Hlavní navigace

Facebook odřízl aplikaci Školního sešitu

30. 3. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

K zajímavé roztržce došlo mezi českým startupem Školní sešit a Facebookem. Mobilní aplikace Školního sešitu totiž nemůže nově používat přihlášení přes Facebook. To Facebook zablokoval pro aplikace na Apple iOS zařízení, tedy pro iPhone a iPad.

Facebook na možnost zablokování údajně nijak předem neupozornil, pouze po zablokování poslal krátké upozornění: 

Posíláme Vám toto oznámení, abychom Vás informovali, že Vaše app byla blokována ze sítě Facebook s ohledem na narušení politiky společnosti. Aplikace, které fungují v rámci sítě Facebook, smí užít pouze povolené platební metody. Pokud splníte požadavky o platebních metodách tím, že z Vaší aplikace odstraníte nepodporované platební metody, bude tato aplikace opět odblokována. Prosím odpovězte na tento email, až provedete požadované změny.

Provozovatelé Školního sešitu tvrdí, že jejich mobilní aplikace žádné platební metody neobsahuje, nemá ale od Facebooku žádnou odezvu.

Pořád neznáme relevantní důvod, proč nás Facebook odpojil. Ještě horší je, že s námi nikdo nekomunikuje, a tak nevíme, co máme dělat pro znovuobnovení přístupu. Snažíme se s někým ze společnosti spojit každý den, píšeme e-maily, voláme, ale celá věc se nikam neposouvá, prostě nám nikdo neodpovídá. V současné době vyvíjíme vlastní přihlášení a uživatelské rozhraní, říká ředitel společnosti Jakub Rož, který má před maturitou o starost navíc.

Content tip EARLY

Redakce Lupy požádala Facebook o vyjádření, dostalo se nám ale pouze neoficiální odpovědi, kterou neautorizovalo PR oddělení. Podle jednoho ze zaměstnanců Facebooku je hlavním problémem fakt, že aplikace je sice zdarma, ale nabízí prémiový přístup, který neodpovídá ani pravidlům Apple, ani pravidlům Facebooku. Na podobné potíže již dříve narazila celá řada i velkých společností. Ty proto, aby obešly provizní politiku Apple a nově zaváděnou virtuální měnu Facebook Credits, nabízely aplikaci zdarma, ale zároveň tlačily uživatele k přechodu na prémiovou verzi s měsíčním zpoplatněním, které neběželo přes Apple nebo Facebook. Obě firmy přitom namítají, že jde o obcházení jejich podmínek a takovou aplikaci pak blokují.

V každém případě je to další varování pro vývojáře, aby nespoléhali na přihlášení přes Facebook. Je nutné bedlivě zkoumat všechny změny podmínek a počítat s nulovou komunikativností Facebooku v případě problémů. A také mít připravenou záložní variantu, například v podobě vlastního přihlašování. To Školnímu sešitu nyní citelně chybí.

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).