Hlavní navigace

Evropský parlament chce znát informace o dohodě ACTA

11. 3. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropský parlament vyslal jasný signál, že se mu vůbec nelíbí přísně utajovaná jednání o mezinárodní dohodě ACTA. Oficiálně o ní není známo prakticky nic a to dokonce ani členům Evropského parlamentu. Na veřejnost se přesto neoficiálními cestami dostaly některé informace o připravované smlouvě. Podle nich by přijetí této mezinárodní obchodní dohody proti padělání mělo představovat doslova splněný sen lobby hudebního a filmového průmyslu, ovšem s negativními dopady na občanské svobody. To jsou…

Evropský parlament vyslal jasný signál, že se mu vůbec nelíbí přísně utajovaná jednání o mezinárodní dohodě ACTA. Oficiálně o ní není známo prakticky nic a to dokonce ani členům Evropského parlamentu. Na veřejnost se přesto neoficiálními cestami dostaly některé informace o připravované smlouvě. Podle nich by přijetí této mezinárodní obchodní dohody proti padělání mělo představovat doslova splněný sen lobby hudebního a filmového průmyslu, ovšem s negativními dopady na občanské svobody. To jsou pořád jen neoficiální informace. Jaké reálné dopady by přijetí dohody ACTA mělo, tak to zatím seriózně a s určitostí říci nelze, protože její oficiální znění není známo a ani průběh vyjednávání o ní.

Evropský parlament přijal drtivou většinou usnesení, v němž se dožaduje, aby poslanci byli ze strany Evropské komise a Evropské rady informování o dohodě samotné i chystaných krocích v souvislostí s ní. Pro přijetí usnesení, které de facto kopíruje dlouhodobý požadavek odborné veřejnosti, bylo 613 poslanců. Proti se vyslovilo jen třináct poslanců a šestnáct se jich zdrželo hlasování. Pokud tato výzva nebude respektována, Evropský parlament si vyhradil právo přijmout vhodná opatření, včetně možného zahájení řízení před Soudním dvorem EU.(Tisková zpráva).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).