Hlavní navigace

Facebook potlačuje cizí videa, Evernote uklízí a Google zvýhodní HTTPS stránky

20. 12. 2015
Doba čtení: 12 minut

Sdílet

 Autor: Facebook
Paywall s otazníky, krize PR odvětví, uzamčená obrazovka Linuxu pro ozdobu a desátý nejrychlejší internet na světě je v ČR. Co přinesl právě končící #tyden.

The Sun říká, že po odstranění paywallu získal 300 tisíc denních čtenářů (o jakou metriku jde, není známo, ale je interní). Deník přitom paywall zavedl v roce 2013 a podařilo se mu získat (loňská čísla z listopadu) 225 tisíc platících digitálních předplatitelů – i když řada z nich přišla přes předinstalované účty na tabletech či od operátorů. Viz News UK CMO: Facebook has a ‚duty of care‘ to publishers, kde ale zjistíte, že se The Sun zhlédl v instantních článcích Facebooku a vidí v nich záchranu. Takový typický přístup vydavatelů. The Sun má, co je důležité vědět, 1,6 milionu měsíčních zařízení, podle ABC, tedy ne čtenářů.

Jsou instantní články od Facebooku výhodné pro vydavatele? Můj vlastní názor je, že nejsou a je to cesta do pekel. V Are Facebook’s Instant Articles Actually Beneficial to Publishers? ale najdete řadu užitečných informací, abyste pochopili výhody a nevýhody pro vydavatele i pro Facebook. Ale předem upozorňuji na to, že ten článek rozhodně ve prospěch instantních článků nehovoří.

Už jste si otestovali, jak je váš prohlížeč odolný proti šmírování? Zkuste Panopticlick od EFF. K nalezení na panopticlick.eff.org.

BBC se chystá strojově překládat TV zpravodajství do japonštiny a ruštiny. Jaké asi bude mít tenhle experiment výsledky, když víme, že strojové překlady jsou zatím stále poměrně zoufalé? Viz BBC to machine-translate TV news into Japanese and Russian, kde se navíc dozvíte, že to má být Google Translate a po překladu přijde na řadu editor, který text  „vylepší“.  Takže jasně.

TELEgraficky

Micron Technology kupuje Inoteru ■ Star Trek Beyond – trailer ■ Independence Day: Resurgence ■ Sophos koupil SurfRight ■ Janrain získal 27M USD investic (série D) ■ Wine 1.8 je venku ■ Čínský gigant Tencet plně ovládl Riot Games

WEBDESIGN, INTERNET

Vánoce, Vánoce přicházejí. unicodesnowmanforyou.com a kdo by to byl řekl, že je to ☃

Měli byste vědět, že Google bude indexovat HTTPS, a pak teprve případné HTTP. Viz Indexing HTTPS pages by default, kde se dočtete, že to znamená i to, že pokud máte odkaz vedoucí na http stránku, ale na https (téže stránky) odkaz odnikud nevede, tak se na tu https vrhne Google robot přednostně. Stejně jako pokud http a https mají týž obsah, tak přednost dostane https.

49 % dospělých Američanů hraje hry na počítači, TV, herní konzoli nebo přenosném zařízení (což je i mobilní telefon). Ještě zajímavější je podívat se, kdy se tito lidé považují za „hráče“ a kdy ne. Viz Demographics of Video Game Players and Self-Described “Gamers”.

Můžete chtít 90% konverzi (ze situace, kdy vám volá zákazník a chce objednat) i z návštěvníků webu? The 4 Fundamental Steps of Conversion Optimization je docela poučné čtení, které se vám může hodit, třeba i pro klienty nechápající souvislosti.

Interakce (interaktivnost) je rozšíření, nadstavba. Pro webdesign velmi dobrá pointa. Protože pokud v designu vašeho webu vsadíte na interakce jako na zásadní prvek, dopadnete vždy bídně. Viz Interaction Is an Enhancement, kde navíc upozorňují i na to, že se při designu webu nemůžete spoléhat na skriptování a obsah je potřeba dodat bez podivných vychytávek.

V Česku máme desátý nejrychlejší internet na světě. Tedy pokud se na to díváte oním zvláštním žebříčkem podle Akami. Ten řeší průměrnou rychlost internetu v dané zemi, nikoliv to, jak rychlý internet mají uživatelé.

SOFTWARE

Amiga 500 Emulator pro Chrome. Zároveň demo pro Portable Native Client software. Jen nikam nespěchejte, to „Loading…“ uvidíte hodně dlouho: http://pnacl-amiga-emulator.appspot.com/.

