Hlavní navigace

Facebook mírně mění přístup k používání pseudonymů

2. 11. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
Pokud ale doufáte, že budete moci mít na Facebooku přezdívku, tak na to moc nesázejte. Celé to navíc působí spíše jako klasické PR tanečky.

Facebook, tak trochu, umožní mít jiné jméno než je to skutečné. Ale budete muset vysvětlovat proč a „někdo“ to bude schvalovat. Představa, že žádost posuzuje někdo, kdo nemá vůbec tušení, odkud jste, jakým jazykem se u vás mluví a proč by se vámi vlastně měl zabývat, je dost jasným důvodem, proč to k ničemu dobrému nemůže vést. Viz Facebook changes ‚Real Name‘ policy rules after public outcry.

Striktní požadavek na uvádění občanského (skutečného) jména je už minimálně poslední dva roky zásadním problémem pro ty, kteří změnili pohlaví. Tam Facebook přesně v souladu s výše popsaným absolutně nerespektuje potřebu změny jména, a dokonce natvrdo mění jména zpět na ta předchozí. 

Problém ale mají i lidé, kteří jsou pronásledováni, ať už z jakýchkoliv důvodů a způsobem. Změnou jména by mohli zůstat na Facebooku a v kontaktu s dalšími lidmi. Přitom právě pro tyto lidi to je v řadě případů velká pomoc, protože tak mohou zůstat v kontaktu s přáteli a nebýt ještě více izolovaní.

Požadavek na reálná jména vadí i původním obyvatelům Ameriky, indiánům. Používají svá přirozená jména a chtějí je používat i nadále, byť vedle toho mají ještě jména uvedená v dokladech pro úřady.

Facebook slibuje některé změny 

První změna umožní použít přezdívku či jiné jméno než reálné, ale uživatel bude muset zdůvodnit, proč to chce, a poskytnout dostatek informací, aby to „někdo“, kdo to bude schvalovat, pochopil. Což je tradičně problematické, protože bude záležet na tom, jak se posuzující vyspí, ale hlavně na tom, jestli vůbec pochopí, o co se jedná.

BRAND23 Workshop

Druhá změna se objeví při nahlašování uživatele pro používání falešného jména. Tam bude nahlašující povinen uvádět více informací o tom, proč pseudonym nahlašuje. Poslední změna by se měla týkat i požadavku na poskytování dokladů totožnosti, ty prý už Facebook nebude požadovat. A uživatelé, kterým nahlášení falešného jména znemožnilo používat Facebook, prý budou „odvolání“ moci řešit rychleji.

Naznačené změny by se měly objevit od prosince. Facebook ale nadále zdůrazňuje, že od požadavku na používání skutečných (občanských) jmen nehodlá ustoupit. Jak se na to dívají ty stovky milionů účtů (z 1,3 miliardy aktivních měsíčně), které skutečná jména nepoužívají, není známo. Jisté ale je, že Facebook se snaží vynutit něco, co nikdy nemůže zajistit. 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).