Hlavní navigace

Facebook chce být regulován, Microsoft zrušil obchod s e-knihami a Google+ konečně umřel

7. 4. 2019
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: Facebook
Hudba z MySpace zachráněna, princ Harry nerad Fortnite, ale cizí účet na Instagramu ano, Apple News+ zničí noviny. Co přinesl právě končící #tyden.

Mark Zuckerberg žádá vlády o regulaci a pomoc s obsahem na internetu. Je to logické, protože k tomu situace stejně směřuje, takže je lepší si o regulaci říct první, než být prostě regulovaný. A je to také nebezpečné, protože to může znamenat regulace směřující k ještě většímu omezení internetu a svobod. Mark Zuckerberg chce regulovat škodlivý obsah, integritu voleb, soukromí a přenositelnost dat. Jedině ta poslední věc může Facebooku reálně vadit, ty předchozí jsou věci, které Facebook nezvládá. Celé je to vlastně velmi chytrý tah Facebooku, umožní mu to zříct se částečně odpovědnosti. Viz Mark Zuckerberg asks governments to help control internet content a otevřený dopis Marka Zuckerberga ve Washington Post – Mark Zuckerberg: The Internet needs new rules. Let’s start in these four areas (na Facebooku jako Four Ideas to Regulate the Internet).

Nejen Austrálie, ale i Velká Británie plánovala osobní odpovědnost šéfů sociálních sítí za škodlivý obsah. V uniklých materiálech jsou ale i další zajímavé věci, včetně nápadu na vytvoření nezávislého regulačního orgánu (na počátku to má být na Ofcomu). Viz Social media bosses could be liable for harmful content, leaked UK plan reveals.

TELEgraficky

Wikimedia je členem W3C ■  upm.cz v novém ■ Django 2.2 je venku ■ 535 způsobů na reload přes JavaScript ■ Visual Studio 2019 je venku a určitě nezapomeňte na Visual Studio Code ■ Joker 2019Snapchat Scan Password checkupAwesome Design Tools 

WEBDESIGN, INTERNET

WordPress šablony od pipdig útočí na další weby, mění obsah, mění hesla správce a dělají další škodlivé věci. Vedle krádeže webu je v kódu i „kill switch“, který smaže všechny tabulky a tím celý blog. Celé je to navíc podivné i tím, že aktualizace těchto šablon neprobíhá přes WordPress, ale přes vlastní aktualizační službu. Viz Security alert: pipdig insecure, DDoSing competitors.

Internet Archive zachránil 1,3 TB hudby ztracené při migraci MySpace. Muziku na server nahrávali samotní uživatele, samozřejmě někdy před deseti a více lety, kdy MySpace bylo jedničkou sociálních sítí a Facebook se teprve rozjížděl. MySpace je dnes jen pozůstatek bývalé slávy, který navíc při nedávném stěhování na nové servery přišel o značnou část obsahu. Původně ztracená hudba se naštěstí už kdysi ocitla v Internet Archive, takže si 1,3 TB (490 tisíc) MP3 souborů můžete poslechnout právě tam. Případně si to celé stáhnout jako torrent. Pokud chcete poslouchat online, tak ideálně přes Hobbit.

Národy Amazonie se přou s e-commerce gigantem Amazon o doménu .amazon. Zajímavé na tom je, že spor se táhne už od roku 2012 a ICANN by konečně měl rozhodnout, jak se k této patálii postaví. Na jedné straně stojí vlády osmi zemí z Jižní Ameriky a kulturní podtext. Na druhé straně Amazon a čistá komerce. Viz The nations of the Amazon want the name back.

SOFTWARE

Světu vládne JavaScript, Java a Python. Samozřejmě záleží na tom, kdo to bude vyhodnocovat a z jakého úhlu se na to podívá. Každopádně, The RedMonk Programming Language Rankings: January 2019 stojí za prostudování.

