Hlavní navigace

Evropská komise se zase chystá na Google. Tentokrát kvůli Androidu [AKTUALIZOVÁNO]

19. 4. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Google
Vyhledávač prý v licenčních dohodách s výrobci chytrých telefonů zajišťuje nefér výhodu svým aplikacím.

Aktualizováno 20.4.: Doplněny informace o krocích Evropské komise

Přetahovaná Evropské komise s americkými firmami pokračuje. V hlavní roli už ale není Microsoft, jako tomu bylo na přelomu tisíciletí, ale Google. Podle zdrojů agentury Reuters si bruselští komisaři chtějí posvítit především na smlouvy s výrobci a operátory ohledně operačního systému Android. 

Spekulace se potvrdily a komise oznámila společnosti Google své předběžné stanovisko, podle něhož firma zneužívá v rozporu s antimonopolními pravidly EU svého dominantního postavení tím že ukládá omezení výrobcům přístrojů a operátorům mobilních sítí využívajícím systém Android.

Podle komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové se komise obává, že Google by mohl omezovat přístup spotřebitelů k novým aplikacím tím, že požaduje po výrobcích a operátorech, aby do telefonů předinstalovávali jeho aplikace.

Google to odmítá. „Každý může využívat Android, ať už s našimi aplikacemi, nebo bez nich. Výrobci i operátoři se mohou rozhodnout, jak Android používat, a konečné slovo ve výběru aplikací mají uživatelé,“ komentoval situaci mluvčí americké společnosti. 

Android podle Googlu naopak pomohl vytvořit udržitelný ekosystém, založený na open-source softwaru a otevřených inovacích. „Budeme nadále spolupracovat s Evropskou komisí, abychom prokázali, že Android je dobrý pro hospodářskou soutěž a dobrý pro spotřebitele,“ dodává viceprezident firmy Kent Walker.

Podobný případ už Google řeší v Rusku. Kde je jeho mobilní operační systém trnem v oku především místnímu portálu Yandex. Tomu se povedlo dostat americkou konkurenci k soudu, podle kterého Google zneužil dominantního postavení Androidu. Důvod je v podstatě stejný, jako v případě Bruselu – předinstalované aplikace Googlu. 

Podobně jako v Rusku, kde Android pohání kolem 86 procent mobilů a tabletů, je dominantním operačním systémem i globálně. V případě, že by vyhledávač v případném sporu prohrál, může dostat pokutu až ve výši 7,4 miliardy dolarů.

prohlášení o námitkách Brusel uvádí, že společnost Google porušila antimonopolní pravidla EU tím, že:

  • jako podmínku pro udělení licence k některým proprietárním aplikacím Google od výrobců požaduje, aby do přístrojů předinstalovávali vyhledávač Google Search a prohlížeč Google Chrome a aby nastavovali Google Search jako výchozí vyhledávač,
  • výrobcům brání v tom, aby prodávali chytré mobilní přístroje, jež využívají konkurenční operační systémy na základě otevřeného zdrojového kódu Androidu,
  • finančně motivuje výrobce a operátory mobilních sítí za podmínky, že budou do svých přístrojů výhradně předinstalovávat vyhledávač Google Search.

Podle předběžného stanoviska EK toto chování v konečném důsledku poškozuje spotřebitele, protože nemají tak širokou možnost volby, jakou by mohli mít, a potlačuje inovace.

webcast CM

Není to přitom jediná bolest, která Google v Evropě pálí. Na krku má totiž obvinění ze systematického zvýhodňování svého cenového srovnávače. 

A už loni v dubnu se v Bruselu začalo skloňovat jméno operačního systému Android. A Google se bránil stejně jako teď. „Operační systém je zdarma pro všechny. A ve smartphonech jsou vedle služeb od Googlu předinstalované i aplikace, které jim přímo konkurují, jako je třeba Facebook, Amazon nebo Microsoft Office,“ tvrdil loni Hiroshi Lockheimer, viceprezident pro vývoj Androidu.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.