Hlavní navigace

Evropská komise vyšetřuje vydavatele e-knih kvůli možnému kartelu

6. 12. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropská komise začala vyšetřovat pět vydavatelství elektronických knih. Komise bude zkoumat, zdali mezi nimi a společností Apple nebyly uzavřeny nezákonné dohody, které měly za cíl omezit konkurenci v oblasti e-knih na území EU.

Evropská komise se rozhodla zahájit vyšetřování pěti knižních nakladatelství, které také vydávají elektronické knihy. Jedná se o nakladatelství Hachette Livre (Francie), Harper Collins (USA), Simon and Schuster (USA), Penguin (Velká Británie) a Verlagsgruppe Georg von Holtzbrinck, které v Německu vlastní nakladatelství Macmillan

Vyšetřování má za cíl odhalit, zdali zmiňované firmy neuzavíraly se společností Apple nezákonné dohody s cílem omezit konkurenci na trhu e-knih na území Evropské unie nebo Evropského hospodářského prostoru. Takové dohody by totiž mohly být považovány za kartelové dohody a jako takové by porušovaly nejen evropské právo, ale také zákony jednotlivých členských států. Podobné šetření už v minulosti zahájil britský Office of Fair Trading.

Komise bude zřejmě zajímat způsob, jakým se dnes e-knihy ve velké míře prodávají. Tzv. agenturní model se objevil loni, když společnost Apple představila iPad a svůj vlastní portál na prodej knih (iBookstore).

KL22 hlasovani

Apple byla první firmou, která umožnila vydavatelům v rámci agenturního modelu, nastavit cenu, za kterou budou e-knihy prodávány koncovým uživatelům. Do té doby vydavatelé prodávali e-knihy za velkoobchodní ceny a záleželo jen na maloobchodnících, jakou zvolí cenu pro koncové uživatele.

Zdroj: Finanční noviny, Reuters, USA TodayBBC

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.