Microsoft objevil, že Huawei PCManager obsahuje ovladač se zadními vrátky. V How Microsoft found a Huawei driver that opened systems to attack je řeč o tom, jak se jim to podařilo s pomocí monitorovacích technologií čerstvě přidaných v Microsoft Defender Advanced Threat Protections. Detaily v From alert to driver vulnerability: Microsoft Defender ATP investigation unearths privilege escalation flaw.

Princ Harry by zakázal Fortnite. Ani sociální sítě mu příliš nesedí. O Fortnite říká, že je hra určená k vytvoření závislosti. Viz Fortnite: Is Prince Harry right to want game banned, kde se to pokoušejí rozebrat i s pomocí názorů lékařů.

HARDWARE

iPad ani po devíti letech nedokáže nahradit pracovní notebook či počítač. Přes všechny pokusy a přídavné klávesnice to stále není možné. Navíc je to stále hlavně tím, že Apple tohle musí dělat záměrně. Jde o fantastický hardware pro čtení a zábavu, vybavený softwarem (iOS), který dělá v zásadě vše pro to, aby tablet nebyl použitelný pro práci. Viz Even great keyboard cases can’t make iPads viable work computers.

MARKETING A KOMUNIKACE

Účet na Instagramu, který nově mají princ Harry a Meghan, vzal Instagram někomu, kdo ho měl tři roky. Taková ta klasika, kterou má Facebook, Instagram (i další) v Podmínkách: kdykoliv vám mohou vzít nejen název (přezdívku) vašeho účtu, ale nakonec i účet celý. Otázkou zůstává, jestli Harry a Meghan opravdu nutně potřebovali mít @sussexroyal – název účtu, který má základ v tom, že Kevin Keiley žije v Sussexu a podporuje Reading FC (tam nazývané Royals). Viz Prince Harry and Meghan took my Instagram name a nutno dodat, že podobných případů už v minulosti bylo více. V řadě z nich se Facebook, Twitter i Instagram nakonec omluvili. Jak to asi dopadne tady?

Facebook v The Daily Telegraph platí velkou sérii pozitivních článků týkajících se hlavně problémů, které má či měl v minulosti. „Being human in the information age“ je celkem 26 článků v podobě sponzorovaného nativního obsahu. Poučné čtení ve Facebook is partnering with a big UK newspaper to publish sponsored articles downplaying ‚technofears‘ and praising the company. Příklad viz Tackling hate speech and terrorism on social media.

Google po vlně kritiky zrušil etickou komisi pro AI. Proti složení komise se objevila i petice zaměstnanců, vadila jim hlavně Kay Coles James a její komentáře k trans lidem a to, že se její společnost (Heritage Foundation) staví skepticky ke klimatickým změnám. Problematický se ukázal i Dyan Gibbens, šéf společnosti věnující se dronům. Viz Exclusive: Google cancels AI ethics board in response to outcry.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Jeffu Bezosovi napíchli mobilní telefon Saúdové. Zjistil to speciální vyšetřovatel, který řešil únik obrázků přirození (které Bezos posílal své milence) do novin. Novinářům měl sice fotky za peníze poskytnout bratr milenky, ale celý problém je daleko větší. Viz Bezos Investigation Finds the Saudis Obtained His Private Data.

Gustuff malware je příklad toho, jak pokročilý může být malware/trojan pro Android. Dostupné je už někdy od dubna 2018 na fórech a dnes za 800 USD měsíčně nabízí hodně širokou paletu „služeb“. Viz Gustuff malware can steal from banking apps, then spread via contact lists a Group-IB uncovers Android Trojan named «Gustuff» capable of targeting more than 100 global banking apps, cryptocurrency and marketplace applications.

WhatsApp zřídil v Indii telefonní linky pro nahlašování podezřelých politických zpráv. V Indii jsou totiž od 11. dubna do 19. května všeobecné volby a WhatsApp je v zemi zásadním nástrojem pro šíření dezinformací. Zajímavý vývoj ukazuje, jak velká bezradnost v tomto ohledu vládne. Viz WhatsApp Set Up a Tip Line in India for Users to Report and Verify Suspicious Political Messages.

