Hlavní navigace

Facebook čelí žalobě, uživatelům vadí šmírování v soukromých zprávách

3. 1. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Hromadná žaloba je oblíbený nástroj k získávání peněz a o nic jiného zde také nejspíš nejde. Uživatele je ale potřeba vzdělávat. Internet je veřejný prostor a soukromí neexistuje.

Původně byla tato zpráva připravena pouze pro nedělní #tyden v podobě „Facebook čelí žalobě dvou uživatelů, kterým se nelíbí, že jim šmíruje v "soukromých“ zprávách. Možná by bylo lepší si uvědomit, že na Facebooku soukromí neexistuje. Viz Facebook Sued For Scanning ‚Private‘ Messages". Mezitím se ale z tématu stala zpráva dne v zahraničních médiích a zamířila i do médií českých – je tedy vhodné ji rozšířit.

Facebook, podle informací v zahraničních médií, čelí hromadné žalobě, která jej viní z monitorování privátních zpráv uživatelů a také prodeje/poskytování získaných informací třetím stranám. Žaloba je postavena podle všeho hlavně na sdílení odkazů privátní zprávou a data miningu informací z privátních zpráv. 

Z minulosti mimochodem například víme, že Facebook odkaz poslaný privátní zprávou proměňoval automaticky v sdílení/líbí a tato skutečnost byla opakovaně kritizována – hlavně proto, že docházelo k nepříliš jasnému ovlivňování metrik.

Žaloba se samozřejmě opírá o to, že Facebook uživatelům interní zprávy předkládá jako soukromé, byť rozumně a realisticky uvažujícím lidem je jasné, že něco jako soukromí na Facebooku neexistuje a nikdy existovat nebude. 

Cloud 22 temata

Zásadním bodem žaloby samozřejmě je, že Facebook na zpracovávání obsahu zpráv mezi uživateli vydělává. V žalobě je zmíněno, že uživatelé pod dojmem komunikace na službě bez sledování „pravděpodobněji budou sdělovat fakta, která o nich říkají věci, které by nesdělili, kdyby věděli, že jsou monitorováni“.

Podle BBC označil Facebook žalobu ze neopodstatněnou a hodlá se důrazně bránit. Žaloba samotná se dožaduje 100 USD každému uživateli za každý jednotlivý den narušování, případně 10 tisíc USD na uživatele.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.