RIP Evernote for Pebble a Skitch. Evernote pokračuje v úklidu. A snad také v návratu ke kořenům, tedy k tomu, aby Evernote byl opět dobrý v tom, čemu má sloužit. Skitch končí mimochodem všude, jenom ne na OS X. Končí ještě Clearly, rozšíření pro web. Viz Evernote to end support for Clearly, Evernote for Pebble, and versions of Skitch, kde zjistíte i datum plného konce: 22. leden. A také si můžete počíst emotivní komentáře postižených uživatelů. Není divu, zrovna Skitch je jedna z mála „dalších“ věcí, které se Evernote opravdu povedly.

Google vylepšil Math.random(), aby generovalo více náhodná čísla. Řeč je o V8 JavaScript Engine a obvyklém problému s tím, že počítači generovaná náhodná čísla nemusí být až tak náhodná jak by se mohlo zdát. Viz There's Math.random(), and then there's Math.random().

Microsoft se dal dohromady s čínským státem a s China Electronics Technology Group Corp. (což je státem vlastněný obranný a technologický konglomerát). Výsledkem je dokonce joint venture (C&M Information Technologies) s cílem dostat Windows 10 na vládní počítače. Viz Microsoft partners with Chinese state-owned defense conglomerate to promote, sell Windows 10 to government.

HARDWARE

Amazon odstranil hoverboard od Swagway z prodeje. Velmi pravděpodobně poté, co se objevil případ hoverboardu, který při nabíjení začal hořet. Podle Amazon removes all Swagway hoverboards from site Amazon požádal Swagway o poskytnutí certifikátu bezpečnosti, výrobce ale tvrdí, že vše má. A aby toho nebylo málo, na trhu jsou prý falešné hoverboardy.

What happened to Apple design? Dobrá otázka v souvislosti s novým pouzdrem na baterie pro iPhone 6. Proč? Protože to pouzdro byste čekali od nějakého levného čínského výrobce. Ale podivných věcí je víc. Třeba Apple Pencil, které je možné napájet jenom tak, že to zabodnete do Lightning konektoru iPadu Pro (podobný úlet je i u nabíjení nové Magic Mouse 2). Nebo iPad Pro Smart Cover nesahající provedením a vzhledem ani po kotníky těm od Microsoftu pro jejich Surface.

Ano, iPad Pro je skvělé zařízení a zároveň jedno z největších selhání Applu. Souhlasím s titulkem, ale vlastně i s tím, co píší v tomto článku. Řeší se v něm i některé jiné věci, než v ostatních podobných. Třeba problémy s logistikou u takové „obyčejné“ věci jako je stylus. Ale bohužel také klávesnice. Ale vrací se přesně k tomu, co se dá čekat už u přechodu mezi telefonem a tabletem u iOSu. S větším displejem se špatně škáluje, chybí multitasking, chybí všechno, co očekáváte od něčeho tak velkého, že by to mohla být alternativa k notebooku. Možná jsou to porodní bolesti, ale od někoho jako Apple byste je nečekali.

Ponožky, které zastaví přehrávaný Netflix v okamžiku, kdy usnete. Pod stromeček si je už asi koupit nestihnete, ale ono je to vlastně jedno. Netflix je stále v nedohlednu. Viz Netflix Just Invented Socks That Pause Your Show If You Fall Asleep.

MARKETING A KOMUNIKACE

Loučení, Leo Pank Ševelpuna a filmaři z KHfilmin. Dávám jasně #like.

Pokud řešíte, jak používat Twitter pro marketing, tak ve Why All Your Tweets Should be Directed to Just One Person říkají, že máte tvořit tweety tak, jako byste je psali pro jednu konkrétní osobu. Na školeních to používám často – Facebook je masová záležitost, Twitter je velmi cílený. V psaní tweetů pro vaše tisíce fanoušků je to samozřejmě trochu jinak, ale tip najít si „ideálního fanouška ve středu spektra“ je dobrá rada.

Přirozená videa jsou na Facebooku dominantní, říká studie. Přirozená jsou ta videa, která jste nahráli přímo na Facebook. To, že fungují lépe než videa z YouTube či Vimeo, vůbec nepřekvapí. Facebook jim dává přednost, zobrazuje je více, ukazuje je v lepší podobě. Bohužel až tak silně, že studie zjistila míru zapojení až čtyřikrát vyšší oproti těm „zvenčí“. Když budete studii číst pozorně, tak zjistíte to podstatné: Facebook velmi výrazně znevýhodňuje videa z YouTube. A nezapomeňme, „nativní“ videa se přehrávají automaticky, takže si na to sakra dejte pozor, ať nevycházíte z mylných předpokladů.

