Hlavní navigace

Evropa bude vyvíjet 5G sítě společně s Jižní Koreou, čekejte je v roce 2020

16. 6. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Eurokomisařka Neelie Kroesová a jihokorejský ministr pro vědu a IT Mun-Kee Choi podepsali dohodu o společném vývoji nových technologií a především sítí 5G.

Magická zkratka 4G se už z plánů pomalu dostává i do českého éteru. Teď už se ale pracuje na pokročilejší technologii – 5G aneb sítích páté generace. Jejich standardy ještě zdaleka nejsou definovány, označení se tak používá obecně pro příští generaci mobilních sítí, které mají být ještě rychlejší než 4G.

Evropská unie dnes podepsala s Jižní Koreou dohodu (PDF v angličtině), která počítá se společným postupem při vývoji nových sítí. Evropskou stranu v tomto případ zastupuje Asociace pro 5G infrastrukturu, ve které působí například Telefónica, Orange, Ericsson nebo Nokia.

„5G může vlít novou krev do digitální ekonomiky. Vidíme to my v Evropě i naši korejští partneři,“ komentovala eurokomisařka Neelie Kroesová první dohodu, na které spolupracují vlády i soukromé firmy. 

Film za 6 sekund

Podle materiálů komise mají dnes v Evropě budované 4G sítě umožnit stažení jednoho filmu v HD kvalitě za 6 minut. Nové 5G sítě mají tuto dobu zkrátit na 6 vteřin (viz infografika na konci zprávy). Pracuje se tu ovšem klasicky s teoretickými maximálními přenosovými rychlostmi.

Jižní Korea se nové technologii věnuje už od roku 2008, kdy založila speciální výzkmný 5G program. Evropa schválila loni investici ve výši padesáti milionů eur. Ta by měla posunout termín zavádění 5G k roku 2020.

MM socky3

Evropští operátoři ale momentálně teprve pokrývají svá území současnou technologií LTE. Tuzemská trojice, která získala frekvence v aukci, slibuje dokonce pokrytí 90 procent populace do konce letošního roku

Zdroj: Tisková zpráva

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.