Hlavní navigace

Facebook chtěl Facebook Phone rozdávat zdarma

29. 11. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Rok a půl historie Facebook Phone (původně označovaného jako Slayer) dostává zřetelnější obrysy. Facebook musel plány na jeho vývoj i výrobu vzdát, takže „Buffy“ by mělo nakonec vyrábět HTC a na trh by se mohl dostav v dubnu příštího roku. Zadarmo nebude, ale zaručí ještě větší invazi do vašeho soukromí.

V zahraničních médiích se v tomto týdnu objevuje řada nových dohadů o Facebook Phone a týkají se jak historie tohoto přístroje, tak očekávaného uvedení na trh. Business Insider v Facebook Wanted To Give The Facebook Phone Away For Free píše o původních plánech Facebooku. Facebook Phone měl být původně zadarmo a navrhnout a vyrábět ho měl Facebook vlastními silami. Uživatelům by ho dával zadarmo, bez nutnosti podepsat jakýkoliv kontrakt a obchodní model měla být inzerce. Podle BI ale Facebooku nakonec náklady vyšly na 700 USD na přístroj a nedostatek prostředků na něco takového původní plány zhatil. Plány na telefon bez jakéhokoliv kontraktu nakonec narazily na neochotu operátorů.

Podle AllThingsD se Facebook Phone dočkáme v dubnu příštího roku (The Facebook Phone: It’s Finally Real and Its Name Is Buffy) a výrobce bude HTC – telefon používá kódové označení Buffy (po vzoru hlavní představitelky televizní série o zabíječce upírů a jiné havěti). Základem bude modifikovaný Android s Facebookem integrovaným do všech služeb. Tiskové oddělení Facebook se k existenci případného Facebook Phone stále vyjadřuje poněkud mlhavě:

Our mobile strategy is simple: We think every mobile device is better if it is deeply social. We’re working across the entire mobile industry; with operators, hardware manufacturers, OS providers, and application developers to bring powerful social experiences to more people around the world.

Myšlenka vlastního mobilního zařízení od Facebooku není zdaleka až tak šílená, jak by se mohlo zdát. Z 800 milionů uživatelů je jich 350 milionů mobilních, nutno dodat že jde o aktivní uživatele. Facebook aplikace patří mezi nejvíce stahované a používané na všech mobilních platformách a snaha co nejvíce tuto aplikaci integrovat s mobilním operačním systémem je zjevná. Facebook se navíc může cítit ohrožený integrací Twitteru do iOS5, byť nelze prozatím říci, zda tato aktivita Apple měla jakýkoliv velký efekt.

Vlastní mobilní telefon s podstatně širší integrací Facebooku do operačního systému by pro Facebook byl ale hlavně příležitostí rozšířit ještě více „real-time“ sharing – tedy to co uvedl na posledním F8. Nová Facebook Timeline (stále neuvedená pro právní problémy s názvem) a rozšíření OpenGraph možností na automatické sdílení dostávají v mobilním telefonu nový rozměr. Pokud si tyto poslední aktivity spojíte se zájmem Facebooku vědět o svých uživatelích zcela vše (a pokud možno to také automaticky sdílet a zpracovávat), dostává snaha o Facebook Phone nový rozměr.

Pokud Facebook použije klasickou taktiku, tedy uvést na trh něco značně kontroverzního co se týče soukromí, můžeme od Facebook Phone očekávat další invazi do soukromí. Každý váš krok může být sledován s pomocí GPS a Facebook tak bude bezpečně vědět kdykoliv se objevíte poblíže nějakého Facebook Place (Místa). Stejně tak bude vědět o každé webové stránce, kterou navštívíte z webového prohlížeče na mobilním telefonu. Získá i detailnější přístup k vašim kontaktům a také k tomu, jak často a o čem si píšete e-mailem na vašem mobilním telefonu.

U e-mailu to ale samozřejmě nekončí, integrace s mobilním telefonem přinese i přístup k SMS uživatelů, včetně možnosti dalšího rozšíření funkčnosti Zpráv na Facebooku – konečně tak bude možné integrovat do Facebooku i SMS a v řadě případů i SMS obejít – proč posílat SMS někomu kdo má Facebook phone, když bude možné vytvořit totéž, o co se snaží Apple s Messages. Mobilní telefony se navíc více a více mění v elektronickou peněženku a platební nástroj a nabízí se tak další možnost integrace, s Facebook Credits.

Facebook Phone by měl nabídnout i dlouho očekávanou novou platformu pro aplikace na Facebooku, založenou na HTML 5. Možnost získání kontroly na další možnou platformou pro aplikace na mobilním telefonu může pro Facebook být nakonec také jednou z velmi zajímavých možnosti. Tržiště s aplikacemi je nakonec jedním z klíčových prvků úspěchu Apple – včetně jasné možnosti dalšího zdroje příjmů. Jak z podílu z tržeb za aplikace, tak za platby spojené s jejich používáním.

MM_SS3

Jak bude Facebook Phone vypadat? Zdroje blízké projektu hovoří o tom, že rozhraní Facebooku na Facebook Phone bude vypadat velmi blízko tomu, které již dnes je možné vidět na Apple iOS – tedy na iPhone a iPadu. HTC dlouhodobě patřilo mezi inovátory v oblasti mobilních telefonů, byť po raketovém úspěchu z posledních let se v poslední době potýká s problémy. Pro příští rok samotné HTC hovoří o plánech na uvedení telefonu s integraci Facebooku a určitou „zkušenost“ najdete u HTC nakonec i v podobě HTC ChaCha či Salsa. 

Zdroj Facebook Phone je také zajímavý a datuje se zhruba rok a půl zpět. Podle AllThingsD (The Facebook Phone: The “Slayer” That Wasn’t) Facebook vyčlenil na vytvoření Facebook Phone samostatný tým, který umístil i mimo firmu a přístup do prostor byl omezen pouze pro lidi zapojené do projektu. Nakonec se ale právě to stalo i jedním z problémů, utajení a oddělení od běžného chodu a stylu firmy vyvolávalo třenice a nevraživost. Původní kódové označení tohoto projektu bylo „Social Layer“ a po určité době došlo k jeho zkrácení na „Slayer“ – a odtud také pochází nejnovější kódové označení. „Buffy“ není tak „násilné“ a nevzbuzuje negativní emoce.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.