Pirátské kopie Hry o trůny (Game of Thrones) jsou nejrozšířenějším „filmovým“ nástrojem tvůrců malwaru. Vychází to z žebříčku od Kaspersky Lab a vcelku logicky tomu aktuálně přispívá blížící se premiéra další série. Viz Cybercriminals Using Popular TV Shows to Spread Malware, Finds Kaspersky Lab.

Údaje o 540 milionech účtů z Facebooku byly nalezeny online. 146 GB dat obsahuje komentáře, líbí, reakce, jména účtů, ID účtů a další informace. Podle Losing Face: Two More Cases of Third-Party Facebook App Data Exposure pocházejí od Cultura Colectiva a jde o klasický příklad „scrappingu“, tedy shromažďování dat o uživatelích způsoby, které to umožňují, včetně stahování přístupných dat přes webové rozhraní. Jde o rok starý skandál popsaný v Zuckerberg: Většina dat 2.2 miliardy uživatelů byla nejspíš kompromitována a podobných sbírek existují minimálně stovky.

22 000 čitelných hesel k účtům bylo nalezeno v databázi uložené na cloudových serverech Amazonu a pocházejí z facebookové aplikace jménem At the Pool, která přestala existovat v roce 2014. Mimo to databáze obsahuje i další informace propojující účty z aplikace (hesla jsou k účtu v mobilní aplikaci) a účty na Facebooku. Což v praxi může klasicky znamenat, že tito lidé používali (a možná stále používají) stejné heslo i pro Facebook. Viz Losing Face: Two More Cases of Third-Party Facebook App Data Exposure.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Facebook chce platit vydavatelům za zprávy umístěné ve vyhrazené zpravodajské sekci. Vypadá to, že se Mark Zuckerberg zalekl Apple News+. Rok poté, co ohlásil, že platforma má sloužit pro přátele a „smysluplnou konverzaci“ a přispěl k dalšímu zániku novin a zpravodajství. Viz Mark Zuckerberg says Facebook may pay publishers to put their stuff in a dedicated news section.

Facebook tvrdí, že uživatelům prozradí, jak algoritmy ovlivňují newsfeed. Ve Why Am I Seeing This? We Have an Answer for You uvádějí, že vedle klasického „Proč vidím tuto reklamu“ se objeví vysvětlení toho, proč vidíte určitý příspěvek. Bohužel to podstatné, tedy proč příspěvky od lidí či stránek nevidíte, vám Facebook nevysvětlí. Facebook opět opakuje, že chce zobrazovat „co nejrelevantnější příspěvky“, což je stále v příkrém rozporu s tím, že aktuální verze newsfeedu je zaplavená hlavně zábavným videem ze zcela podivuhodných zdrojů. Stránky a další zdroje jsou prakticky neviditelné, protože u nich Facebook za zviditelnění vyžaduje peníze. Stále ale má platit, že pokud chcete něco do budoucna vidět, tak musíte s příspěvky nějak interagovat (líbí, komentáře, sdílení).

2. duben 2019. Den, kdy zemřel Google+. Byť je tedy nutno dodat, že je v podstatě mrtvý už několik měsíců (od doby oznámení jeho konce) a poněkud mrtvý byl už více než rok předtím. 2. dubna začal Google mazat (postupně) uživatelské profily i stránky a bude to dělat několik příštích měsíců.

Aplikace WhatsApp Business je dostupná celosvětově a možná ji budete mít brzy v telefonu. Aplikace je zdarma, ale motivace je vcelku jasná: poznat, kdo využívá WhatsApp pro podnikání, a pomalu zavést zpoplatnění, stejně jako to probíhá na Instagramu (a úspěšně funguje na Facebooku).

Míra sdílení je nejnižší od roku 2014: nejlépe na tom sociální sítě byly v roce 2015, od té doby začal sestup. Zásadní důvod tohoto trendu je přitom umělý: omezování dosahu bez placení. Částečný vliv je i v tom, že uživatelé samotní už nesdílejí tak ochotně jako dříve. Viz 17 Charts That Show Where Social Media is Heading.

