Hlavní navigace

Evropská vysílací unie: LTE není vhodnou platformou pro šíření televize a rádia

4. 8. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

KOMPLETNÍ STUDIE UVNITŘ – Organizace, která sdružuje veřejnoprávní televize a rádia v celé Evropě, se obává politických snah nahradit DVB-T/-T2 a DAB/DAB+ širokopásmovým LTE

Mobilní operátoři: přes LTE eMBMS by to šlo

Za nereálné označuje Evropská vysílací unie (EBU) představy, že by terestrické televizní a rozhlasové vysílání mohly časem nahradit širokopásmové sítě LTE jako nový typ distribuce televizního a rozhlasového signálu. EBU tak reaguje na množící se názory, že zemské digitální televizní vysílání ve standardech DVB-T a DVB-T2 a digitální rozhlas DAB a DAB+ jsou příliš náročné na kmitočty i datový tok a lehce je mohou nahradit sítě LTE, jež by tak šířily kromě internetu i audiovizuální vysílání. EBU kvůli tomu vypracovala technickou zprávu v rámci projektu CTN-Mobile. „Je nerealistické očekávat, že by se LTE stala životaschopnou distribuční platformou pro vysílání,“ konstatuje v ní.

„Náklady jsou klíčovým faktorem, který určuje vhodnost systému pro distribuci televizních programů, zejména v případě LTE by měly být tyto sítě považovány za náhradu stávajících sítí DVB-T,“ píše EBU ve své zprávě. „Zástupci mobilního průmyslu tvrdí, že náklady na poskytování vysílacích služeb přes LTE mohou být sníženy kombinací unicastu a eMBMS multicastu, což by mělo vést k rozsáhlým úsporám.“ EBU ale takovou interpretaci odmítá. Ve své studii, která vůbec poprvé porovnává možnosti lineárního terestrického vysílání s mobilními širokopásmovými technologiemi, například ukazuje, jak se liší příjem televizního vysílání na tabletu v domácnosti nebo na cestách při mobilním příjmu.


Zdroj: Uangel.com

Nákres fungování sítě LTE eMBMS, přes kterou by podle mobilních operátorů bylo možné v budoucnu vysílat místo DVB-T nebo DVB-T2

Je ohroženo FTA vysílání, varuje EBU

EBU ve své studii klade důraz na volně šířené televizní vysílání, které by bylo přechodem do sítí LTE ohroženo, protože širokopásmové připojení k internetu a datové služby mobilní operátoři zpoplatňují, zatímco veřejnoprávní televize a řada komerčních televizních stanic jsou nyní v DVB-T k dispozici zdarma. „Existuje i řada netechnických aspektů, jako jsou provozní scénáře, regulační podmínky, obchodní modely a náklady, kterým je třeba lépe porozumět, než bude možné vyvodit jakékoli závěry o životaschopnosti přechodu velké části vysílání na sítě LTE,“ konstatuje unie, jejímiž členy jsou i Česká televize a Český rozhlas. Zástupci ČT už dříve vyslovili obavy, že se mobilní operátoři pokusí na úkor televizního vysílání získávat další a další kmitočty.

Například vedoucí projektové kanceláře ČT Pavel Hanuš upozorňuje na stávající problémy s výpadky internetových přenosů při důležitých sportovních událostech, zatímco lineární vysílání v terestrice žádné takové výpadky nezaznamenává. EBU však vysílání přes LTE neodmítá zcela, podle její zprávy by to mohl být užitečný doplněk k současným distribučním platformám. „Nicméně, nelze očekávat, že LTE bude v dohledné době alternativou k distribuci signálu v pozemních televizních sítích (DVB-T),“ varuje. Svými závěry pak míří nejen na provozovatele vysílání a mobilní operátory, ale především na regulační úřady a politiky, kteří budou v této věci rozhodovat. „Primární snahou je, aby free-to-air vysílací služby mohli využívat všichni uživatelé LTE a to bez ohledu na to, zda mají nebo nemají předplatné pro mobilní služby,“ vysvětluje EBU.

Projekt CTN-Mobile, EBU by potucek793

Jak hustá by musela být síť LTE eMBMS?

Sítě LTE by podle EBU mohly technicky zajistit šíření nešifrovaného obsahu bez podmíněného přístupu a nutnosti použít pro příjem vysílání SIM kartu, ale muselo by jít o řešení LTE eMBMS, nikoli LTE unicast. U něho je nutná SIM karta, již lze specificky nakonfigurovat provozovatelem a povolit tak přístup pouze k některým televizním programům, zatímco jiné by byly k dispozici jen po zaplacení předplatného. Ačkoli LTE eMBMS technicky může zajistit volný příjem televizního (a rozhlasového) vysílání, EBU si ve studii pokládá otázky, zda lze při použití této distribuční platformy zajistit požadované pokrytí, kde by měly být umístěny příjmové antény a zda by měly být vnitřní nebo venkovní a jaký by byl jejich zisk či útlum signálu.

Jasné není ani to, jakou topologii by musely mít sítě LTE eMBMS, všetně hustoty vysílačů a výšky vysílacích antén, a jak by kvalitu signálu ohrozilo jejich umístění na budovách či v členitém terénu. Mobilní operátoři v celé Evropě ale mají obrovský zájem získat po první digitální dividendě, kdy na úkor televizního vysílání obdrželi část spektra (vysílací kanály nad 60), také kmitočty z druhé a případně i třetí digitální dividendy. O druhé digitální dividendě se přitom často hovoří jako o „hotové věci“, již by měla posvětit světová radiokomunikační konference v příštím roce. Týkat se má pásma 700 MHz a vysílacích kanálů 49 až 60. Ty však hojně využívají současné celoplošné multiplexy DVB-T v České republice, zejména pak multiplex 3.

MMF tip early

Přijdou další digitální dividendy?

Třetí digitální dividenda, o níž se zatím objevují jen neurčité náznaky, by šla ještě dál a televizní platformě odebrala pásmo 600 MHz, konkrétně vysílací kanály 42 až 49. Zájem mobilních operátorů o tyto kmitočty serveru DigiZone.cz letos na jaře potvrdil předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák. Odmítl nicméně, že by ČTÚ něco takového podporoval: „V rámci jednání s GSM asociací, kde jsme se bavili o výsledcích aukce v České republice, mě jejich expert na spektrum překvapil otázkou, jak to u nás vidíme s digitální dividendou 3. Upozornil jsem ho, že u nás je 61 procent domácností závislých na terestrickém příjmu televize, že to je důležitá platforma pro Českou republiku a pokud se bavíme o digitální dividendě 2, názory na ni se různí, stojí proti sobě dvě strany a naším cílem je najít nějaký kompromis na základě současného modu vivendi.“

Další debaty o třetí digitální dividendě tím podle Nováka na zmíněném jednání s mobilními operátory padly. „Myslím si, že to není otázka, která by byla na pořadu dne,“ řekl. Provozovatelé vysílání se nicméně obávají, že již uskutečněná první digitální dividenda a postupné spouštění LTE v pásmu 800 MHz (vysílací kanály nad 60) může narušit televizní vysílání v řadě lokalit. „Situaci bedlivě sledujeme,“ připouští generální ředitel Českých Radiokomunikací Martin Gebauer. Obdobně reaguje i Martin Roztočil, manažer společností Digital Broadcasting a Progress Digital, jejichž prostřednictvím Radim Pařízek provozuje svůj multiplex 4 a Regionální síť 7.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).