Hlavní navigace

Komise uložila Microsoftu pokutu více než půl miliardy eur kvůli ballot screen

Martin Vyleťal

Microsoft dostal trest za porušení dohody z roku 2009, kdy se zavázal, že ve svých operačních systémech dá uživatelům na výběr, zdali chtějí používat Internet Explorer či konkurenční webové prohlížeče.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Společnost Microsoft dostala dnes od Evropské komise (EK) pokutu 561 milionů eur (14,38 miliardy korun) kvůli tomu, že firma nedodržela svůj závazek z roku 2009 a nezobrazila tzv. ballot screen všem uživatelům. Na Ballot screen (oficiálně Browser Choice Screen), speciálním okně, které má uživatele operačního systému Windows informovat o možnosti vybrat si jiný prohlížeč a nabízející hned několik nejrozšířenějších prohlížečů, se firma s EK dohodla v roce 2009.

Měla se tím uzavřít stížnost, kterou k EK podala v roce 2007 norská společnost Opera Software, mimo jiné tvůrce minoritního desktopového prohlížeče Opera. Té se nelíbilo, že v operačních systémech je předinstalovaný webový prohlížeč Internet Explorer od Microsoftu. 

Jenže podle EK Microsoft dohodu nedodržel, když nezobrazil ballot screen všem uživatelům. Firma totiž speciální okno v roce 2011 nezahrnula do prvního service packu Windows 7 a sama přiznala, že se ballot screen nezobrazila na přibližně 28 milionech počítačů. V červenci Microsoft chybu opravil a nabídl Evropské komisi prodloužení lhůty, kdy musí ballot screen zobrazovat, o 15 měsíců.

Takové řešení ale Komise odmítla a poslala představitelům Microsoftu loni v říjnu oficiální stížnost. Tehdy ještě nebylo jasné, zdali za porušení dohody bude firma nějak finančně sankcionována, ale EK ji mohla udělit pokutu až do výše 10 % celkového obratu firmy.

Nyní je zřejmé, že se Komise nespokojila s omluvou a nabídkou prodloužení lhůty, po kterou musí Microsoft ve Windows ballot screen zobrazovat. Udělila firmě již zmiňovanou pokutu. Za posledních 10 let tak Microsoftu vyměřila pokuty v celkové výši 2,26 miliary eur (58 miliard korun).

Zdroj: tisková zpráva