Vlastníci iPhonů si stěžují na reklamy vybízející je ke koupi lepšího telefonu. Paradoxní na tom je, že to dělá Apple přímo na App Store ve formě celoobrazovkového inzerátu. Nejspíš v iOS 9.2 cílí na vlastníky starších iPhonů. Viz Apple users complain of pop-up ads telling them to buy a better iPhone.

Co asi chtěli v Airbnb říct touto reklamou? Vysvětlivka na konci moc nepomáhá:

Na jednoho novináře (v USA) připadá 7,7 PR profesionálů. To zní dostatečně absurdně, takže není divu, že v The PR Industry Has a Big Problem říkají něco o velkém problému PR odvětví. A zmiňují i jeden další zásadní problém, firmy a jejich vedení nechápou, že PR není marketing (a opačně).

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

EU prý chce povolit internet až od šestnácti výše. Typicky výborný nápad.  Můžete to samozřejmě brát s rezervou (jako spoustu povídání o tom, co nařizuje EU a ve skutečnosti je to jinak), ale podle Kids under 16 could be ‘banned from the internet’ by EU lawmakers to vypadá poměrně vážně. Děti pod šestnáct let by mohly používat sociální sítě, Internet, e-mail i počítačové hry pouze se souhlasem rodičů (dnes je mimochodem ten limit třináct a je absolutně neudržitelný a nesmyslný). EU tenhle nesmysl hodlá zabudovat do zákonů na ochranu osobních údajů a firmám chce zakázat pracovat s jakýmikoliv daty kohokoliv, kdo je mladší šestnácti let.

Výstupní uzly sítě Tor sbírající hesla a sloužící pro MITM? Je to tak. Tor Browser a přístup přes síť Tor skryje, odkud jste, ale neznamená to, že to, co po internetu posíláte, je bezpečné. Pokud to není šifrované, platí zde zásadní problém – cokoliv nešifrované je čitelné. A jak ukazuje A month with BADONIONS, najdou se výstupní uzly Toru, které šmírují, co děláte, a dokonce si ukládají a používají vaše hesla.

Data ze seznamky pro HIV pozitivní Hzone a fitness aplikace iFit byla přístupná komukoliv. V případě Hzone jde o více jak 5 000 lidí a řadu velmi důvěrných informací. Jakkoliv už jsou bezpečnostní dostatky napraveny, není jasné, kdo všechno si pro data došel. Viz Two apps with health info found leaking: researcher. Part 2: Hzone, kde zjistíte, že to není žádná maličkost a tvůrci aplikace asi vůbec netuší, jak programovat.

Naletět na malwaru jménem MacKeeper znamená, navíc, že vaše informace byly volně dostupné komukoliv. Kromtech, tvůrci MacKeeperu, poněkud nechali své databáze otevřené celému světu. Detaily viz Security researcher claims to have downloaded sensitive data from 13M accounts of scamware app MacKeeper, kde najdete i obvyklé věci jako nesaltovaný MD5 a neschopnost zamezit volnému přístupu do SQL hodiny poté, co se o díře dozvěděli.

Odborník na bezpečnost objevil zásadní chyby v Instagramu a Facebook se ho prý chystal nechat vyhodit z práce, ačkoliv to nemá nic společného s nahlášením chyby. Celé to nakonec zůstává u toho, že objevitel bezpečnostních chyb (Wes Wienberg) říká něco jiného než šéf bezpečnosti u Facebooku (Alex Stamos). Viz A security researcher says Facebook tried to get him fired because he discovered a bug in Instagram a Instagram's Million Dollar Bug. Na čí stranu se přidat? Na to žádná jasná odpověď neexistuje, ale já osobně dost žasnu nad představou, jak šéf bezpečnosti Facebooku zkouší telefonovat zaměstnavateli někoho, kdo jim našel a nahlásil zásadní bezpečnostní nedostatek. A pokouší se ho zlikvidovat. Což je ale vcelku normální, mnohokrát jsem se setkal s „šéfy“ firem, kteří na kritiku reagovali přesně tímto způsobem.

