zabudován čtyřjádrový 64bitový procesor pracující na frekvenci 2 GHz, samostatnou grafickou kartu, hardwarovou podporu přehrávání videa s rozlišením Ultra HD (4K), mechaniku paměťové karty SD a mj. i HDMI 2.0. Předpokládat rovněž můžeme, že se spotřeba původního boxu, max. 6 W, pohotovost 1,4 W, nijak nenavýšila. Hardwarová výbava je ostatně stejná, podobně jako externí zdroj či Wi-Fi, takže není ani důvod.