Hlavní navigace

Evropská komise se zase chystá na Google. Tentokrát kvůli Androidu [AKTUALIZOVÁNO]

Autor: Google
Jan Beránek

Vyhledávač prý v licenčních dohodách s výrobci chytrých telefonů zajišťuje nefér výhodu svým aplikacím.

Aktualizováno 20.4.: Doplněny informace o krocích Evropské komise

Přetahovaná Evropské komise s americkými firmami pokračuje. V hlavní roli už ale není Microsoft, jako tomu bylo na přelomu tisíciletí, ale Google. Podle zdrojů agentury Reuters si bruselští komisaři chtějí posvítit především na smlouvy s výrobci a operátory ohledně operačního systému Android. 

Spekulace se potvrdily a komise oznámila společnosti Google své předběžné stanovisko, podle něhož firma zneužívá v rozporu s antimonopolními pravidly EU svého dominantního postavení tím že ukládá omezení výrobcům přístrojů a operátorům mobilních sítí využívajícím systém Android.

Podle komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové se komise obává, že Google by mohl omezovat přístup spotřebitelů k novým aplikacím tím, že požaduje po výrobcích a operátorech, aby do telefonů předinstalovávali jeho aplikace.

Google to odmítá. „Každý může využívat Android, ať už s našimi aplikacemi, nebo bez nich. Výrobci i operátoři se mohou rozhodnout, jak Android používat, a konečné slovo ve výběru aplikací mají uživatelé,“ komentoval situaci mluvčí americké společnosti. 

Android podle Googlu naopak pomohl vytvořit udržitelný ekosystém, založený na open-source softwaru a otevřených inovacích. „Budeme nadále spolupracovat s Evropskou komisí, abychom prokázali, že Android je dobrý pro hospodářskou soutěž a dobrý pro spotřebitele,“ dodává viceprezident firmy Kent Walker.

Podobný případ už Google řeší v Rusku. Kde je jeho mobilní operační systém trnem v oku především místnímu portálu Yandex. Tomu se povedlo dostat americkou konkurenci k soudu, podle kterého Google zneužil dominantního postavení Androidu. Důvod je v podstatě stejný, jako v případě Bruselu – předinstalované aplikace Googlu. 

Podobně jako v Rusku, kde Android pohání kolem 86 procent mobilů a tabletů, je dominantním operačním systémem i globálně. V případě, že by vyhledávač v případném sporu prohrál, může dostat pokutu až ve výši 7,4 miliardy dolarů.

prohlášení o námitkách Brusel uvádí, že společnost Google porušila antimonopolní pravidla EU tím, že:

  • jako podmínku pro udělení licence k některým proprietárním aplikacím Google od výrobců požaduje, aby do přístrojů předinstalovávali vyhledávač Google Search a prohlížeč Google Chrome a aby nastavovali Google Search jako výchozí vyhledávač,
  • výrobcům brání v tom, aby prodávali chytré mobilní přístroje, jež využívají konkurenční operační systémy na základě otevřeného zdrojového kódu Androidu,
  • finančně motivuje výrobce a operátory mobilních sítí za podmínky, že budou do svých přístrojů výhradně předinstalovávat vyhledávač Google Search.

Podle předběžného stanoviska EK toto chování v konečném důsledku poškozuje spotřebitele, protože nemají tak širokou možnost volby, jakou by mohli mít, a potlačuje inovace.

Marcom

Není to přitom jediná bolest, která Google v Evropě pálí. Na krku má totiž obvinění ze systematického zvýhodňování svého cenového srovnávače. 

A už loni v dubnu se v Bruselu začalo skloňovat jméno operačního systému Android. A Google se bránil stejně jako teď. „Operační systém je zdarma pro všechny. A ve smartphonech jsou vedle služeb od Googlu předinstalované i aplikace, které jim přímo konkurují, jako je třeba Facebook, Amazon nebo Microsoft Office,“ tvrdil loni Hiroshi Lockheimer, viceprezident pro vývoj Androidu.

Našli jste v článku chybu?
19. 4. 2016 10:34
PetrM (neregistrovaný)

Povahu EU vystihl bezděky už dávno náš karikaturista Jiránek v jednom starém, nesouvisejícím stripu: "Tak ať se vám sousede v Novém roce daří... ale ne moc, to byste mě nasral!"

19. 4. 2016 11:03

Opravdu bych řekl že Google to s balastem nepřehání . V základu vše od Google totiž neosahuje ani řada Nexus . Tedy za existenci nějaké aplikace navíc není tak zodpovědné Google jako výrobce toho konkrétního smartphonu.

Nehledě že na rozdíl od jiných výrobců ve vyčtu aplikací Google pro Android vyloženě něco co by bylo hodné označit za balast či bloadware není.