Žena podává žalobu po objevu skryté kamery v pronajatém bydlení od Airbnb. Podle Woman files suit over hidden camera in Airbnb rental navíc žena má v oblibě spát nahá a byt si pronajala na měsíc. Otázkou je, proč žaluje Airbnb, ale k dobru jde to, že žaluje i vlastníka bydlení.

Překonat uzamčenou obrazovku počítače s Linuxem? Stiskněte BackSpace 28 krát. Tedy alespoň to píší v Hacking a locked-down Linux PC is apparently as easy as pressing backspace 28 times a dodávají, že jde o chybu v Grub2 už někdy od roku 2009.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Facebook Messenger s rozšířeným rozpoznáváním obličeje směřuje do světa, s výjimkou EU a Kanady. Funkčnost jménem Photo Magic je hodně nepříjemná věc – projde všechny vaše fotografie v mobilu, zjistí, kdo se na nich nachází pomocí rozpoznávání obličejů, a poté vám doporučí, komu máte ty fotografie poslat. Facebook si tak opět velmi výrazně posílí databázi obličejů. V EU a v Kanadě mu něco takového naštěstí zakázali regulátoři, takže Facebook trucuje. A místo aby uživatelům dal možnost funkčnost si samostatně zapnout, tak ji pro EU/Kanadu úplně nezpřístupní. Viz Facebook Messenger’s face recognition tool rolls out to everyone outside of Canada and the EU a Messenger Adds New Features For Sharing During the Holidays.

ABSOLUT HOAX

ABSOLUT HOAX

Facebook, Google a Twitter v Německu odstraní nenávistné projevy do 24 hodin. Viz Facebook, Google, Twitter to Germany: Hate Speech Gone in 24 Hours. Jinak je to klasicky založené na nahlašování a nic moc skutečně užitečného bych od toho nečekal. Facebook se hlavně snaží vyhnout tomu, že po něm půjde tamní prokuratura. Takže klasické ústupky bez reálného výsledku. Tedy až na ten, že bude snazší likvidovat lidi, kteří se někomu znelíbí.

MOBILNÍ APLIKACE

Z Google Hangouts možná zmizí podpora SMS (a MMS). Což v zásadě nemusí být vůbec nic, po čem se bude někomu stýskat. Integrace SMS/MMS do Hangoutů pochází někdy z roku 2013 a je (naštěstí) volitelná, tedy buď se vám o SMS stará Messenger (lépe uzpůsobený pro SMS tak jako tak) nebo je můžete pustit do Hangoutů. Jakkoliv jedno řešení pro došlé SMS i zprávy z Hangoutů vypadá jako rozumné, je to stále jeden velký zmatek. Viz Hangouts will soon lose he ability to send and receive SMS, MMS message [RUMOR].

STARTUPY A EKONOMIKA

Foursquare už prý není o check-inech, ale o platformě s lokační inteligencí pro firmy. A podle šéfa společnosti umí lokační záležitost nejlépe ze všech. Viz Foursquare CEO Crowley: “We Do Location Better Than Anybody Else”. Což je něco, s čímž lze souhlasit, v době, kdy Foursquare pro uživatele dávalo smysl a používali ho, získalo Foursqure fantastická data. Jenže, s každým měsícem, kdy uživatelé odcházejí, jsou tato data méně a méně použitelná. Smutný konec.

Udržovat v chodu kanály na YouTube a k tomu mít zaměstnání a život? Podle Get rich or die vlogging: The sad economics of internet fame to jde dohromady jenom velmi obtížně. Variantní titulek je nakonec také docela výstižný: You Can Have Millions Of Subscribers On YouTube—And Still Be Flat Broke.

Apple hýbal s pozicemi, COO je nově Jeff Williams, Phil Schiller dostal na starost App Store obchody a Johny Srouji hardware. Viz například Struggling Apple names Jeff Williams COO – Tim Cook's old slot.

INFOGRAFIKA

Delší videa přinášejí na Facebooku vyšší zapojení sledujících. Jen pozor, informace o 8 miliardách zhlédnutých videích je opět tak trochu zavádějící, jde o přehrání a nikoliv skutečná zhlédnutí – s automaticky přehrávaným videem je dost jasné, kde se ta vysoká čísla berou. Viz Long Form Video: Driving Engagement in Facebook’s News Feed (Infographic)

MIF22_Early

Star Wars: every scene from every movie charted. Jo. A ještě je to interaktivní.

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. Vzniká průběžně celý týden.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.