Hlavní navigace

Evropský parlament chce znát informace o dohodě ACTA

Jiří Macich ml.

Evropský parlament vyslal jasný signál, že se mu vůbec nelíbí přísně utajovaná jednání o mezinárodní dohodě ACTA. Oficiálně o ní není známo prakticky nic a to dokonce ani členům Evropského parlamentu. Na veřejnost se přesto neoficiálními cestami dostaly některé informace o připravované smlouvě. Podle nich by přijetí této mezinárodní obchodní dohody proti padělání mělo představovat doslova splněný sen lobby hudebního a filmového průmyslu, ovšem s negativními dopady na občanské svobody. To jsou…

Doba čtení: 1 minuta

Evropský parlament vyslal jasný signál, že se mu vůbec nelíbí přísně utajovaná jednání o mezinárodní dohodě ACTA. Oficiálně o ní není známo prakticky nic a to dokonce ani členům Evropského parlamentu. Na veřejnost se přesto neoficiálními cestami dostaly některé informace o připravované smlouvě. Podle nich by přijetí této mezinárodní obchodní dohody proti padělání mělo představovat doslova splněný sen lobby hudebního a filmového průmyslu, ovšem s negativními dopady na občanské svobody. To jsou pořád jen neoficiální informace. Jaké reálné dopady by přijetí dohody ACTA mělo, tak to zatím seriózně a s určitostí říci nelze, protože její oficiální znění není známo a ani průběh vyjednávání o ní.

Evropský parlament přijal drtivou většinou usnesení, v němž se dožaduje, aby poslanci byli ze strany Evropské komise a Evropské rady informování o dohodě samotné i chystaných krocích v souvislostí s ní. Pro přijetí usnesení, které de facto kopíruje dlouhodobý požadavek odborné veřejnosti, bylo 613 poslanců. Proti se vyslovilo jen třináct poslanců a šestnáct se jich zdrželo hlasování. Pokud tato výzva nebude respektována, Evropský parlament si vyhradil právo přijmout vhodná opatření, včetně možného zahájení řízení před Soudním dvorem EU.(Tisková zpráva).

Našli jste v článku chybu?