Hlavní navigace

Facebook neuvedl vlastní telefon, přišel s vlastní domovskou obrazovkou

5. 4. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Roky nekončící spekulace o blížícím se mobilním telefonu od Facebooku jsou u konce. Facebook nakonec uvedl „pouze“ vlastní domovskou obrazovku, „spouštěč“ pod názvem Facebook Home.

Roky se spekulovalo o tom, že Facebook chystá vlastní mobilní telefon. Vždy existovala řada dobrých argumentů pro, stejně jako argumentů proti. Včera Facebook dohady vyřešil, vlastní telefon není a nebude. 

Místo toho si můžete na telefonech s Androidem nahradit „spouštěč“ (launcher, Facebook Home) tím od Facebooku. Což je jistým způsobem skoro totéž, jako kdyby Facebook měl vlastní telefon.

Domovská obrazovka je duší vašeho telefonu. Udává tón. Máme pocit, že by měla být hluboce osobní,“ uvedl Mark Zuckerberg. Řekl toho ale nakonec ještě víc, například že „staví lidi na první místo ve vašem telefonu“. Částečně má samozřejmě pravdu, tedy za předpokladu, že se Facebooku zcela oddáte a že to bude on, kdo bude určovat, kteří lidé budou ve vašem telefonu na prvním místě. A které lidi už nikdy ve svém telefonu neuvidíte.

Může domovská obrazovka od Facebooku uspět?

Může a nemusí. Facebook se každopádně pokouší o to, aby jeho mobilní aplikaci používalo ještě více lidí, a pokouší se o to logickým způsobem. Pouhý „widget“ (prvek na ploše) nestačí, náhrada domovské obrazovky je logickým krokem dál. Pro řadu lidí může být dostatečně atraktivní a Facebook má samozřejmě k dispozici dostatek marketingových nástrojů k tomu, aby ji tlačil, jak to jenom jde.

Pro řadu lidí je navíc Facebook už nyní bránou k Internetu a nezapomeňme, že má (teoreticky) až jednu miliardu uživatelů měsíčně. A pár stovek milionů z nich ho už teď používá právě na mobilním telefonu.

Zuckerberg se domnívá, že současný design mobilních telefonů „okolo“ aplikací lze narušit tím, že půjde o design „okolo lidí“. Možná má pravdu a podaří se mu se změnou filozofie prorazit, byť to není jisté. Jeden pokus už tu mimochodem byl – v podobě Windows Phone a a tamního „People Hub“. A nezabralo to.

Ještě více kontroly nad lidmi, ještě více reklamy

Pro Facebook je náhrada domovské obrazovky skvělá věc. Získává takřka neomezenou kontrolu nad lidmi. Bude vědět, co lidé v telefonu používají, s kým komunikují, co dělají, jak často ho používají. A co víc – může je daleko lépe ovládat. Nezapomeňme na to, že Facebook je založený na masivní filtraci toho, co máte vidět a co vidět nemáte.

V domovské obrazovce může začít postupně rozhodovat i o tom, jaké aplikace vlastně budete používat. A může se pokoušet některé vámi používané aplikace nahradit vlastními. Nabízí se zcela jasná cesta k protlačení Messenger aplikace a nástup na trh VoIP telefonování.

Nehledě na to, že hlavním cílem samozřejmě je dostat k uživatelům co nejvíce reklam. Pokud byl Facebook doposud odkázaný pouze na vlastní aplikaci a zobrazování reklam v ní, nově získá podstatně širší možnosti.

Nezapomeňme také, že už dlouho má Facebook (prostřednictvím již existující aplikace) kompletní přístup k vašim fotografiím, uživatelským účtům, lokačním informacím (nepřetržitě a kdykoliv), kompletním kontaktům, telefonním hovorům, obsahu vaši paměťové karty, síťovým a WiFi připojením. A od jisté doby může i stahovat soubory bez vědomí uživatele.

Domovská stránka je lepší než vlastní telefon

Řešení s náhradou domovské stránky je chytré. Zbavuje Facebook problému s výrobou dalšího hardware, distribucí, uživatelskou podporou (u které víme, že jí prakticky není schopen), přesvědčováním operátorů a řadou dalších těžkostí.

Místo toho je zde domovská stránka, která bude předinstalována nejprve na novém HTC First (v USA za 99 USD). Kromě něj bude na počátku podle dostupných informací Facebook Home dostupný pouze pro některé telefony – hovoří se o HTC One, HTC One X, Samsung Galaxy S III a S4 a Galaxy Note II

Postupem času si ji samozřejmě bude moci stáhnout kdokoliv, na kterýkoliv telefon s Androidem. Zadarmo.

Content tip EARLY

Facebook Home šanci uspět? Má, ale předpovídat se nedá nic. A pokud budeme chtít vědět více, musíme si počkat do 12. dubna, kdy se Facebook Home objeví v Google Play. Aplikaci bude možné použít jako samostatnou aplikaci nebo si ji nastavit jako náhradu domovské obrazovky (launcher).

PS: Pro iPhone/iPad Facebook Home neočekávejte, iOS (Apple) nic takového v plné podobě neumožňuje.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).