Hlavní navigace

Evropská komise odmítla návrh ČTÚ na snížení terminačních poplatků, je prý nedostatečný

Martin Vyleťal

Od 1. ledna 2013 měla v tuzemských mobilních sítích klesnout velkoobchodní cena za terminaci ze stávajících 0,55 Kč za minutu na 0,27 Kč za minutu. Počítal s tím návrh ČTÚ, který regulátor zveřejnil v září. Nyní je však zřejmé, že k poklesu výše terminačních poplatků od ledna nedojde. Evropská komise totiž návrh ČTÚ odmítla s tím, že pokles ceny je nedostatečný. 

Od 1. ledna 2013 měla v tuzemských mobilních sítích klesnout velkoobchodní cena za terminaci ze stávajících 0,55 Kč za minutu na 0,27 Kč za minutu. Počítal s tím návrh ČTÚ, který regulátor zveřejnil v září. Nyní je však zřejmé, že k poklesu výše terminačních poplatků od ledna nedojde. Evropská komise totiž návrh ČTÚ odmítla s tím, že pokles ceny je nedostatečný

Komise vznesla v prvé řadě připomínku k tomu, že nově navržené ceny nejsou uplatněny i vůči ostatním, dosud cenově neregulovaným operátorům v pevných a mobilních sítích. Protože by však takový postup nekorespondoval se závěry posledních analýz obou dotčených trhů, vyzvala Komise ČTÚ k provedení nových analýz a následně i k uložení odpovídajícího souboru nápravných opatření, uvádí ČTÚ v tiskové zprávě určené médiím.

Úřad se bude snažit svůj návrh dodatečně obhájit, případně jej upraví.

Marcom

Budeme samozřejmě dál ve spolupráci ostatními regulačními orgány, které jsou sdružené v sdružení BEREC, a samozřejmě s Evropskou komisí hledat cestu k tomu, abychom buďto obhájili, nebo případně upravili ten náš návrh, uvedl pro Český rozhlas místopředseda ČTÚ Marek Ebert. O podobě nového návrhu ale nebude rozhodnuto dříve než za tři měsíce.

Zdroj: zpravy.rozhlas.cz

Našli jste v článku chybu?
12. 12. 2012 9:27

Nádherná ukázka lobbyingu typu "Franto, protahuj to jak to jen jde. Status quo musí být zachován.".

Snížení není dostatečné a proto nebude žádné, to je přeci logické, že...

Příště to také neprojde kvůli stále nedostatečnému snížení nebo to bude protahováno kvůli neustálé nedohodě. Nedohadování se nechá protahovat do nekonečna. No a když už nakonec budou donuceni se nějak dohodnout tak se to ještě trochu protáhne a neprojde to třeba kvůli nějaké procesní/úřední chybě/nedostatku při podávání náv…