Cisco Talos objevili na Facebooku 74 skupin obchodujících s hackingem, DDoS útoky a pomůckami, včetně prodeje a výměny ukradených platebních/kreditních karet a přihlašovacích údajů. Celkem v těchto skupinách bylo na 385 tisíc členů. Jako vždy je tyto skupiny velmi snadné najít, stačí mít účet na Facebooku a hledat skupiny podle slov „spam“, „carding“ či „CVV“. Poté, co se stanete členy několika skupin, začne vám algoritmus Facebooku doporučovat další. Při snaze nahlásit je Facebooku Talos zjistil, že některé byly smazány, v jiných Facebook pouze mazal jednotlivé příspěvky. Za smazané obratem vznikaly nové náhrady. Viz Hiding in Plain Sight.

MOBILNÍ APLIKACE

Elder Scrolls: Blades má jeden milion stažení během prvního týdnu (předčasné) dostupnosti na iOSu. Tedy v podobě, kdy je možné získat hru jedině na pozvánku. Viz Sensor Tower — Elder Scrolls: Blades hits 1 million iOS downloads in first week of early access a The Elder Scrolls: Blades hands-on — a natural fit for VR.

Microsoft Kaizala byla spuštěna globálně a vypadá to, že Microsoft jde podobnou cestou jako Google: spouští další aplikaci pro posílání zpráv. Tahle je určená pro firemní uživatele Office 365. Viz Microsoft Kaizala gets global launch, will integrate with Teams a Microsoft Kaizala rolls out to Office 365 customers globally and will become part of Microsoft Teams.

STARTUPY A EKONOMIKA

Čínský majitel musí prodat Grindr, důvodem byly obavy o národní bezpečnost USA. Beijing Kunlun Tech Co Ltd přitom vlastní i Operu, byť ta zrovna není gay seznamkou, kde problémem jsou osobní data uživatelů. V roce 2017 měl 27 milionů uživatelů. Viz Exclusive: Told U.S. security at risk, Chinese firm seeks to sell Grindr dating app.

Apple News+ může vést k masivní destrukci hodnoty trhu s časopisy, píše se v Apple News+ could lead to a massive value destruction for the magazine industry. Jsou tam docela zajímavé údaje o americkém trhu s magazíny (ARPU je tam 120 dolarů na čtenáře a rok) a poté pokus o výpočet toho, co to s trhem udělá. Výsledek je katastrofální, poloviční ztráta hodnoty trhu a ještě větší ztráty u některých časopisů. Neméně zajímavá je nejistota, podle čeho bude vlastně Apple rozdělovat peníze.

V USA platí více lidí za Apple Music než za Spotify. Celosvětově je to ale naopak. Rozdíl v USA ale není až tak velký, 28 vs. 26 milionů (únor 2019). Celosvětově u Spotify má jít o 207 milionů aktivních uživatelů (prosinec 2018), z nichž je 96 milionů platících. Apple má celosvětově 50 milionů platících. Viz More people pay for Apple Music in the US than Spotify now.

Řekl ne „influencerům“, kteří se dožadovali ubytování, služeb i jídla zdarma. Teď se o něm píše po celém světě. Nic to ale nemění na tom, že dostávat e-maily „Přijedeme od 25. do 27. Chceme tři lůžka, jídlo a ubytování“ od lidí, kteří mají na Instagramu stěží 2000 sledujících, je hodně mimo realitu. Viz No, Your Instagram ‘Influence’ Is Not as Good as Cash, Club Owner Says a příspěvky na White Banana Beach Club Siargao.

E-KNIHY

Microsoft zrušil obchod s e-knihami a asi tušíte, co to znamená. Pokud někdo měl tímto způsobem získanou e-knihu, tak o ni přijde. Staré známé problematické DRM. Knihy zmizí někdy červenci, ale aspoň trochu dobrá zpráva je, že zákazníci dostanou zpět peníze. Špatná zpráva je, že zmizí i knihy, které byly dostupné zdarma. Viz Microsoft has closed its e-bookstore, and everything you purchased will vanish in July a Books in Microsoft Store: FAQ.

cif - debata 2

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).